Denize sıfır tatil 25 Tl

Denize sıfır tatil 25 Tl

İzmir’den başlayıp Balıkesir’in Edremit Körfezi’ni de içine alan ve  Çanakkale’ye kadar uzanan kilometrelerce uzunluktaki sahil şeridinde kurulan çadır kamp alanları, tatilini doğal ortamda geçirmek isteyenlerin gözde mekanları haline geldi.

Yüksek bütçeli tatile veya tatil köylerine alternatif arayanların tercih ettiği çadır kamplar, uygun fiyatı, yeşil ve mavisi ile sunduğu eşsiz doğası ile son yıllarda giderek daha fazla ilgi görüyor.

Ormanlık alandan deniz kıyısına uzanan noktalarda kurulan kampları, kimi tatilciler gecelik, kimisiyse uzun süreli konaklama için tercih ediyor.

Tam bir aile ortamı ve komşuluk ilişkilerinin yaşandığı çadır kamp alanlarında tatil yapanlar, buralardaki ortak kullanım alanları mutfak, buzdolabı, bulaşık yıkama alanı, lavabo, duş ve plajlardan bedava faydalanabiliyor.

İzmir’den Çanakkale’ye kadar uzanan Ege kıyılarındaki kamp alanlarına kendi çadırı ile gidenler, denizin kıyısında, ormanın içerisinde günlük şezlong kiralama bedeli olan 25 liraya çadır tatili yapabiliyor.

Kendi çadırı olmayanlar için 30 liradan başlayan ve kurulan alana, çadırın özelliklerine göre 90 liraya kadar çıkan bu alternatif tatili tercih edenler, deniz kıyısında dalgaların sesi ile uyuyor, sabahları ormanlık alanların içerisinden gelen kuş sesleri ile uyanıyor.

Etrafı tel örgülerle çevrili ve çoğunda güvenlik kamerası da bulunan çadır kamp alanlarına gelenler, kendi yemeklerini yapıyor, elektrik için günlük yalnızca 5 lira ek ücret ödüyor.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesi Ören Mahallesi sahilinde çadır kamp alanı işleten Filiz Altın,  yaptığı açıklamada, senelerdir işlettikleri alanın çoğunlukla yerli turistlerce tercih edildiğini ifade etti.Çadır kampa gelenlerin sakin ortamları isteyenler olduğunu bildiren Altın, şu şekilde konuştu:

“Doygun bir yeşilin içerisinde mavi deniz, cıvıl cıvıl kuş sesleri, cırcır böceği ve deniz dalga sesleri eşliğinde kitap okumak için geliyor. Kampı belli bölgelere ayırdık ve her keseye uygun olacak şekilde fiyat kategorileri yaptık. Mesela denize sıfır olan bölüm var, orta bölüm var, garden bölümü var. Düşüncemiz kimseye pahalı gelmesin ve herkes burda tatil yapabilsin. Fiyatlara gelince iki kişi kendi çadırı ile gelirse geceleme ücreti 55 lira . Bu sayı deniz kıyısından uzakta ormanın içerisinde fiyat. Bizim çadırlarımızda kalırsa, denize yakın olursa bu sayı iki kişi için çadırın boyutuna göre 70 ile 90 liraya çıkıyor.”

İsteyene mangalı yakılıp veriliyor

İzmir’in Foça ilçesi Sazlıca Koyu’nda çadır kamp alanı işleten Süleyman Şahin de 2000’li senelerden beri turizm sektöründe hizmet verdiklerini ifade etti.

Çadır kampa gelenlere temel ihtiyaçları olan duş, tuvalet, şezlong, şemsiye, buzdolabı, bulaşık yıkama alanlarını bedava sunduklarını dile getiren Şahin, şunları ifade etti:

“Elektrik hizmeti de sunuyoruz lakin bütün kamp alanlarında olduğu gibi isteyenler günlüğü 5 lira ödüyor. Çok sıkı bir güvenliğimiz var. Arazinin tüm etrafı tellerle, kameralarla ve sensörlerle çevrili. Çadırını kendisi getirenler için 25 lira gibi çok küçük bir bedelimiz var. Denizin kıyısında ormanın içerisinde günlüğü 25 lira. Elektrik ile fiyat 30 lira. Diğer hizmetler, şezlong da dahil ücretsiz. Mutfak hizmeti de sunuyoruz. İsteyene mangalını yakıp veriyoruz. Bunlar ücretli. İsteyene yemek de yapıyoruz.”

Tatilini çadır kamp alanında geçirmek üzere Foça’ya gelen İrfan Girenay, yaklaşık üç senedir motosikletiyle seyahat ederek kamp yaptığını anlattı.

Bu zamana kadar Çanakkale’de, Kapadokya’da, İzmir’de, Marmaris’te kamp yaptıklarını dile getiren Girenay, “Buraya da yeni geldik. Çadır tatili daha huzur veriyor bize. Biz otellerde yataktan ziyade çadırda hem doğa ile içi içe oluyor hem daha bakir yerleri keşfetmeye fırsat buluyoruz. Kız arkadaşımla bundan dolayı çadırda kalmayı tercih ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Mustafa Hanedan da İstanbul’dan geldiklerini belirterek, “Antalya’ya kadar deniz kıyılarındaki çadır kamplarda konaklıyoruz. İnanılmaz eğlenceli bir tatil. Geziyoruz, yiyoruz, içiyoruz. Doğa ile baş başa tatillerin en güzelini yapıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir