Dünya’daki En Güzel Ağaçlar

Muhteşem ağaçlar… İşte görenleri kendine hayran bırakan birbirinden farklı Dünya’daki en güzel ağaçlar;


Dünya’daki en güzel ağaçlar


Dünya’daki en güzel ağaçlar


Dünya’daki en güzel ağaçlar


Dünya’daki en güzel ağaçlar


Dünya’daki en güzel ağaçlar


Dünya’daki en güzel ağaçlar


Dünya’daki en güzel ağaçlar

Toprağa düşen tohumdan en önce fide meydana gelir. Fide bir yıl sonra fidan hâlini alır. Hücrelerinin çoğalmasıyla dal ve yapraklar , gövde ve kök olarak üç parçadan ibaret bir ağacın küçük bir modeli olur. Her yıl ağacın dallarında ve köklerinde yeni sürgünler çıkarken, gövdede de bir tane yıllık halka meydana gelir. Bu halkalar, ağacın enine büyüyerek yaptığı odun tabakasıdır. Yağışı bol yıllarda, geniş bir halka; kurak geçen yıllarda ise, ince ve küçük bir halka meydana gelir. Bu halkalardan ağacın yaşı kolayca anlaşılabilir.

Gövdesinden enine kesilen bir ağaç incelenecek olursa, en dışta kabuk, sonra yıllık halkaları meydana getiren hücre tabakaları ve en içte de öz kısım görülür.

Bir ağacın gerçekten canlı olan biricik kısmı, kabuğun altında odunun yüzeyindeki ince bir hücre tabakasıdır. Buna katman doku tabakası denir. Bu tabaka ağacı geliştiren ve büyümesini sağlayan tabakadır. Genç bir ağaca çivi çakıldığında veya ağaç bir dal verdiğinde, çivinin ve dalın yerden yüksekliği hiç değişmez.

Bütün canlı varlıklar gibi ağacın da dokularının arasında devamlı bir su dolaşımı olur. Bu su dolaşımının sağlanabilmesi için ağacın devamlı ve yeterli miktarda suya ihtiyacı vardır. Yetişkin bir kayın ağacı, kuru ve sıcak bir günde 250 litre, küçük bir ayçiçeği ise 1 litre su harcar. Okaliptus ağaçları ise günde ortalama 400 litre su harcadıklarından bataklıkları kurutmada faydalıdırlar.

Bazı büyük ağaç türleri, ihtiyacı olan suyu 50 metrenin üzerinde bir yüksekliğe çıkarmak mecburiyetindedir. Bu hadisede önemli olan birinci kuvvet kılcallık olayıdır. Odun boruları demetlerinde 20 metreye kadar etkilidir. İkinci kuvvet ise, kök basıncıdır . Bu basınç ile ağaçta su 30 metre kadar yüksekliğe çıkarılabilmektedir. Bir diğer önemli kuvvet de yapraklardan suyun buharlaşması ile meydana gelen emme kuvvetidir . Buna kohezyon gerilimi de denir. Terlemenin büyük kısmı gözeneklerle, az bir kısmı da diğer yüzeylerle sağlanır. Kohezyon kuvveti su moleküllerini birbirine bağlar. Bu gerilim, suyun kopmayan bir sütun hâlinde yükselmesini sağlar. 100 metreye kadar etkilidir. Sekoya gibi yüksekliği 100 metreyi bulan dev ağaçlarda su tepelere kadar kohezyon kuvvetiyle yükselir.

Bir ağaç kendi besinini doğrudan doğruya toprak ve havadan güneş ışığı vasıtasıyla üretir. Bu, hiçbir canlı hayvan vücudunun yapamadığı son derece karmaşık bir hadisedir. Yapraklardaki klorofil denilen yeşil madde sayesinde havanın karbondioksitinden , güneş ışığı altında fotosentez denilen olay sonucunda kendisi ve diğer canlılara faydalı besinleri meydana getirir.

Her yaprak , kendini dışarıya karşı koruyacak çok etkili bir tabaka ile sıkı sıkıya örtülüdür. Hava, yaprakların altındaki çok küçük deliklerden stoma ya girebilir. Suyun buharlaşması da, yine bu deliklerden sağlanır. Yaprak ihtiyaca göre bu delikleri açar veya kapatır. Ağaç kabuğu çok etkili bir su geçirmez zırhtır. Bir ağaç, başından ayaklarına kadar, su buğusunun dışarı sızmasına karşı sırlanmıştır.

Ağaçlar günlük hayatta çeşitli ve yaygın olarak kullanılırlar. Kâğıt yapımından mobilya yapımına, meyvelerinin besin olarak kullanımından süs ağaçlarına kadar, sayısız kullanım alanı vardır. Ormanlar ise, bir memleketin iklimini ve ekonomisini etkileyecek kadar önemlidir.

Eski jeolojik devirlerde yaşamış, bugün nesli tükenmiş dev ağaçlara dünyanın bazı bölgelerinde nadiren rastlanabilmektedir.

Ağaçların boyları ve yükseklikleri bir hayli değişiklik gösterir. Boyları üç metreden yüz on metreye kadar; yaşları otuz-kırk yıldan beş bin yıla kadar olan ağaçlara rastlanmaktadır. Dünyanın en yaşlı ve yüksek ağaçlarından olan ve ABD’de Sierra Nevada Dağlarında bulunan sekoyalar yüz on metre yüksekliğe ve 6–9 m çapa erişebilir. Bunların yaşları da dört bin yılı bulmaktadır. Avustralya ‘da yüksek boylu ormanlar meydana getiren okaliptus ağaçları da yüz metreyi bulmaktadır. Ağaçların yaşı bir hayli farklılık göstermektedir. Son yıllarda dünyanın en yaşlı ağacının higori çamı olduğu belirlenmiştir.

Ağaçların gelişmesi için en elverişli şart olan bol yağmur, tropik iklimlerde bolca görülür. Tropikal iklimlerde kurak bölgelerin cüce bitkileri ağaç hâline gelir.

Fırtınalar , seller , yıldırım , yangın gibi tabii afetler, usulsüz kesimler gibi insanların yaptığı tahripler, bitki hastalıkları, ağaçların en büyük düşmanları olarak sayılabilir.

  • Ağaç sevmeyen insan yoktur herhalde, gerek işlevsellikleri gerekse harika görüntüleri ile bir çok güzelliğinden bahsedilebilir. İşte dünyadaki en güzel ağaçlar .
  • Dünya ’ daki En Güzel Ağaçlar . Haber Böylesi Yok . 05/05/2016. 34.  İşte görenleri kendine hayran bırakan birbirinden farklı Dünya ’ daki en güzel ağaçlar ; 7.
  • Japonya'da bulunan bu ağaç tam olarak 144 yaşında. 79 yaşındaki bu ağaçlar Yeni Zelanda'da.  9 Yaşında Dünyanın En Güzel Kızı Ve En Genç Süpermodeli.
  • Profesyonel veya amatör fotoğrafçıların tüm dünya üzerinde çekmiş oldukları daha önce belki de benzerini görmediğiniz muhteşem ağaçları sizlerle paylaşıyorum.
  • Dünyanın En Güzel 10 Ağacı ! 10 Aralık 2014.  İpek Ağacı .
  • Ağaçların en güzel görünümü kiraz ağaçları , tropikal ağaçlar ve yaşlı kayın ağaçları tarafından sağlanmaktadır.
  • Asya ve Afrika’ kıtasında yetişen bu ağaçlar dünyadaki en şekilli ağaçlardandır.  [ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]. Gezilecek En Güzel Yerler.
  • Dünya 'nın En Güzel Ağaç Fotoğrafları. Gerçek değilmiş hissine kapılıyor insan.  750 yaşında bir ağaç , California'dan. " a cherry blossom tree " 🙂 Central Park, New York.
  • Dünyadaki En Güzel ve Ünlü Ağaçlar . MERAK. 24 Kasım 2016.  American Elm Central Park, New York, ABD. Boab Cezaevi Ağacı Avustralya.
  • Ağacın güzeli kötüsü olmaz ağaç , ağaçtır . Her ağaç güzeldir canlıdır.Hayattır. Bunlar estetik açıdan göze hitap eden birbirinden güzel ağaçlar .

En Guezel Oyunlar
En Güzel Kız Oyunları
Friv en Guzel Oyunlar
En Güzel Yapboz Oyunları Oyna
En Güzel Kız Giydirme Oyunları
En Güzel Dualar
En iyi Oyunlar Oyna
En iyi Oyunlar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir