Drone ile Sürü Güden Çılgın Çoban!

Siz hiç çoban köpeği drone gördünüz mü? Drone ambulans ya da drone olta duymuştuk. Ama böylesini ilk kez görüyoruz. İralandalı bir çiftçi koyun sürüsünü Çoban köpeği yerine drone ile koruyor. Üstelik oldukça da başarılı oluyor. Bakalım daha neler göreceğiz!

Drone kelimesinin tam Türkçe karşılığı erkek arı… Drone’lar çıkardıkları sesle de bunun tam karşılığını veriyor zaten… Önceleri ancak helikopterle yapılabilen hava çekimlerini artık mümkün kılan drone’lar çok popülerleşmiş durumda…

Ancak dronelarla artık sadece hava çekimi yapılmıyor. Örneğin İrlandalı bir çiftçi çoban köpeğine ihtiyaç duymadan, drone yardımıyla koyunlarını güdüyor.

Bakalım daha neler göreceğiz!

İnsansız hava aracı , genel olarak bilinen adıyla drone uzaktan kumanda edilen bir tür uçaktır . İHA’lar iki sınıfa ayrılır: İlki uzaktan kumanda edilerek uçan, diğeri ise kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen uçaklardır. Keşif amaçlı üretilen İHA’lar günümüzde birçok saldırı görevinde de kullanılmaktadır. Militanlara karşı birçok başarılı saldırı gerçekleştiren bu hava araçları çoğu zaman sivil hedefleri de vurarak insan ölümlerine neden olmaktadır.

İHA’lar bunun yanında son zamanlarda yangın söndürmek amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Bu araçlar genellikle normal savaş uçakları için zor, kirli ve tehlikeli görevlerde kullanılır.

Günümüzde çok farklı şekil, ebat, konfigürasyon ve karakterde araçlar üretilmektedir. Tarihsel olarak bakıldığında basitçe İHA’lar birer “drone”dur. Ancak bağımsız kumanda sistemleri çok geliştirilmiştir. Bu maddenin amacı İHA’lar ile güdümlü füzelerin farklarını ortaya çıkartmaktır. Öncelikle İHA’lar tekrar kullanılabilir. Mürettebatsız olarak kontrol edilerek durmadan belli bir irtifada uçabilir. Ayrıca bu araçlar jet motoru veya iki zamanlı motor yardımıyla uçar. Bunun yanında seyir füzeleri her ne kadar insansız ve uzaktan kumanda ile yönetiliyor olsalar bile İHA olarak sınıflandırılmazlar.

İHA kısaltması bazı durumlarda İHAS olarak genişletilmiştir. Amerikan Federal Havacılık Dairesi ise insansız uçuş sistemleri adıyla genel bir sınıf belirlemiştir. Aslında bu sınıf ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri tarafından sadece uçakları değil onunla beraber yer sistemleri ve diğer elementleri de yansıtması amacıyla kullanmıştır.

  • Ana Sayfa Teknoloji Drone ile Sürü Güden Çılgın Çoban !  Siz hiç çoban köpeği drone gördünüz mü? Drone ambulans ya da drone olta duymuştuk.
  • Koyunları Kontrol Etmek İçin Çoban Köpeği Yerine Drone Kullanan Adam.
  • Drone ile çobanlık. Traktör videoları. Abone olAbone olunduAbonelikten çık.  ÖZBURUN 1 Süre: 18:04. Bayram çoban 1.175 görüntüleme.
  • Klişe yöntemleri bir kenara bırakan baba, DJI Phantom marka drone ile kızının dişini ip ile bağladı.
  • Drone bu kez çoban oldu. 2015 03 30 10:23:34.  Benzer Videolar. Kaybolan film ekibi drone sayesinde kurtarıldı. Bayburt'ta drone ile kurt sürüsü takibi.
  • “ Rize’de keçilerini bir köyden başka bir köye getirmek isteyen çoban Çayeli ilçe merkezine girince ortaya ilginç görüntüler çıktı.
  • Çoban köpekleri yerine ise kimsenin aklına gelmeyecek bir çözümle, koyunları havadan kontrol etmeyi başarmışlar. Peki, bunu nasıl mı yapmışlar? Uçan drone kullanarak.
  • Drone İle Koyunları Kontrol Etmek videosunu 59saniye üzerinden izleyin. bu da drone 'un çoban modeli # drone #koyun #hayvanlar.
  • İşte dünyanın ilk drone çoban köpeği! Bugüne kadar çobanların sürüyü kontrol etme işini bir makinenin yapamayacağını düşünüyorduysanız yanılıyorsunuz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir