Diş Sararmasının Sebepleri Nelerdir?

Diş sararmasının sebepleri nelerdir? Sararmış ve bakımsız dişler hem sağlık hem görüntü açısından rahatsız edicidir. Üstelik düzenli olarak bakımı yapılmayan dişler sonraki zamanlarda kalp, mide ve böbrek hastalıklarına bile yol açabilir.

İşte diş sararmasının sebepleri ve önlemenin püf noktalar;

Sigara ve Tütün Kullanımı!


Dişlerin sararmasının en büyük sebeplerinin başında yoğun sigara ve tütün kullanımı gelir. Akabinde dişlere yeterli bakım yapılmaz ve düzenli fırçalamazsanız diş üstünde oluşan plak tabakası diş renginin sararmasına neden olur. Kahve ve kola gibi yüksek derecede şeker ve asit barındıran içeceklerden de uzak durun. Bu içeceklerin fazla tüketilmesi diş sararmalarına sebep olur.

Diş Macununa Dikkat!


Nasıl yani demeyin! Çünkü ağız yolu ile alınan florür takviyeler yani diş macunu diş rengini sarartabilir. Genetik sebepler de diş sarılığında önemli etkendir. Diş hekimliğinde kullanılan protez diş malzemeleri dişlere sarı bir renk verebilir.

İlaç Kulanımına Dikkat!

Tüketilen bazı ilaçlar özellikle gelişim aşamasındaki çocukların dişlerinin sararmasına yol açabilir. Öte yandan bazı hastalıklar da diş renginin değişmesine sebep olabilir. Hamilelikte yaşanan bazı enfeksiyonlar bu tür hastalıklara örnek gösterilebilir.

Şekerli Yiyeceklerden Uzak Durun!


Fazla tükettiğiniz çikolata, tatlı gibi yiyecekler diş renginizi bozabilir. Diş sararmasına ve diş taşı oluşmasına sebep lerden bir diğeri ise makarna, pilav gibi nişasta bakımından zengin yiyeceklerdir.

Diş, canlılarda ürünün ilk mekanik işleme için organizmanın bir parçası. Hayvanlarda ayrıca savunma ve saldırı silahı. İnsanda konuşma organlarından biri ve kahkaha öz niteliği olarak da kullanılıyor.

  • Dişlerin sararmasının en büyük sebeplerinin başında yoğun sigara ve tütün kullanımı gelir.  Bu içeceklerin fazla tüketilmesi diş sararmalarına sebep olur.
  • Sararan dişler nasıl geçer ve iyi gelen yiyecekler.  Karbonatın seyreltici bir etkisi vardır bu sebepten ötürü dişlere yavaş bir şekilde uygulanması gerekir.
  • Dişlerin sararmasının en büyük nedeni günlük tüketilen çay ve kahve.
  • Bu sebeple hem şekil olarak hem de kimyevi olarak olması gereken diş güzelliğine sahip olamıyoruz.  Kalıtsal Özelikler: Diş sararmasına neden olan diğer bir etkendir.
  • Dişlerinizin sararmasının sebepleri nelerdir ? Nasıl sararmasını önlerim? Sararmış dişler bakımsız ve rahatsız edici bir görünüm verdiği için kişide rahatsızlık hissi uyandırır.
  • Diş sararması nasıl geçer? Diş beyazlatma kürü: *1 çay kaşığı karbonat  Böylece sigara gibi sebepler yüzünden sararan dişlerin beyazlaması sağlanır.
  • Diş sararması ilk başta ağız temizliği ile yakından ilgiliyse de bunun yanında kalıtım, yaş, genetik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar ile yakından ilgilidir. Diş Sararmasının Sebepleri .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir