Detoks Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Detoks diyet ve menü örneği; Detoks, kelime manası olarak toksinlerden arınma anlamına gelir. 5 Günlük detoks diyet ile toksin dediğimiz maddeleri vücuda girdikten sonra vücudu kirletirler ve en çok da karaciğeri yorsalar bile nasıl atacağınızı biliyor musunuz?

Bu toksinlerin başlıcaları nedir diye bakarsak ; gıda katkıları , alkol , kafein , tarım ilaçları , hava kirliliği , egzoz dumanı , sigara , alkol diyebiliriz. Ne kadar korunursak korunalım bunların birkaçına maruz kalıyoruz . Vücudumuz zaten bu toksinlerle savaş halindedir ancak savunma sistemimizin yetersiz kaldığı zamanlarda bu toksinler kendini yorgunluk , bitkinlik , uykusuzluk ya da aşırı uyku , ağrı , bunaltı ve sinirlilik olarak kendini gösterir. Bu nedenle dönem dönem detoks programlarıyla bu toksinlerden arınabiliriz. Alınan toksinler ter , idrar , dışkı , solunum gibi atım yollarıyla vücudumuzdan gönderilirler .

Peki toksinlerden nasıl arınabiliriz ?

 • Alınacak en önemli önlem öncelikle toksinlerden uzak kalmaya çalışmaktır
 • Doğru ve dengeli beslenerek vitamin ve mineralleri vücuda doğru ve yeterli biçimde almaktır
 • Besinleri hazırlarken ve pişirirken doğru yöntemleri kullanmaktır
 • Atımı kolaylaştırmak için ortalama 2 litre su tüketmektir
 • Gereksiz ilaç alımını önlemektir
 • Düzenli egzersiz yapmaktır
 • Durağan bir yaşamdan daha hareketli bir yaşama geçmektir.

 

İnsanın yaşamını bir günde değiştirmesi mümkün olmayabilir . Yapılacak küçük revizyonlarla daha sağlıklı ve dinamik hale gelebilir . Öncelikle kafein alımı azaltılabilir. Çay ve kahve ülkemizin ve geleneklerimizin önemli bir alışkanlığıdır . ancak vücuda gereğinden fazla kafein alımına neden olur. Bu nedenle gün içerinde mümkün olduğu kadar çay-kahve tüketimi azaltılmalı yerine antioksidan değeri yüksek yeşil çay kullanılmalıdır . En etkinliği bilinen çay yeşil çaydır . Diğer bitki çayları da destek olarak kullanılabilir. Kuşburnu , ıhlamur , adaçayı , rezene gibi bitki çayları da yardımcıdır. Ancak tüm bu bitki çayları günlük su tüketimine engel olmamalıdır . her durumda 2 litre kadar su alınmalıdır.

Şeker, vücudumuzu kirleten ve alımı azaltılması gereken maddelerden biridir. Rafine edilen şekere vücudun hiç ihtiyacı yoktur . O ihtiyaç zamanla  , düzenli tüketerek oluşur . Bu nedenle birden kesilemiyorsa azaltılarak yok edilmelidir. Fazla şeker halsizliğe , kan şekeri düzensizliğine neden olabilir.

Yaşam tarzını değiştirmek gerektiği herkes tarafından çok bilinir ama çok ta uygulanmaz . Oysa sağlıklı yaşam için çok önemli bir adımdır . En kolayı bir adımsayar edinmektir . Günde ortalama 8000-10000 adım atılmalıdır . Gerekirse eksik kalan adımlar akşam tamamlanmalıdır . Hareketli bir yaşama geçmek için en uygun yol budur ( eğer düzenli olarak spor yapmıyorsak ) . Egzersizin üzerinde bu kadar duruluyor olmasının birçok haklı gerekçesi var. Dolaşımı hızlandırıyor , toksinlerin atımını kolaylaştırıyor , metabolizmayı hızlandırıyor ve sağlıklı yaşama geçmek için önemli bir tamamlayıcı görevi görüyor.

Sigara sağlık için büyük bir risktir ve önemli bir toksindir . İçersinde 4000’e yakın zehirli madde bulundurur . Bu nedenle detoks programlarında ilk terk edilmesi gereken alışkanlıklardan biridir. Hiç bırakılamıyorsa da alınan C Vitamini ona göre düzenlenmelidir ama mutlaka minimuma indirilmelidir.

Alkol detoks programlarında bulunmaz çünkü vücudun ihtiyacı yoktur. Düzenli tüketim sonucu bir alışkanlık olur. İhtiyaç olmayan her besin veya madde bedeni yorar ve zarar verir.

 

     Detoks Programı Nasıl Uygulanır ?

 

 • Gerçek bir detoks programında şehirden uzak ve bol oksijenli bir ortamda olmanız gerekir. Ancak bu gerçekleşemiyorsa içinde bulunan ortamda mümkün olduğu kadar oksijenle temas edilmeye çalışılmalıdır .
 • Beslenmeye gelecek olursak en önemlisi besinlerin doğru miktarlarda ve doğru hazırlanmış şekilde tüketilmesi gerekliliğidir. Detoks programları 2 , 3 , 5 ve 7 günlük kürler şeklinde uygulanabiliyor. Maruz kaldığınız toksin durumuna göre süre belirlenebilir. Tüm detoks programlarında sigara , alkol , hazır gıda , gereksiz ilaç , her türlü kimyasal maddeden uzak durulur .
 • Beslenmede tercihen organik ürünler kullanılır . Böylece tarım ilacı , hormon gibi katkılardan da uzak durulur . Kullanılan sebze ve meyveler mevsime ait olmalıdır. Dondurulmuş veya konserve ürünler tercih edilmemelidir. Taze ve beklememiş olanlar tercih edilmelidir çünkü rafta uzun süre bekleyen ürünlerde vitamin ve mineral kaybı olur.
 • Bitki çayları destek olarak kullanılabilir . poşet hazır çaylar yerine bitkinin kendisi yada temizliğinden emin olunan açık çay kullanılmalıdır
 • Rafine edilmiş tahıl ürünleri yerine tam tahıllar kullanılmalıdır . Tam buğday , çavdar , kepekli ürünler daha uygundur . Saflaştırılmamış  tahılların besin değerleri daha fazladır ve sindirimi çalışmasına yardımcıdırlar. B gurubu vitaminler bakımından önemlidirler.
 • Pişirme kapları cam , çelik veya porselen olmalıdır.
 • Plastik temaslı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır
 • Alüminyum folyolar yemekle temasta olmamalıdır
 • Cam şişedeki sular tercih edilmelidir

 

Uygulanacak detoks diyete uygun bir menü örneği aşağıdaki gibidir :

Detoks Menü Örneği

 

Aç karnına……… 2 bardak su ( oda ısısında )

Sabah……………..1 bardak taze sıkılmış meyve suyu ( mevsim meyvelerinden )

2-3 yemek kaşığı kadar lor peyniri

Bol çiğ sebze ( maydonoz , domates , salatalık , biber vs. )

2-3 dilim tam tahıl ekmeği

Ara………………….1 fincan adaçayı

1 porsiyon meyve

Öğle………………. 100 gr. kadar yağsız et ( haşlanmış veya ızgara olabilir )

haşlanmış mevsim sebzeleri ( çok pişirilmemiş )

bol salata ( 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve bol limonlu )

1 kase yoğurt ( az yağlı )

Ara………………… 1 bardak taze sıkılmış sebze suyu

Ara………………… 1 porsiyon meyve

Ara………………… 1 fincan yeşil çay

Akşam…………….          1 tabak haşlanmış mevsim sebzeleri

4-5 kaşık bulgur pilavı

1/ 2 kase yoğurt

Bol salata

Ara………………… 1 meyve

Ara………………… 1 fincan papatya

 

 

Hazırlanan günlük menü kişinin yaşına , boyuna , hastalık durumuna özel olmalıdır. Dolayısıyla detoks diyetler de diğer diyet programları gibi kişiye özeldir .

Sağlıklı günler dileklerimle…

Deniz Şafak

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Diyet, temelde bir insan ya da başka bir organizma tarafından tüketilen veya tüketilmeyen yiyeceklerin toplamıdır. Diyet çevreleri bir toplumsal tavır olarak bazı yiyecekleri yiyip yememeyi seçmekle oluşan gruplaşmalardır.

 • Detoks Diyeti Nasıl Yapılır ? Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak başlı başlına bir detokstur . Bıraktığınız gün yaparak vücudunuzu arındırabilirsiniz.
 • Detoks diyet listesi arasında 1, 2, 3, 5 günlükler ile bir ve iki haftalıklar çok rağbet görmektedir.  Dukan Diyeti Nasıl Yapılır ve Evreleri Dukan Diyet Listesi.
 • Anasayfa » Diyet Listesi » Detoks diyeti nedir ?  Detoks diyeti yaparken dikkat edilmesi gerekenler. Detoks diyeti boyunca kesinlikle kahveden uzak durmalısınız.
 • Hürriyet Aile/Sizin İçin/Beslenme & Diyet / Detoks nedir , nasıl yapılır ?  İkinci dikkat edilmesi gereken nokta, detoks yapacak kişinin kullandığı ilaçlardır.
 • Detoks Suyu Nedir ve Detoks Diyeti Tarifleri. Detoks , vücudun ihtiyacı olmayan ve vücutta deformasyona neden olan toksinlerin ve yabancı maddelerin vücuttan atılmasıdır.
 • Nasıl Yapılır ? Detoks diyetini , özellikle de detoks sularını duymayanınız kalmamıştır eminim.  Detoks diyetini yapmak ise oldukça zahmetsiz ve az maliyet gerektiriyor.
 • Detoks diyeti nasıl yapılır ? Detoks diyetini her ay düzenli olarak uygulayan kişiler vardır. Bu bir arınmadır, uzun süreli yapılan bir diyet türü değildir.
 • Detoks nedir? Toksinleri vücudumuza nasıl alırız?  Su Orucu, meyve suyu diyeti veya tek tip gıda ile yapılan aşırı programları uygulamadan önce dikkatle düşünün.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir