Dudak Dolgusu Uygulaması Nedir, Neden İhtiyaç Hissedilir?

Dudaklar resmen gençliğin, masumiyetin ve dişiliğin ifadesidir. En çok da kadınlar için dolgun dudak oldukça önemlidir. Ruj sürmek isteyip ince dudaktan şikayet eden ve sürdükleri rujun dudağı göstermediğini dile getiren bayanlar için dudak dolgusu bir ihtiyaçtır. Yaş ilerledikçe incelen dudaklar kumu zaman kalemle büyütülmeye çalışılmaktadır. Dudak dolgusu pek çok sebeple yapılabilmektedir. En sık başvurulan nedenlerden biri ince dudaklara sahip kişilerin dudaklarına hacim kazandırılıp dudak hattının belirginleştirilmesi içindir.

Yüze uygun dolgun dudak estetik görüntü adına daima vazgeçilmez olmuştur. Yaşla beraber tüm dokularda olduğu gibi dudaklarda da doku kaybı ortaya çıkmaktadır. Dudaklar zamanla incelmekte ve dudak üzerinde ince dikey çizgiler meydana gelmektedir. Dudak dolgunluğunu geri kazanmak için zamanın aldıklarını bir nebze de olsa geri alabilmek adına bu yöntemlere müracaat edilmektedir. Yine mevcut asimetrik olan görüntüler de dolgu uygulamalarıyla beraber giderilebilmektedir.

Dudak Dolgusu Nedir?

Doğuştan dudakları ince olan ya da zamanla yaşın ilerlemesi ile birlikte incelen ve bu incelikten rahatsız olan kişilere dudaklarını belirginleştirip, dolgunlaştırmak ve kalınlaştırmak adına yapılan uygulamada kullanılan malzemelere dudak dolgusu denilmektedir. En çok kullanılan dudak dolgusu malzemesi hyaluronik asittir.

Neden Dudak Dolgusu İhtiyacı Hissedilir?

Estetik cerrahlar dudak estetiği için genelde geçici dudak dolgusu kullanmaktadırlar. Dolgu malzemesi olarak kullanılan hyaluronik asit insan derisinin yapısında da bulunan bir maddedir. Yaş ilerlediği zaman vücut tarafından salgılanması azalmaktadır. Bu sebeple de cilt esnekliğini kaybetmektedir. İnsan vücudu ile uyumlu ve su tutan bir moleküldür. Hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Zaman içinde eriyip gitmektedir. Her hyaluronik asit içeren dolgu tam olarak güvenli olmayıp üreten firmanın kalitesi çok önemlidir.

Bununla birlikte dudak dolgusu her insanda aynı standart bölgeye yapılmamaktadır. Örneğin bazı insanların üst dudak kıvrımları, bazılarının alt dudak kıvrımları çok belirsizdir. Bu farklılıklara bakarak belirginleştirmeler yapılmaktadır. Kimi insanlarda ağız kenarı aşağı doğru olup ora desteklenmektedir. Bazı bayanların dudağının kırmızı olan kısmı çok belirsizdir. Ağırlıklı olarak o bölgeye dolgu yapılmaktadır. Bu arada yaş faktörü de çok önemlidir. Bu arada renkler ve zevkler de mutlaka dikkate alınmaktadır. Estetik bir görüntü sağlamak gerekmektedir.

Dudak Dolgusu Süresi Ne Kadardır?

Dudak dolgusu uygulaması Dr. Mustafa Karataş’ın kliniğinde en kaliteli dolgu malzemesi ve hijyenik bir ortamda 5-10 dakikalık bir süreçtir. Uygulanan teknik, hazırlanma aşaması ve masaj çok önem arz etmektedir. Lokal anesteziye bile gerek duyulmamaktadır. Lokal anestezik krem yeterlidir. İşlem öncesi ve sonrası buz uygulama yapmak şişlik oluşmaması ve kanamanın çabuk durması için oldukça önemlidir. Bir süre beklendikten sonra masaj ile dolgu dağıtılmaktadır. Dolgu tüm dudağa eşit biçimde yayılmaktadır. Sonrasında dudak kontur bölgesi için dudak çizgilerine bir miktar dolgu enjekte edilmektedir. Dudak dolgularının en güzel yanı sonucun hemen yapıldığı zaman görülmesidir. Dudak dolgusu hemen kendini göstermektedir. Bu sebeple dudağa dolgu yaptıran beklediği mutluluğa hemen kavuşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir