Doğu Karadeniz’in 40 kaynaklı şelalesinde turist yoğunluğu

Doğu Karadeniz'in 40 kaynaklı şelalesinde turist yoğunluğu

Çok sayıda kaynaktan akan sularla farklı bir ambiyans ve bitki örtüsü manzarası sunan Tomara Şelalesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Gümüş ve altın madenlerinin zenginliği, İpek Yolu üstündeki konumundan dolayı tarih boyunca önemini kaybetmeyen Gümüşhane, turizm alanında yapılan çalışmalar sebebiyle son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmeye devam ediyor.

Çevresinde yapılan yürüyüş yolları, piknik alanları ve cam seyir terasının arkasından daha iyi görünüme kavuşan Gümüşhane’nin Şiran ilçesine bağlı Seydibaba köyündeki Tomara Şelalesi, tabiat yürüyüşü ve fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin de ilk adresleri arasında yer alıyor.

Gürgen ve meşe ağaçları arasındaki dağların eteğindeki yaklaşık 40 kaynaktan oluşan şelale, 15 metre yükseklikten dere yatağına dökülerek vadi boyunca ilerliyor. Yöre insanı tarafından “Kırk Gözeler” diye de adlandırılan şelale üstüne yapılan cam seyir terasıysa ziyaretçilere doğayı izleme fırsatı sağlıyor.

2001 senesinde tabiat parkı ilan edilen şelale, piknik alanlarının çokluğu ve son yıllarda yapılan sosyal tesisleri ile de gelenlere daha çok vakit geçirme olanağı tanıyor.

“Burası âdeta bir kompleks gibi”

İstanbul’dan ailesi ile geldiği kentte Tomara Şelalesi’ni ziyaret eden Rıdvan Tepeyurt,  âdeta tabiat harikası bir yerle karşılaştıklarını ifade etti.

Şelalenin ve çevresindeki doğanın kesinlikle görülmesi gerektiğine işaret eden Tepeyurt, şunları ifade etti:

“Şelalenin kaynağındaki o kadar suyun birarada çıkması çok ilginç. Buna benzer yerler gördüm ama burası kadar harika bir yer görmedim. Cam seyir terası dahil herşey çok güzel. Ayrıca ziyaretimizde burayı çok temiz ve bakımlı bulduk. Burası âdeta bir kompleks gibi olmuş. Terasa gidilen yolda yapılan istirahat etme ve piknik alanları, restoranlar, marketler, yerel eşyalar da çok ilgimizi çekti.”

Resul Tunçver ise şelaleye her geçen sene ilginin arttığını belirterek, “Önceki senelere göre daha gelişmiş bulduk. Çok itina gösterilmiş. Halkın ilgisine karşılık hizmet olarak geri dönüş yapılmış. Bu da bizi çok memnun etti. Özellikle il dışından gelen misafirlerimizi Giresun’dan buraya getiriyoruz. Doğayla baş başa ve güzel bir istirahat etme alanı. Ziyaret edenlere baktığımızda evvelki senelere göre yoğunluk olduğunu görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Şelalenin suyuna girme fırsatı bulduğunu söyleyen Sefer Sıpıç da cam seyir terasını çok sevdiğini ifade ederek, ailesi ile bir daha gelmeyi çok istediğini sözlerini ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir