Doğaseverler İçin İstanbul’da Orman İçinde 10 Muhteşem Mekan

Doğaseverler için İstanbul’un orman içerisindeki 10 muhteşem mekanını sizler için hazırladık. Haftasonunuzu trafik, stres ve gürültüden uzak geçirmek istiyor ve aynı zamanda temiz hava almak istiyorsanız yazımız tam size göre. İşte İstanbul’da doğayla iç içe muhteşem kahvaltı mekanları ve restoranlar…

Emirgan Korusu

 

Sarıyer’in Emirgan semtinde yer alan koru lale zamanı rengarenk bir görüntüye bürünür. Doğa harikası bir görüntüsü bulunan koru içinde 3 köşk bulunur. Bunlar; Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk’tür. Tepeden Boğaz’a kadar büyüleyici bir İstanbul manzarasına sahip olan Koru, İstanbul Lale Festivali’nin de önemli bir lokasyonudur.

İçerisinde bulunan Sarı Köşk hafta içi a’la carte menü, hafta sonu sabah kahvaltısı ve öğle yemekleri için açık büfe sunumlar hazırlamaktadır. İstanbul Belediye tarafından işletilen Köşk’de harika bir havuz bölümü vardır. Beyaz Köşk ve Pembe Köşk içini de yenilenmiş olarak önemli el işi çalışlmalar ve tarihi bir doku vardır.

Adres: Emirgan Mah. Sarıyer/İstanbul

Telefon: (0212) 229 5037

Malta Köşkü

 

Yıldız Parkı içinde yer alan Malta Köşkü; İstanbul’un önemli köşklerindendir. İstanbulluların kahvaltı için tercih etikleri yapı, Yıldız Sarayı’nı parktan ayıran duvarın doğu yönünde yer alır. Orman içinde yer alan yeşilliklerle süslü köşkün yemyeşil bahçesi, diğer yanınızda Boğaz manzarasıyla bu mekân sizi dört bir yandan memnun ediyor. Kahvaltı seçeneklerini hazırlarken de hiç bir şeyden kaçınmamışlar, herhangi bir şeyin eksikliğini çekmiyorsunuz. Açık büfede 80’e yakın çeşit sizi bekliyor. Kahvaltının ardından, hâlâ aç olduğunuzu hissediyorsanız farklı malzemelerle hazırlayabilecekleri omletlerden bir tanesini seçebilirsin.

Adres: Yıldız Parkı – Beşiktaş – İstanbul

Telefon: (212) 258 9453

Fethi Paşa Korusu

 

Üsküdar içinde yer alan Fethi Paşa Korusu, muhteşem Boğaz manzarası ile tarihi bir arada kucaklar. Seyir balkonunda Sarayburnu’ndan Ortaköy’e kadar manzarayı izleyebileceğiniz gibi sosyal tesis olan Koru’da sabah kahvaltısı ve ya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Sosyal Tesis olmasından dolayı fiyatları gayet makul… Lezzeti de yerinde olan Sosyal Tesisi’nin kahvaltı çeşitleri de oldukça zengin.

Adres: Kuzguncuk Mahallesi, Paşa Limanı Caddesi, Nacak Sokak, No 6, Üsküdar, İstanbul

Telefon:  444 1 034

Cemile Sultan Korusu

 

Kandilli ‘de bulunan Cemile Sultan Korusu, Sultan Aldülmecid’in kızı olan Cemile Sultan anısına padişah tarafından satın alınmıştır. Şuan Yunan bir armatörün olan koru devlet tarafından kiralanarak özel gün ve düğün gecelerine ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzelliğinin yanında eşsiz bir Boğaz manzarasına sahip olan Cemile Sultan içinde Koru Restoran, Hünkar Köşk, Tas Bahçe ve Koru Teras bölümleri yer alır. Bebek manzaralı Koru Restoran dünya mutfağının en güzel lezzetleri misafilerine sunarken, Hünkar Köşk’de Akdeniz mutfağı hakimdir. Restoranların yanında aktivite yapabileceğiniz yüzme havuzu, tenis kortu, basketbol, voleybol sahası ve satranç mini golf alanı yer almaktadır.

Adres: Kandilli Mah.Ömürtepe Yokuşu Sok. No:6 Üsküdar / İSTANBUL

Telefon: (0216) 308 4943

Hidiv Kasrı

 

Beykoz ilçesinin en güzel tarihi yapısı olan Hidiv Kasrı, 1907 yılında Mısır’ın son hidivi Abbas Hilmi Paşa, tarafından yaptırılmıştır. İtalyan mimarı tasarım anlayışı ile inşa edilen yapı art nouveau tarzına sahiptir. Etrafı ormanlık ve yeşillik kaplı olan Hidiv Kasrı üzerinde İstanbul Boğaz’ını gören bir kulesi yer alır. İstanbul’un sayılı güzelliklerinden biri olan Hidiv Kasrı önünde zarif bir çeşme ve havuz bulunur. Yapı içinde nostaljik bir asansör, özel dekore edilmiş odalar ve duvar vitrayları ile dikkat çeker.

Şimdi lokanta olarak hizmet veren Hidiv Kasrı, belediye tarafından işletilmektedir. Menüleri Osmanlı mutfağı ve dünya mutfağı hakimiyetinde ve vejeteryanları düşünene lokanta özel bir menüde onlar için hazırlamış. İçecekler de dikkatimizi Hoşaflar çekiyor. Türklere özgü olan hoşafların tatları ise denemeye değer. Fiyatları da oldukça iyi.

Adres: Çubuklu Mahallesi, Çubuklu Korusu, No 32, Beykoz, İstanbul

Telefon: (0216) 413 9253

Küçük Çamlıca Korusu

 

Hem piknik yapıp eğlenebileceğiniz hem de restaurnatlarında lezzetli yemekler yiyebileceğiniz İstanbul’un doğayı kucaklayan korusu Çamlıca, Osmanlı’nın ince tasarım anlayışı ve günümüzün mimari trendlerine göre restore edilmiş. Koru içinde 3 ayrı köşkü bulan Çamlıca’nın Sofa, Topkapı ve Cihannüma köşkleri dikkatleri üzerine çeker. Manzara olarak Kartal’dan başlayarak Kadıköy, Eminönü, Üsküdar ve Beşiktaş’ı gören Koru, yaz aylarında havuzu, şelalesi ve kafetaryası ile her gün hizmet vermekte. Her köşkünde yemek, kahvaltı servisi yapılan Küçük Çamlıca Korusu’nu gezmeniz ve lezzetli yemeklerini yemenizi tavsiye ediyoruz.

Adres: Küçük Çamlıca Korusu Kısıklı – Küçük Çamlıca/İstanbul

Telefon: (0216) 428 4696

Çinili Köşkü

 

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından Arkeoloji Müzesi’nin karşısına yaptırılan Köşk, tarihimiz açısından önemli bir sanat eseridir. Osmanlı Dönemi’nde yazlık olarak kullanılan köşkün Ab-ı Hayat Çeşmesi köşk kadar dikkat çekicidir. Girişinde 14 kolon bulunan ve ön cephesinden bakıldığında tek katmış gibi duran Çinili Köşk, arkada bölümünden iki kat gözükmektedir. İçinde 6 oda ve 1 salonu olan Çinili Köşk görenleri kendine hayran bırakacak güzelliktedir.

Adres: Osman Hamdibey Yokuşu, Fatih/Istanbul

Telefon:  (0212) 520 7740

Beykoz Korusu

 

Anadolu Yakası’nın en güzel semtlerinden biri olan Beykoz’un ismiyle anılan korusu İstanbul Boğazı sırtlarında Paşabahçe semtinde yer alır. İstanbul’da büyük korulardan biri olan Beykoz, Mısır Hidivi Mehmet Ali Paşa’nın yakın adamlarından Abraham Pasa’nın ismiyle de bilinir. Abraham Paşa’nın mülkiyetindeyken, koru Fransız bahçe uzmanları tarafından düzenlenmiş, içinde köşkler, kuşhaneler ve havuzlar inşa edilmiştir. Türkiye ikliminde doğal olarak yetişmeyen, yurtdışından getirilmiş egzotik bitki ve ağaçlar dikilmiştir.  Boğaziçi korularının en büyüklerinden olana korunun içinde iki büyük mağara, beş havuz, bir saray kalıntısı ve restaurant yer alır. Restaurant işletmesi belediyelere ait olduğundan yemekler lezzetli ve uygun fiyatlı sunuluyor. Kahvaltı seçenekleri ile de göz dolduran Bekoz Korusunu keşfetmediyseniz en kısa zamanda keşfedin deriz.

Adres: Gümüşsuyu Mah. Kemerüstü Sk. (Eski Hasır Restorant’ın Yeri) Beykoz

Telefon: 444 1 034

 Mihrabat Korusu

 

İstanbul köprüsü, İstanbul Boğazı’na bakan manzarası ve yeşil doğasıyla özel günlerinizde veya hafta sonu keyfinize eşlik eden Mihrabat Korusu, Osmanlı Imparatorluğu’nun son dönem padişahlarından Sultan Abdulhamit Han’ın Berlin Büyükelçisi Sadullah Paşa’nın eşi Necibe Hanım tarafından Mısır’lı Abbas Halim Paşa’nın kızı Rukiye Hanım’a yüz görümlüğü olarak hediye edilmiştir. Kanlıca’nın hemen sırtında bulunan Mihrabat Korusu, haftanın her günü zengin kahvaltı çeşitleri, Osmanlı mutfağından menüsü ve et-balık menüleriyle misafirlerine hizmet veriyor.

Adres: Mihrabat Caddesi No:50 Kanlıca Beykoz/İstanbul

Telefon: (0216) 425 8616

Küçüksu Kasrı

 

İstanbul’un en güzel kasırlarından biri de Küçüksu’dur. Anadolu Yakası’nda Boğaziçine bakan Küçüksu Kasrı, Osmanlı Dönemi’nde ilgi çeken Kandilli Bahçesi” adıyla has bahçelerinden biri olarak kullanılmıştır. Hizmet girmesi 1857 yılarını bulmuştur. 3 katlı olan kasır, yığma tekniği diye bilinen bir çalışma ile özel olarak tasarlanmış. Abdülaziz Dönemi’nde cephe süslemeleri elden geçirilen yapı, zaman zaman çeşitli onarımlar görerek günümüze ulaşmıştır.

 Kabartmalarla süslü ve hareketli deniz cephesinde, bu cepheye yaslanmış şadırvanlı küçük havuzunda ve merdivenlerinde batılı süsleme motifleri kullanılmıştır. Günümüzde müze-saray olarak işlev kazanan Küçüsu Kasrı, iskele bölümü, arka bahçesinde bulunan cafesi ile İstanbulluların uğrak meknalarından.

Denizi elinizi atısanız tutacakmışsınız hissi veren Kasrın cafe-restaurant bölümü de son yapı kadar güzel, sabah kahvaltı için öğle ve akşam saatleri bir kahve tatlı keyfi için uğrayın.

Adres: Göksu Mahallesi, Küçüksu Caddesi, No 2 Küçüksu Kasrı, Beykoz, İstanbul

Telefon: (0216) 332 3303

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir