Dünyanın En Pahalı Arabaları

Dünyanın En Pahalı Arabaları hangileri? İşte birbirinden şık ve pahalı 10 araba…

 


Bugatti Veyron Super Sport: Son derece şık ve sportif bir araç olan Bugatti Veyron Super Sport’un 16 silindirli 8 litrelik motoru yaklaşık olarak 1200 HP güç ve 1250 Nm tork üretiyor.7 vitesli şanzımana sahip bu araç 100 km’de 78 litre benzin tüketmektedir. Fiyatı ise sıkı durun tam tamına 1.6 Milyon Pound.


Koenigsegg Agera R : İsveçli firma tarafından üretilmiştir.Koenigsegg Agera R, 5.0 litrelik v8 çift turbolu motora sahip olmak birlikte en fazla 440 km hız yapabilmektedir. Bu araç özellikleri ve şık görünümü ile yaklaşık 1.7 Milyon dolar değerindedir.


Pagani Huayra: İtalyan otomobil firması tarafından üretilen bu spor araç V12 motoruyla 700 hp güç üretmektedir.Saatte 370 km hız yapan bu aracın fiyatı yaklaşık 1 milyon euro.


LaFerrari: 2013 yılında Cenevre fuarında görücüye çıkan 1279 kilo ağırlığında ve 949 beygir gücünde olan şık aracın toplam 499 adet üretilmesi beklenmektedir.Henüz fiyatı açıklanmamış olsa da yaklaşık olarak 1 milyon dolar fiyat etiketine sahip olması bekleniyor.


Maybach Exelero : Dünyanın en pahalı arabası durumunda 700 beygir gücüne sahip siyah renkli muhteşem özelliklere sahip bir otomobildir .Yaklaşık 5 Milyon Euro değerinde ve 3 ton ağırlığındadır.


SSC Tuatara : Amerika üretimi olan bu otomobil yaklaşık olarak 1.1 ton ağırlığındadır.1350 beygire sahip olan otomobilin sadece 100 adet üretileceği ve fiyatının 970,000 dolar olduğu açıklanmıştır.


Saleen S7 Twin Turbo : 1338 kg ağırlığında bulunan Amerika üretimi araç 555,000 dolar değerindedir.Saatte 400 km’ye kadar çıkabilmektedir.


Ascari A10: İngiliz firması tarafından üretilen bu araç ise saatte 350 km’ye kadar çıkabilmektedir.Piyasa değeri yaklaşık 650,000 dolar civarındadır.


Aston Martin One-77: 350 km’lik hıza ulaşan araç 1.85 milyon dolar fiyatındadır.Dünyanın en pahalı araçları arasında yer alan bu otomobilden sadece 77 tane üretilmiştir.


Lamborghini Veneno: Lamborghini firmasının özel olarak ürettiği bir otomobildir.Bu otomobilin sadece 3 tane üretimi yapılmıştır.Yaklaşık 4 Milyon dolar bir maliyeti olan bu muhteşem araç tasarımıyla,yüksek perforamansıyla ve bir çok göz kamaştıran özellikleri bulunmaktadır.50.yıl için üretilen bu araç daha üretimi yapılmadan satıldığı açıklanmıştır.

Önemli bir teknolojik buluş olan otomobilin tarihi 19. yüzyılda enerji kaynağı olarak buharın kullanılmasıyla başlar ve içten yanmalı motorlarda petrolün kullanılmasıyla devam eder. Günümüzde alternatif enerji kaynakları ile çalışan otomobillerin üretilmesi konusunda çalışmalar hız kazanmıştır.

Otomobil , ortaya çıkışından itibaren gelişmiş ülkelerde insan ve yük taşımacılığı konusunda ana ulaşım aracı olarak kendini kabul ettirmiştir. Otomotiv endüstrisi II. Dünya Savaşı ‘ndan sonra en etkili endüstri kollarından birisi olmuştur. Dünya üzerinde 1907 yılında 250.000 olan otomobil sayısı, 1914’te Ford Model T ‘nin ortaya çıkışıyla 500.000’e ulaşmış, II. Dünya Savaşı’ndan hemen önce bu sayı 50 milyonun üzerine çıkmıştır. Savaşın ardından geçen otuz yıl içinde otomobil sayısı altı katına çıkmış ve 1975 yılında 300 milyona ulaşmıştır. Dünya üzerinde yıllık otomobil üretimi 2007 yılında 70 milyonu geçmiştir.

Otomobil tek bir kişi tarafından bulunmamıştır, yaklaşık yüzyıl boyunca dünyanın dört bir yanında ortaya çıkan buluşların bir araya gelmesiyle ortaya çıkmıştır. Modern otomobilin ortaya çıkışının yaklaşık 100.000 patent alımı sonrasında gerçekleştiği tahmin edilmektedir.

Otomobil ulaşımda bir çığır açtı ve bireylerin mekân ile olan ilişkileri başta olmak üzere derin sosyal değişikliklere neden oldu. Ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesini kolaylaştırdı ve yollar , otoyollar ile park yerleri gibi devasa yeni altyapıların geliştirilmesine yol açtı. Tüketim nesnesi olarak görülmesiyle birlikte yeni bir evrensel kültüre temel oldu ve sanayileşmiş ülkelerde aileler için olmazsa olmaz bir eşya olarak yerini aldı. Otomobil, günümüz gündelik yaşamında çok önemli bir yer tutmaktadır.

Otomobilin sosyal yaşam üzerindeki etkileri her zaman tartışma konusu olmuştur. Yaygınlaşmaya başladığı 1920’lerden beri çevre üzerinde ve sosyal yaşam üzerinde olan etkileri nedeniyle eleştirilerin odağı oldu. Kullanımının artmasıyla birlikte şehir içinde tramvay ve şehirlerarası tren kullanımına karşı önemli bir rakip oldu.

20. yüzyılın sonları ve 21. yüzyılın başlarında önemli petrol krizleri ile karşılaşan otomobilin karşısında petrolün kaçınılmaz azalması, küresel ısınma ve endüstrinin genelinde uygulanan kirlilik yaratan gazların emisyonları üzerindeki kısıtlamalar gibi sorunlar bulunmaktadır. Bunların üzerine 2007 – 2009 yılları arasında yaşanan ve otomobil endüstrisini derinden etkileyen küresel finans krizi eklenmiştir. Bu kriz önemli küresel otomotiv gruplarına ciddi zorluklar yaşatmaktadır.

  • Araba çeşitleri, parçaları ve modelleri ile erkeklerin ilgisini çeken arabalar adeta erkeğin giyinişi hale geldi denilebilir. Dünyanın En Pahalı Arabaları .
  • Günümüzde kullandığımız bir çok otomobilden kat ve kat daha pahalı olan bu araçlara sahip olmak hiçte kolay değil.  Dünyanın en pahalı 5 arabasına , gelin beraber bakalım.
  • Dünyanın en pahalı 20 arabası ! Sıkı durun, bu fiyatlara yürek dayanmaz. İşte gelmiş geçmiş en pahalı otomobiller 20.
  • Dünyanın en pahalı arabaları . Giriş Tarihi: 05.06.2013 11:15 Güncelleme Tarihi: 24.10.2013 13:11. 19.
  • Dünyanın En Pahalı 10 Arabası . 15.622 kez okunmuş. Yazar admin 3 Yorum Yapılmış.  Haydi gelin şimdi, dünyanın en pahalı ve en hızlı arabalarına göz atalım.
  • İşte bu araba tam olarak 8 milyon dolar fiyat ile dünyanın en pahalı arabası .  Arabadan yalnızca bir tane üretildi. Motor gücü 700 HP (beygir) ve 522 kW güç üretiyor.
  • Foto Galeri. Dünyanın en pahalı arabaları ! OTOMOBİL 06.06.2013 00:45.
  • Forbes dergisi, dünyanın en pahalı 10 arabasını sıraladı. 10. sırada Porsche 918 Spyder var.
  • Dünyanın En Pahalı Arabaları . Dünyanın en pahalı 12 arabasını gelin beraber öğrenelim : 1. Lamborghini Veneno.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir