Dua-i Şahmeran Anlamı Nedir? (Okunuşu-Geçmişi)

Dua-i Şahmeran duasının anlamı, okunuşu ve duanın tarihi geçmişi hakkında bilgi

Şahmeran Duasının Anlamı ve Geçmişi:

Vaktiyle, binlerce yılanın yaşadığı bir mağaraya yanlışlıkla giren bir adam, yılanlar tarafından padişahları Şahmeran’a götürülür Şahmeran adama canını bağışlayacağını ancak kendisini misafir etmek zorunda olduğunu söyler Yerini bilen birini serbest bırakarak kendi hayatını tehlikeye atmak istememektedir. Şahmeran ona çok iyi davranır Adam bir dediği iki edilmeden bütün ihtiyaçları sağlanarak yaşamakta, günlerinin büyük bölümünü Şahmeran’la sohbet ederek geçirmektedir.

Ne kadar rahat da olsa, gerçek dünyadan uzak bir mağarada süren bu hayattan sıkılan adam, bir gün yeryüzüne dönmek için Şahmeran’dan izin ister. Şahmeran adama güveninin tam olduğunu, yerini kimseye söylemeyeceğine inandığını belirterek gitmesine izin verir Ancak kendisini gördüğü için vücudunun pul pul olacağını, bu yüzden vücudunu kimseye göstermemesi gerektiğini de tembih eder. Yeryüzünde normal hayatına dönen adam, Şahmeran’ı gördüğünü hiç kimseye söylemez. Bu arada padişahın kızı hasta olmuş, tedavisi için bütün ülke seferber edilmiştir. Kızın iyileşmesini en çok isteyenlerden biri de vezirdir. Gerçek amacı kızla evlenip oğlu olmayan padişahın yerine ülke yönetimini ele geçirmek olan vezir, bütün büyücüleri toplayarak, bu hastalığa çare bulmalarını ister Büyücülerden birisi, Şahmeran’ın bulunup öldürülmesi ve vücudundan alınacak bazı parçaların kaynatılıp içirilmesi durumunda kızın iyi olacağını söyler.

Şahmeran’ı bulabilmek için de vücudu pullu kişilerin aranması gerektiğini ekler Vezir ülkedeki herkesi zorunlu olarak hamama götürüp soydurarak, Şahmeran’ı gören kişiyi bulur. Adam, Şahmeran’ı öldüreceğini vaat ederek mağaraya gider Şahmeran’a bütün gerçekleri anlattıktan sonra, ne yapması gerektiğini sorar: Şahmeran: “Ölümümün senin elinden olacağını zaten biliyordum” diyerek kendisini öldürmesini, ancak bunun gizli tutulmasını ister. Çünkü öldüğü duyulursa, dünyadaki bütün yılanlar, insanlardan öç almaya kalkacaklardır. Daha sonra: “Kuyruğumun suyunu kaynat ve vezire içir ki kısa zamanda ölsün Gövdemin suyunu kaynat ve kıza içir ki iyileşsin Kafamın suyunu kaynat ve iç ki Lokman Hekim olasın” diye ekler.

Adam biraz da buruk bir şekilde bunları dinler Şahmeran yılanlara, adamın misafiri olarak gideceğini, çok uzun yıllar dönmeyeceğini, kendisini merak etmemelerini söyler ve yeryüzüne çıkarlar.
Adam Şahmeran’ın dediklerini yapar Vezir ölür, kız iyileşir, kendisi de Lokman Hekim olur.

Şahmeran Duası

Allahu la ilahe illa Huvel Hayyul Kayyum! Allahu la ilahe illa Huvel aliyyul Hakim. Allahu la ilahe illa huves Semiul Alim. Allahu la ilahe illa HuverRahmanürrahim. Allahu la ilahe illa Huvel Vahidul Ehad.
Allahu la ilahe illa Huvel Ferdül Varid
Allahu la ilahe illa Huve Raifur Rahim. Allahu la ilahe illa Huvel Aziz’ur Rahim. Allahu la ilahe illa HuvezZahirul Balınu.
Allahu la ilahe illa Huvel AhadusSamedu.
Allahu la ilahe illa Huvel Fettah’ul Alim.
Allah’u la ilahe illa Huvel Aziz’ul Alim.
Allahu la ilahe illa Huvel Hannal’ul Mennan’ul Deyyan.
Allau la ilahe illa Huvel Adir’ul Kahiru.
Allahu la ilahe illa Huver-Rafiul Alim.
Allahu la ilahe illa Huver-Rabbül arş’il Azim.
Allahu la ilahe illa Huvel Melikul Kuddüs.
Allahu la ilahe illa Huvel Hamdul Mubin.
Allahu la ilahe illa Huvel Bais’ul Varis.
Allahu la ilahe illa Huvel Esmaül Hüsna.
Huvel Hayy’u la ilahe illa Huve Fadi’u Muhlisine Lehuddiyn.
Subhane birahmetike ya erhamerrahimin.
Velhamdü’lillahi Rabbil alemin.
Amin..

Dua-i Şahmeran Anlamı Nedir? (Okunuşu-Geçmişi)

Dua-I Şahmeran Anlamı Nedir? (Okunuşu-Geçmişi) Özet Bilgiler

  • Dua i Şahmeran duasının anlamı , okunuşu ve duanın tarihi geçmişi hakkında bilgi.  süren bu hayattan sıkılan adam, bir gün yeryüzüne dönmek için Şahmeran ’dan izin ister.
  • Velhamdu lillahi Rabbil alemin. Şahmeran Duasının Türkçe Meali ( Anlamı ). Her şeye hayat vererek ayakta tutan, gerçek hayat sahibi Rabbim senden başka ilah yoktur.
  • Şahmeran Duası .
  • Şahmeran duasının okunmasında bir sakınca varmıdır ?  Yılanların kralı anlamını taşıyan şahmeran sözcüğü farsça bir kelimeden dilimize gelmektedir.
  • Şahmeran duası . Şehmeran Duası .
  • şahmaran dusaının anlamını öğrenmek istiyorum .  DUA İ ŞAHMERAN Allahu la ilahe illa Hüvel Hayyul Kayyum *Allahula ilahe illa Huvel aliyul Hakim.
  • Dua i Şahmeran okunmadan önce abdestli olman, okumaya hamdele, besmele ve salvele ile başlaman, niyetinin daha çabuk gerçekleşmesine yardımcı olur.
  • Bu yazımda da Şahmeran Duası ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi paylaşacağım.  Şahmeran Duası Faydaları, Şahmeran Duası ve Anlamı , Şahmeran Duası Okunuşu .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir