‘Dünyanın en tehlikeli yolu’doğa turizmine kazandırılacak

Trabzon-Bayburt arasındaki dağ yamaçlarında yer alan ve dünyanın en tehlikeli yolu seçilen Derebaşı Virajları’nın, tabiat tutkunları için turizme kazandırılması hedefleniyor.'Dünyanın en tehlikeli yolu' turizme kazandırılacak

Trabzon-Bayburt arasındaki dağ yamaçlarında yer alan ve “dünyanın en tehlikeli yolu” seçilen Derebaşı Virajları, tabiat tutkunları için turizme kazandırılacak.

Ziyaretçilerine dünya genelindeki tehlikeli ve zorlu yolların tanıtımını yapan dangerousroads.org isimli site tarafından 3 sene önce “dünyanın en tehlikeli yolu” seçilen Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Derebaşı Virajları, Trabzon ile Bayburt’u, en kısa mesafe olan 3 bin 500 metre yükseklikteki Soğanlı Dağı üstünden birbirine bağlıyor.

Bazı bölümleri Bolivya’daki “ölüm yolu”ndan daha tehlikeli olduğu belirtilen yol, arazisindeki sarp kayalıkları ve 13 keskin virajıyla, sürücülere zor anlar yaşatıyor.

İlk olarak 1914 yılındaki Rus işgali esnasında civar halkının çalıştırılması ile inşa edildiği bilinen yolda, özellikle kış aylarında sis, yağmur, heyelan, kar ve çığ gibi tabiat olayları sıklıkla yaşanıyor.

Yol, kar yağışı sebebiyle senenin nerede ise 6 ayında ulaşıma kapanıyor. Yazın gelmesi ile zirvelerde eriyen karlar, âdeta bir tablo gibi manzarası bulunan dağların arasından süzülerek derelere ulaşıyor.

Ayvazoğlu: “Turizme kazandırılması için çalışıyoruz”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Of kazasından başlayarak Bayburt’a kadar uzanan D915 yolunun Karaçam mevkisindeki Derebaşı Virajları’nın sürücülere her dönem zor anlar yaşattığını ifade etti.

Yolun, dünya genelinde “zor yol” olarak bilinirliğinin arttığına işaret eden Ayvazoğlu, “Buradaki yol, dünyada zorlu yollar listesine girmiş durumda. Bölgede yolculuk yapanlara ayrı bir adrenalin yaşatıyor.” dedi.

Ayvazoğlu, yolun, bu özelliğinin dışında doğası ile da ilgi uyandırdığına dikkati çekerek, “Dereleri, yeşil dağları ve temiz havasıyla, güzergahta yolculuk yapanlara doyumsuz manzaralar sunuyor. Bu nedenle bölgenin turizme kazandırılması için çalışıyoruz. Yerli ve yabancı turistleri tehlikeli yolun albenisiyle buluşturmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Tanıtımına yönelik yarışmalar düzenleyeceğiz”

Bölgede turizme yönelik yapılacak çalışmalara değinen Ayvazoğlu, yolun bulunduğu güzergahta off-road ve tırmanışla alakalı bir dizi yarışma düzenlemeyi düşündüklerini ifade etti.

Ayvazoğlu, “Amacımız doğal güzellikleri ile ünlü bölgemizde, alternatif turizm faaliyetlerine de olanak sağlayabilmek. Dünyaca ünlü Uzungöl’e gidilen kara yolu güzergahında yer alan bu bölgenin, gelecekte önemli bir konuma sahip olacağını düşünüyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir