Dubai’de kişi başı milli gelir ve en zengin 10 ülke

Kişi başına düşen milli gelire göre dünyanın en zengin 10 ülkesinin ortak bir özelliği var; krallıkla da yönetiliyor olsalar, demokrasi ile de, endüstrileri çok gelişmiş. İşte o liste;

Avusturya


Listenin 10. sırasında kişi başına düşen 39.711 dolar milli gelirle Avusturya yer alıyor. 8.41 milyon nüfusa sahip ülkede çoğunlukla Almanca konuşuluyor. Ülkede gıda ve inşaat endüstrisi çok gelişmiş.

İrlanda


Kişi başına 39.999 dolar milli gelirin düştüğü İrlanda’da metal, gıda ve tekstil endüstrisi ön planda

Hollanda


Düşük işsizlik oranlarıyla bilinen Hollanda’da kişi başına düşen milli gelir 42.447 dolar. 16.6 milyon nüfuslu ülkede mühendislik, tarım ve metal endüstrileri yaygın.

İsviçre


Dünya onları çok amaçlı çakıları ve çikolatalarıyla bilse de, İsviçre yatırım için oldukça elverişli yerlerden biri. Kişi başına 46.424 dolar milli gelirin olduğu 7.86 milyon nüfuslu İsviçre’de ekonomi turizm, makine ve kimya endüstrisi üzerine yoğunlaşmış durumda.

ABD


Dünyanın en çok bilinen ülkelerinden biri olan ‘özgürlükler’ ülkesi Amerika’da kişi başına 47.084 dolar milli gelir düşüyor. 310 milyondan fazla nüfusa sahip ülkede petrol, çelik ve motorlu taşıtlar endüstrisi ağırlıkta.

Singapur


Güneydoğu Asya’da 63 adadan oluşan 5 milyon nüfuslu ve geçimini elektronik ve kimya endüstrileriyle sağlayan ülkede, kişi başına düşen milli gelir 56.797 dolar.

Norveç


Dünyada monarşi ile yönetilen birkaç ülkeden biri Norveç. Ülke; petrol ve doğalgazın ağırlıkta olduğu stratejik bir ekonomiye sahip. Ülke nüfusu 5 milyon ve kişi başına düşen milli gelir 56.920 dolar.

Birleşik Arap Emirlikleri


Dünyanın en zengin 3. ülkesi ise, Dubai gibi dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan bir şehri barındıran Birleşik Arap Emirlikleri. Ülke 7 emirlikten oluşuyor ve 8.26 milyon nüfusu var. Ülkede kişi başına düşen milli gelir 57.744 dolar ve geçimlerini petrol, petrokimya, alüminyum ve çimento endüstrileriyle sağlıyorlar.

Lüksemburg


Bu küçük Avrupa ülkesinin listede bu kadar üst sırada bulunmasına hepiniz gibi biz de şaşırdık. Fakat yarım milyon nüfuslu bu ülkede kişi başına tam 89.562 dolar düşüyor. Ülke ekonomisi bankacılık, finans ve demir-çelik endüstrisi üzerinde yoğunlaşmış durumda.

Katar


Dünyanın en zengin ülkesi, 1.69 milyon nüfuslu Katar’da kişi başına 91.379 dolar milli gelir düşüyor ve ülke geçiminin büyük bir kısmını tıpkı diğer ortadoğu ülkeleri gibi petrolle karşılıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir