DSG Şanzıman Ne Demek? DSG Şanzıman Neden Nasıl Bozulur?

DSG Şanzıman Ne Demek? Otomobil tutkunları ve araba sahibi olanların ilgisini çekebilecek bir yazı ile karşınızdayız. Bu yazımızda DSG şanzıman hakkında önemli bilgilere ulaşabilirsiniz!

DSG şanzıman, Volkswagen grubunun ürettiği ve kendi otomobillerinde kullandığı otomatik şanzıman türüdür. 6, 7 ve 8 ileri seçenekleri mevcuttur. 10 ileri seçeneği hala test aşamasındadır. Audi’nin üst klasman otomobillerinde kullanılan şanzımanlarda geri ikinci vites opsiyonu da bulunmaktadır. Almanca açılımı ‘Direkt-Schalt-Getriebe‘dır. İngilizce tercümesi ise ‘Direct-Shift Gearbox’. Çift kavramalı bir şanzımandır. Bu da basitçe çift debriyaj varmış gibi davranmasına sebep olur. 1-3-5-7 için ayrı, 2-4-6 ve geri vites için ayrı bir kavrama vardır. Vites geçişlerindeki hızı sayesinde bir çok ödül almıştır. Performans kaybını neredeyse sıfıra indirmeyi başaran bir şanzıman tipidir. İlk olarak Volkswagen Golf 4 R32 modeli ile tanıtılmıştır. Audi’de ise ilk kez TT modelinde kullanılmıştır.
İlk başlarda ıslak debriyaj seti kullanan Volkswagen, sonralarda kuru sisteme geçiş yaptı. Volkswagen’e göre bu değişikliğin nedeni açığa çıkan ısı miktarıydı. Kuru şanzımanın daha az ısındığını söyleyen Volkswagen, yeni nesillerinde kuru olanı tercih etmektedir. Dünyadaki ilk çift kavramalı şanzımandır. Direksiyondan vites (F1 Vites) seçeneği de mevcuttur.

DSG Şanzıman Neden ve Nasıl Bozulur?

DSG şanzıman çok hızlı ve verimli bir şanzıman olmasının yanında halk arasındaki tabiri ile hassas bir şanzımandır. Tek kavramaya göre daha güçsüz olan çift kavrama, yüksek vites geçirme hızı yüzünden arızalanması daha kolay bir şanzımandır. Ayrıca DSG şanzımanın en çok şikayet oranının bulunduğu ülke maalesef Türkiye‘dir. Volkswagen bunu nedenini kullanıma ve yollara bağlı değişkenlik olarak açıklıyor. Otomobili sıfırdan kaldırırken, otomatik araçlarda kavrama girene kadar gaza fazla basmamamız gerekir. Fakat ülkemizde ışıklardan ilk kalkan kazanır gibi bir anlayış olduğu için daha araç vitesi kavramamışken gaza basıyoruz. Bu da arabanın kavramasına zarar veriyor. Manuel üzerinden örnek vermek gerekir ise otomobile yarım debriyaj halinde aşırı gaza basılması ile aynı şey oluyor. Bu da şanzımana aşırı yük bindirip bozulmasını sağlıyor. Aşırı ısınma da bozulmanın başlıca sebeplerinden gösteriliyor. Yakıt ekonomisi ve konfor için dizayn edilen DSG’li otomobillerin uzun zaman boyunca yüksek performanslı kullanılması da DSG’nin bozulmasındaki faktörlerden biri. Uzun rampalarda sürekli tam gaz gidilmesi nedeniyle bazı DSG kullanıcıları sorun yaşadıklarını belirtmekte. Volkswagen ise bu sorunun normal olduğunu ve uyarı lambası yandıysa şanzımanın soğumasının beklenmesi gerektiğini söylemekte.

DSG Şanzıman Ne Demek? DSG Şanzıman Neden Nasıl Bozulur?

Otomatik şanzıman motorlu aracı sürerken belli bir motor devir hızı için, tekerleklerin devir hızının kademeli olarak, motor gücünü ileten dişlileri değiştirerek yükseltilmesi ya da alçaltılması işleminde sürücünün işini kolaylaştıran bir mekanizmadır.

Dsg Şanzıman Ne Demek? Dsg Şanzıman Neden Nasıl Bozulur? Özet Bilgiler

  • DSG Şanzıman Neden Nasıl Bozulur ?  DSG Şanzıman Ne Demek ? Otomobil tutkunları ve araba sahibi olanların ilgisini çekebilecek bir yazı ile karşınızdayız.
  • DSG Şanzıman teknolojisi nedir , nasıl çalışır ? Sorunları var mıdır, kullanıcılar memnun mudur ? ….
  • dsg şanzıman ne demek , dsg şanzıman anlamı, dsg şanzıman hakkında bilgi  Dgs yeni nesil otomatik vites sistemidir. dsg otomatikleştirilmiş bir manuel şanzıman sistemidir.
  • DSG Şanzıman Neden ve Nasıl Bozulur ? DSG şanzıman çok hızlı ve verimli bir şanzıman olmasının yanında halk arasındaki tabiri ile hassas bir şanzımandır .
  • DSG : Dual Shift Gearbox : Çift Milli Vites Kutusu. DSG otomatikleştirilmiş bir manuel şanzıman sistemidir.  DSG şanzıman kullanan Volkswagen grubu araçlar. Audi.
  • Cevap: DSG şanzuman nasıl kullanılmalıdır? kitapçıkta DSG kullanımı ile ilgili sadece bir konu dikkatimi cekmişti; Derki; "dik yokuşta gaza hafif basıp aracı sabit tutmaya çalışmayın.
  • DSG şanzımanın özellikleri nelerdir? 34,170. kez izlendi.  DSG şanzıman her vitesi atmak üzere görevli iki kavrama balatası olduğu için bu şekilde adlandırılır.
  • DSG NEDİR? Dual Shift Gearbox : Çift Milli Vites Kutusu Çift debriyaj olduğu gibi motorun hareket verdiği Çift dişli mili vardır.  DSG şanzıman üretiminde 226 işÇi görev alıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir