DHMİ Havalimanı İhalesini İptal Etti!

DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) Adana’ya yapılacak olan Çukurova Havalimanı ihalesini iptal etti. İhalenin iptal edilmesi üzerine projeyi devletin yapacağı belirtildi. Çukurova Havalimanı yapıldıktan sonra Mersin ve Adana bölgesine hizmet etmesi planlanıyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin gazetelere verdiği ilana göre Çukurova Havalimanı ihalesi iptal edilerek devletin yapacağı söylendi. Gazetelere dün verilen ilanda ‘”Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi, 14 Aralık 2015 tarihli 29562 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ilan metli ile ihalenin tarihi bilahare ilan edilmek üzere ileri bir tarihe ötelendiği duyurulmuştur. Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi’nin Yap-İşlet-Devret modeli kapsamından çıkartılarak DHMİ tarafından kuruluş öz kaynaklarından karşılanmak üzere yapılacağından ihale kararı iptal edilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Çukurova Havalimanı’nın ihalesi 2011 yılında 15 Aralık tarihinde yapılmıştı. İhaleyi kazanan şirketler Zonguldak Özel Sivil Havacılık ve Skyline Havacılık ortak girişim grubu iptalin üzerine çok şaşırdı. Bu 2 şirket de Koçoğlu Grubu’na bağlı olarak ihaleye girmiş ve 357 milyon Euro ve 9 yıl 10 ay 10 gün işletim süresi ile en iyi teklifi vererek kazanmışlardı.

2 yıl içinde yer teslimin ardından tamamlanması beklenen proje müteahhit firmanın mali krize girmesi sebebiyle 50 milyon euro harcanmasına rağmen durdurulmuştu. DHMİ de bu sözleşmeyi geçen senenin Ağustos ayında feshetmişti.

Yapılacak olan bu havalimanı projesi yılda 15 milyon yolcuyu taşımayı hedefliyordu. Mersin ve Adana bölgesine hizmet vermesi düşünülen bu projenin kapasitesinin daha sonra 30 milyon yolcuya kadar çıkarılması tahmin ediliyordu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir