Diyabet Hastalarını Üzecek Haber!

Devlet ve ilaç firması davalık oldu. Diyabetik ayak ülseri hastaları zora girdi. Diyabet hastalarının kullandığı ilacın Türkiye’ye pahalıya satıldığını öğrenen devşet harekete geçti firma hakkında hukuki süreç başlatıldı. Olan yine vatandaşa oldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, diyabetik hastaların aldığı ilacın, ilaç firması tarafından başka ülkelere daha ucuza satıldığını belirledi.

 

Bu gelilmenin ardından SGK, harekete geçti. İlaç şirketiyle mahkemelik olan SGK, 4 bin 400 liralık ilacın yarısını ödemeye başladı. Üretici firma, kurumun istediği fiyata satmaya razı olmayınca ilaç artık depolarda da bulunamıyor. Hastalara borç olarak ilacı veren eczaneler de hastalar da zor durumda kaldılar.

 

Türkiye’deki yaklaşık 5 milyon 200 bin şeker hastasının 1 milyon 200 bini, diyabetik ayak yarası olma riski taşıyor. SGK yetkilileri, Hürriyet’in soruları üzerine, “Biz firma hakkında hukuki süreç başlattık, bu nedenle hastalara da ilacın yarı parasını ödedik” dediler.

Olan Hastalara oldu!

Türk Eczacı İşverenleri Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan ise, firma ve SGK arasındaki anlaşmazlığın vatandaşı ve eczacıları zor duruma düşürdüğünü bildirdi. Hastalar ve eczaneler, SGK’ya ilacın kutusunu 4 bin 400 liradan fatura ettiğini, ancak SGK’nın ilacın kutusunu 2 bin 210 liradan hesaplayarak ödeme yaptığını kaydeden Saydan, “Bu durum, geçerli mevzuat hükümlerine aykırı. Yürürlükte olan mevzuata göre ilaç fiyatlarının, reçete tarihinde geçerli olan fiyata göre ödenmesi gerekiyor. Reçetelere yazılan ilaçların fiyatlarını ülkemizde Sağlık Bakanlığı belirliyor ve fiyat değişikliği düşüş veya artış olduğu zaman da Bakanlığın verdiği tarihler reçetelerde geçerli. SGK, bir geri ödeme kurumu. İlaç fiyatlarında Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği rakamlara ve geçerli olduğu tarihlere bağlı olarak vatandaşlara veya eczanelere ödeme yapmak zorunda” dedi.

 

Diabetes mellitus , sıklıkla yalnızca diyabet olarak adlandırılan, genellikle kalıtımsal ve çevresel etkenlerin birleşimi ile oluşan ve kan glukoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle sonuçlanan metabolik bir bozukluktur. Vücutta kan şekerinin düzenlenmesi pek çok sayıda kimyasal madde ve hormonun karmaşık etkileşimi sonucunda sağlanır. Şeker metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynayan hormonlardan en önemlisi pankreasın beta hücrelerinden salgılanan insülin hormonudur. Diabetes Mellitus ya insülin salgılanmasındaki yetersizlik ya da insülinin etkisindeki veya insülin cevabındaki bir bozukluk sonucunda ortaya çıkan yüksek kan şekerinin yol açtığı birkaç grup hastalığı tanımlamak için kullanılan ortak bir terimdir.

Diyabet ya insülin üretiminin azalması yüzünden ya da insülinin etkisine karşı direnç gelişmesiyle oluşur. Her iki durum da sonuçta kan şekerinin yükselmesine neden olur. Aşırı miktarda idrar üretimi diyabetin akut belirtilerinin başında gelir ve bu durumun başlıca sorumlusu hiperglisemidir. Susama ve sıvı tüketimin artması ise aşırı idrar üretimini dengeleme çabasının bir sonucudur. Görmenin bozulması, açıklanamayan kilo kayıpları, yorgunluk ve enerji metabolizmasındaki değişiklikler ise diyabetin öteki belirtileridir. Tüm diyabet vakalarının yaklaşık %1-5’ini yalnızca tek bir gendeki tek bir mutasyon sonucu oluşmuş monogen hastalar oluşturur .

1921 yılında insülinin kullanıma girmesinden bu yana diyabetin tüm türleri tedavi edilebilmektedir ancak kesin bir tedavisi yoktur. İnsülinin şırınga, insülin pompası ya da insülin kalemleri ile enjekte edilmesi Tip 1 diyabetin en temel tedavi yöntemidir. Tip 2 diyabet ise diyet, antihiperglisemik ilaçlar ve insülin takviyesi ya da bunları bir arada kullanarak kontrol altında tutulur.

Diyabetin kendisi ve diyabette kullanılan tedavi yöntemleri pek çok komplikasyonlara yol açabilir. Eğer hastalık iyi kontrol edilmezse hiperglisemi, ketoasidoz ya da nonketotik hiperozmolar koma gibi akut komplikasyonlar gelişebilir. Hastalığın uzun sürede ortaya çıkan komplikasyolarının başlıcaları ise; dolaşım sistemi hastalıkları , kronik böbrek yetmezliği , körlüğe sebep olabilen retina hasarı , çeşitli tiplerde sinir hasarları ve yara iyileşmesini geciktiren ve impotense sebep olan mikrovasküler bozukluklar sayılabilir. Özellikle ayaklarda gelişen dolaşım bozukluklarının sonucu olarak ortaya çıkan yara iyileşmesinin gecikmesi, ampütasyon ile sonuçlanabilir. Diyabetin uygun şekilde tedavi edilmesinin yanı sıra, kan basıncı kontrolüne yeterince önem verilmesi ve hayat tarzının iyileştirilmesi bu kronik komplikasyonların pek çoğunun oluşturduğu riskleri azaltabilir. Bazı ülkelerde travma sonucu oluşmamış ampütasyonların ana sorumlusu ve yaşlılığa bağlı olmayan körlüklerin de en önemli sebebi diyabettir. Amerika Birleşik Devletleri’nde böbrek diyalizi hastalarının yaklaşık %45’ini diyabetik nefropati hastaları oluşturmaktadır.

  • Diyabet Hastalarını Üzecek Haber ! Haber Osman Güven . 04/06/2016.  Devlet ve ilaç firması davalık oldu. Diyabetik ayak ülseri hastaları zora girdi.
  • Antalya'da gerçekleşen Türkiye Endokronoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi'nde düzenlenen basın toplantısında diyabet hastalarına müjdeli haber verildi.
  • Diyabetli tiryakileri üzecek haber . Antalya'da gerçekleşen Türkiye Endokronoloji ve  Kongresi'nde düzenlenen basın toplantısında diyabet hastalarına müjdeli haber verildi.
  • Doç. Dr. Özgür Enginyurt, yaptığı açıklamada, şeker hastalarına bal verilip verilemeyeceği yönünde çalışmalar konusunda araştırma yaptığını belirtti.
  • diyabet hakkında en son ve en doğru haberler Mynet haber farkı ile bu sayfada. diyabet Haberleri için tıklayınız.  Şeker ( Diyabet ) hastalarında cinsel problemlerin tedavisi.
  • Diyabet haberleri ve son dakika gelişmeleri için tıklayın! Diyabet ile ilgili en son ve en güncel haber akışı Sabah'ta.  Diyabet hastaları için ayaklar da önemlidir.
  • Mizah dergisi LeMan 25 Yaşında! Oyun severleri üzecek haber !  Depresyon, diyabet hastalarında 2 kat daha fazla. Tip 2 diyabet demans (hafıza kaybı) riskini 3 kat artırıyor.
  • hastalıkları arasında yer aldığını vurgulayarak, Türkiye'de nüfusun yüzde 15'inin diyabet hastası olduğunu kaydediyor.  Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır.
  • Türkiye’de 11 milyon diyabet hastasını doğrudan ilgilendiren ve ilki İzmir’de düzenlenen 1. Diyabet Teknolojileri Sempozyumu, uluslararası katılımla başladı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir