Dünyadaki 10 Muazzam Taş Evler.

Bir mağarayı düşündüğümüz zaman, kendisini gösteren ilk düşünce karanlıktır.Bu hemen hayalimizde, böcekler ve alaküzümlerle dolu soğuk ve nemli yerlerin izlenimleri ile takip edilir.Fakat dünyanın belli yerlerinde, tarih öncesi atalarımız kendi yapı malzemelerini kullanmaktan çok kayaçlardan sıcak ve güvenli alanlar açmak için daha kolay buldu. İşte sizler için derlediğimiz 10 muazzam taş evler.

10. Matmata Mağarası Konutları, Tunus


 

1976 yılında, yeraltı köy Matmata Hotel Sidi Driss Star Wars Luke Skywalker’ın çocukluk evi olarak ortaya çıktığında, uluslararası üne kavuşmuştur. Bu köydeki yapılar genellikle büyük bir oyuğun delinebilmesiyle oluşturulmuştur. Oyukların sınırları boyunca yapay mağaralar oda olarak oynamak için oyulmuştur.

Köyün nasıl oluştuğundan kimse kesin emin değil, fakat bölgenin sakinleri Mısır istilacılarından saklanmak için evlerinden çıkıp yeryüzünde yaşamak zorunda kaldıklarında inşa edildiğini iddia ediyor. Aslında çok iyi sakladılar, yerleşimlerin sadece 1967’de dünyanın geri kalanında keşfedildi.

9. Kinver Edge Rock Evleri, İngiltere


 

Kinver Edge Mağara Evleri kendi minyon bahçeleri ile, Staffordshire, JRR Tolkien’in Hobbiton’lu arkasındaki gerçek ilham kaynağı olmuştur. Kinver Edge, İngiltere’de en son işgal edilen troglodyte / mağara konutlarından bazılarını içeriyor. Kumtaşı içine oyulmuş mağaralar 1950’lerin sonlarında da kullanılıyordu.

8.Troglodyte Köyü, İRAN


 

Kandovan Doğu Azerbaycan İran’ın izole kuzey-batı ilinde popüler bir turistik bir köydür. Sakinleri, köylerinin, yedi yüz yıl önce, ataları ilerleyen Moğol ordularını terk ederken mağaralarda saklanmaya karar verdiklerinde yaratmış olduklarını iddia ediyor. Termit koloni benzeyen olağandışı köy, tıpkı Kapadokya’nın Türkiye’de yaptığı yapılar gibi katılaşmış volkanik kül haline getirildi. Kandovan konutlarının bazıları yıllar içinde depolama odaları ve hayvan barınakları da içerecek şekilde genişletildi ve çoğu pencere, kapı ve kayaya oyulmuş merdiven boşluklarına sahiptir.

7.Wolverley’in Rock Cottages, İngiltere


 

Wolverley’nin kıyısında dağınık olan pitoresk taş evler ve kumtaşı tepelerine oyulmuş evler bulabilirsiniz. Bu orijinal evlerin çoğu sıcak ve kuru iken bazıları özellikle kış aylarında nemli kalabilir.

Rock Cottage görüntü özellikli son zamanlarda 100.000 liraya satıldı. Gerçek bir evde bulabileceğiniz pek çok modern unsur vardır: şömineler, yatak odaları, kapılar ve pencereler – su ya da elektrik akmaz. Beş dönümlük çekici bahçe ve ormanlık alan üzerinde bulunmaktadır.

6. Yaodonglar, Kuzey Çin


 

İlk Yaodongos Çin’in Tunç Çağı’nda inşaa ettiği bir yapıdır. Bugün, bu mağara evlerinde şaşırtıcı bir kırk milyon kişi yaşıyor. Evler yalıtımlı yazlar serin, kışlar sıcaktır. Daha süslenmiş Yaodongların bazıları gravür cephelere, iç duvarlara bazen kireç sıva yapılabilir. Bölgedeki pek çok çiftçi şimdi Yaodong’larını kısmen veya tamamen dışarıda inşa ediyor. Orijinal yer altı evlerinden etkilenen bu daireler yarı dairesel kemerler, taşlar ve tuğlalarla inşa edilmiştir.

5. Beckham Creek Cave Haven, ABD


 

 Beckham Creek Cave Haven, 1984 yılında yapımına başlanmıştır. Bilinenlere göre, 1997 yılında mevcut sahibi tarafından satın alınmadan önce, bir bordello, gece kulübü ve tatil yeri olarak kullanılmış. Geçerli lojmanın tamamlanması dört yıldan fazla sürdü. Locale’nin doğal güzelliklerine katkıda bulunmak, böylece konukları doğayla bütünüyle temas kurmak temel ilkesi ile yaratılmıştır. Evin doğal duvarları ve tavanları bulunuyor ve pencereler, mümkün olduğunca canlı alanlara kadar doğal güneş ışığına izin vermek için büyütülmüş.

4. Kapadokya’daki Kaya Siteleri ve Mağara Evleri, Türkiye


 

 

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde özellikli, inanılmaz kayalı harikalar Kapadokya mağara evler, kiliseler vardır. Kapadokya’daki tünel komplekslerinin bazıları yerden sekiz kata kadar uzanıyor.

3. Granada Mağarası Evleri, ispanya

 

Güney İspanya’daki bir bölgedeki Endülüs’te, Mağribi istilasından beri kayalardan mağara evleri oyulmuştu. Albayçin ve Sacromonte alanlarının birçoğu mağara evleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin yanı sıra Alhambra Sarayı’ndan da oluşmaktadır. 1960’ların sonunda, tarım modernleştiğinde ve daha mekanik hale geldiğinde, birçok yerleşimci geçimlerini kaybetti ve birçok mağara evi terk edildi. Neyse ki, bu düşüşün bugün tersine ediliyor ve birçok köyde hala bulabilirsiniz.

2. Mağara Sarayı Çiftliği, Utah

 

Doğal kırmızı kaya mağaranın içine inşa edilen Cave Palace Ranch üç yatak odası, iki banyo, oturma odası, yemek alanı ve mutfaktan oluşur. Bir su kaynağı sağlayan bir seksen beş fit (25m) derin kuyunun yanı sıra, elektrikle ilgilenen bir güneş enerjili sistem ve yedek bir gaz jeneratörü vardır. Bu mağara sarayının sahipleri neredeyse her şeyi düşünmüş gibi görünüyor; Hava kaçakları olmadığından bile emin oldular.

1. Rahat Mağara Ana Sayfa, Fransa

 

Fransa’nın Saumur bölgesindedir. Yeni sahibi arazi satın aldığında, o mağaralar restore edilmişti. Altı mağaranın tünelleri birbirine bağlandı. Dört yüz yıllık kapı yolları gibi diğer özelliklerin bir kısmı daima olduğu gibi bırakıldı. Bu listedeki eşsiz evlerin çoğunda olduğu gibi, Kayayı çevreleyen mağaraları mükemmel bir şekilde izole eder, yıl boyunca sıcaklıkları hafif tutar.

Dünyadaki 10 Muazzam Taş Evler.

Rusya veya resmî adıyla Rusya Federasyonu , kuzey Avrasya ‘da bir ülkedir. Yönetim şekli federal yarı başkanlık tipi cumhuriyettir. Kuzeybatıdan güneydoğuya Rusya, Norveç , Finlandiya , Estonya , Letonya , Litvanya ve Polonya , Belarus , Ukrayna , Gürcistan , Azerbaycan , Kazakistan , Çin Halk Cumhuriyeti , Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşudur . Deniz sınırı olarak Ohotsk Denizi ile Japonya ve Bering Boğazı ile bir ABD eyaleti olan Alaska ile de komşudur. 17,075,400 km²’lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir ve dünya yaşam alanının sekizde birini kapsar. Rusya aynı zamanda 2014 yılı itibarı ile 144 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık dokuzuncu ülkesidir. Kuzey Asya ‘nın tamamına ve Doğu Avrupa ‘nın büyük bir kısmına uzanan Rusya, dokuz zaman dilimine yayılır ve üzerinde çok çeşitli çevre ve yerşekilleri bulunur.

Rusya’nın tarihi 3. ve 8. yüzyıllar arasında Avrupa’da tanınan bir grup olarak ortaya çıkan Doğu Slavları ile başlamaktadır. 9. yüzyılda Varegler tarafından kurulan ve yönetilen Orta Çağ Kiev Rus Devleti ortaya çıktı. 988 yılında Bizans İmparatorluğu ‘ndan Ortodoks Hıristiyanlığı kabul edilerek, sonraki milenyum için Rus kültürü tanımlanan Bizans ve Slav kültürleri sentezi başladı. Daha sonra Kiev Knezliği bir dizi küçük devletler halinde parçalandı ve topraklarının çoğunluğu Moğollar tarafından istila edilip Altın Orda Devleti ‘nin kolları haline geldi. Altın Orda Devleti’nden bağımsızlığını ilan eden Rus prenslikleri yavaş yavaş yeniden birleşip Moskova Knezliği ‘ni kurmuş ve Kiev Knezliği’nin kültürel ve siyasi mirasının ardılı olmuştur. 18. yüzyıla gelindiğinde, büyük ölçüde fetih, ilhak ve keşif yoluyla Avrupa’da Polonya’dan Kuzey Amerika’da Alaska ‘ya kadar uzanan tarihin en büyük üçüncü imparatorluğu olan Rusya İmparatorluğu haline geldi.

1917 Ekim Devrimi ‘nden sonra Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti , dünyanın ilk anayasal sosyalist devleti ve II. Dünya Savaşı ‘nda Müttefiklerin zaferinde belirleyici bir rol oynayan tanınmış bir süpergüç olan Sovyetler Birliği ‘nin en büyük ve önde gelen kurucusu oldu. Sovyetler döneminde dünyanın ilk yapay uydusu ve ilk insanlı uzay uçuşu dahil olmak üzere, 20. yüzyılın en önemli teknolojik başarıları gerçekleştirildi. Rusya Federasyonu, Sovyetler’in dağılmasının ardından 1991’de kurulmuştur ve SSCB’nin ardılı olarak tanınmaktadır.

Rusya ekonomisi , GSYİH ‘ya göre dünyanın en büyük dokuzuncu ve satın alma gücü paritesi göre altıncı ekonomisidir. Rusya dünyanın en büyük maden ve enerji kaynaklarından birine sahiptir ve dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz üreticisidir. Rusya, tanınmış beş nükleer silahlı devletten biridir ve dünyanın en büyük kitle imha silah stoklarına sahiptir. Rusya, büyük güçlerden biri olup Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ‘nin daimi üyesi, G8 , G20 , Avrupa Konseyi , Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği , Şanghay İşbirliği Örgütü , Avrasya Ekonomi Topluluğu , Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Dünya Ticaret Örgütü üyesi ve Bağımsız Devletler Topluluğu ‘nun önde gelen üyesidir.

dünyanın en büyük evinin içi, dünyanın en büyük evi kaç odalı, dünyanın en küçük evi, dünyanın en büyük kedisi, dünyanın en güzel evinin içi, dünyanın en büyük hayvanı, dünyanın en büyük arabası, dünyanın en çirkin evi

Dünyadaki 10 Muazzam Taş Evler. Özet Bilgiler

  • Yapımında kalker taşı kullanılan bu evler , Mardin denilince akla ilk gelen tarihi yapılardan sadece biri.  Dünyadaki 10 Muazzam Taş Evler .
  • Dünyadaki 10 Muazzam Taş Evler . Türkiye.  doğumlu Alman politikaci nazilerin kurucusu soykırımın başlatıcısı olan Adolf Hitler hakkında bilinmeyen 10 gerçek bilgi.
  • köşesinden bir başkadır benim memleketim dedirtecek 10 manzara.  Mardin’in sarı taş evleri insanı daha ilk bakışta kendine  olan Mardin, muazzam Türkiye manzaralarından.
  • 10 . Varanasi, Hindistan.  görkemli ve muazzam yekpare kiliseleriyle ünlü.  dünyadaki en renkli şehirlerden de biri ayrıca.  manastırlar ve görmeye değer koloni evlerle dolu.
  • Oltu'dan geçerken dikkatimi çekti o muazzam taş evler ,hareket halinde fotoğraf çektiğim için bazı hatalar olmuş olabilir.Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim,selamlar.
  • Güzeller güzeli bir taş diyarda olduğunuzu düşünün. Minik bir kasaba burası.  Alaçatı'nın parke taşlı masal gibi sokakları, cumbalı taş evler ve çiçeklerle bezeli.
  • Side de özellikle son yıllarda evler benzersiz mimari tasarıma sahip taş evlerden inşa ediliyor.  Hava Durumu ( Antalya ). Bugün. 10 °°C 17°°C. Salı.
  • Taş evlerin fiyatı konusunda kimse tek seferde fiyat biçemez tek seferde taş ev m2 fiyatı veremez.  Belkide bir taş evde sizin için yaparız. GÜNCELLEME 10 .11.2016.
  • İzle
  • Son dönemde popüler hale gelen prefabrik ve çelik yapılardan sonra taş evler de yeni trendler arasına girdi.  İstanbul. 31.01.2017 10 :30. Haber Bülteni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir