Dolardaki Yükseliş Merkez Bankası’na Yaradı!

Dolardaki yükseliş ile son dönemdeki artan kur oranları Merkez Bankası’na rekor düzeyde kâr getirdi. Öyle ki Merkez bankası, 2015’te 13.8 milyar lira kâr elde ederken geçen yıla göre kâr artışı yüzde 60 oldu.

Dolar kurundaki iki yıldır devam eden yükseliş, Merkez Bankası’na kâr rekoru getiridi.

2014 yılında tüm zamanların rekorunu kıran banka, 8 milyar 641 milyon lira kâr elde etmişti. 31 Aralık 2013 tarihinde 2.1343 lira olan dolar kuru 31 Aralık 2014 tarihinde 2.3311’e yükseldi. 31 Aralık 2015 tarihinde ise dolar kuru 2.9233’e kadar çıktı. Başçı’nın görev başladığı ilk yıl 2011’de Merkez Bankası’nın kârı 8.5 milyar lira olmuştu. 2012 yılında 4.3 milyar liraya gerileyen kâr, 2013 yılında 5 milyar liraya yükseldi. 2014 yılında 8.6 milyar lira, geçen yıl da 13.8 milyar lira oldu. Kârı geçen yıla göre yüzde 60 artmış oldu.

Merkez’den Bütçeye Doping
Merkez Bankası hem kârından bütçeye kaynak aktaracak hem de ödeyeceği vergi ile kurumlar vergisi rekortmenliğine aday olacak. Geçen yıl 1 milyar 461
milyon liralık kurumlar vergisi ödeyen Merkez Bankası, kurumlar vergisi rekortmenleri arasında ikinci olmuştu. Rekortmen 1 milyar 589 milyon lira ile Ziraat Bankası idi. 2015 yılında ödenecek 2 milyar 430 milyon liralık kurumlar vergisi ile Merkez Bankası’nın 2015 yılının rekortmeni olma ihtimali yüksek gözüküyor.

Merkez Bankası 2000, 2001, 2011 ve 2014 yılında kurumlar vergisi rekortmeni olmuştu. Merkez Bankası, brüt kârının vergi çıktıktan yüzde 20’sini ihtiyat akçesi olarak ayırıyor, kalan kısmı da Hazine’ye aktarıyor. Bu yıl Merkez Bankası’ndan Hazine’ye 9.1 milyar lira kaynak aktarması bekleniyor. Vergi ve Hazine’ye yapılacak aktarımla birlikte Merkez Bankası’ndan bütçeye 11.5 milyar lira kaynak gidecek. kutu11 Nisan’da genel kurulMERKEZ Bankası’nın 11 Nisan 2016 günü 84. hesap dönemi genel kurulu yapılacak. Erdem Başçı burada hissedarlara hitap edecek. Genel Kurul’da görev süreleri dolan Banka Meclisi üyeleri Ahmet Faruk Aysan ile Sabri Orman’ın yerine de seçim yapılacak.

Merkez bankası , bir ülkenin ya da ülkeler grubunun para politikasından sorumlu kurumdur. Merkez bankasının temel amacı para biriminin ve para arzının istikrarının sürdürülmesidir. Fakat merkez bankalarının bunun dışında bankacılık sektörünün son kredi mercii olmak, faiz haddinin kontrolü gibi görevleri de vardır. Bunun yanında merkez bankasının, bankalar ve diğer finansal kurumları, tedbirsizlik ve dolandırıcılığa karşı denetlemek gibi yetkileri de olabilir.

Günümüzde birçok zengin ülkenin, siyasî müdahaleleri engelleyen yasalarla çalışan, bağımsız merkez bankaları bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası , Bank of England, Şili Merkez Bankası, Reserve Bank of Australia, Reserve Bank of India, Avrupa Merkez Bankası , Bank of Canada, Banco de la República de Colombia, Norveç Merkez Bankası ve Federal Reserve günümüz bağımsız merkez bankası örnekleridir. Bazı merkez bankalarının sahibi kamu iken, bazıları teoride, özel mülkiyettedir. Pratikte kamu mülkiyeti ve özel mülkiyet arasındaki fark çok küçüktür çünkü ikinci durumda bankanın elde ettiği kârın tamamına yakını hükûmete vergi olarak ödenmektedir.

  • Ana Sayfa Ekonomi Dolardaki Yükseliş Merkez Bankası ’ na Yaradı !  Öyle ki Merkez bankası , 2015’te 13.8 milyar lira kâr elde ederken geçen yıla göre kâr artışı yüzde 60 oldu.
  • Son iki yıldır dolar kurundaki yükseliş , Merkez Bankası ’ na kâr rekoru getiriyor.  Başçı’nın görev başladığı ilk yıl 2011’de Merkez Bankası ’nın kârı 8.5 milyar lira olmuştu.
  • Merkez Bankası dolar kurundaki yükseliş sayesinde yine kâr rekoru kırdı.  Türk Lirası karşısında yüzde 9.2 değer kazanan dolar Merkez Bankası ' na yaradı .
  • Dolar kurunda 2014 yılında yaşanan yükseliş Merkez Bankası ’ na yaradı . Merkez Bankası 8.6 milyar lira ile tüm zamanların en yüksek kârına ulaştı.
  • Dolar yükselişi en çok o kuruma yaradı ! İşte şok eden kar.  Son iki yıldır dolar kurundaki yükseliş , Merkez Bankası ’ na kâr rekoru getiriyor.
  • Dolar kurunda 2014 yılında yaşanan yükseliş Merkez Bankası ’ na yaradı . Merkez Bankası 8.6 milyar lira ile tüm zamanların en yüksek kârına ulaştı.
  • tırmanarak rekor tazeleyen Dolar /TL 'deki soluksuz yükseliş sonrası gözler Merkez Bankası ' na çevrildi.  Yani zorunlu karşılık oranları gibi dolaylı yöntemler işe yaramaz .
  • Merkez bankasının müdahalesi işe yaramadı .  Yani dolardaki yükseliş enflasyonu da arttırıyor. Ara malı ithalatı.
  • Doların son zamanlarda sürekli yükselişte olması Merkez Bankası ' na yaradı .  Son iki yıldır dolar kurundaki yükseliş , Merkez Bankası ’ na kâr rekoru getiriyor.
  • Dolar kurunda 2014 yılında yaşanan yükseliş Merkez Bankası ’ na yaradı . Merkez Bankası 8.6 milyar lira ile tüm zamanların en yüksek kârına ulaştı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir