Cumhurbaşkanı’na acı haber!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski hocalarından Bekir Topaloğlu dün gece hayata gözlerini kapadı. Bir dönem Erdoğan’ın hocalığını da yapan Topaloğlu beyin kanaması sebebiyle kaldırıldığı hastanede vefat etti. İşte detaylar..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İmam Hatip Lisesi’nden hocası Bekir Topaloğlu beyin kanaması geçirmesiyle hastaneye kaldırılmıştı. İlahiyatçı profesör Bekir Topaloğlu, yoğun bakımda tutulurken dün gece hayatını kaybetti.

Erdoğan’ın İmam Hatip Lisesi döneminden hocası olan Topaloğlu’nun vefat etmesi üzerine cenaze bugün ikindi namazını müteakiben son olarak görev yaptığı Marmara Üniversite İlahiyat Fakültesi Camii’nden kaldırılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak ÖNDER buluşmasında hocasıyla ilgili yaşadığı bir anıyı da paylaşması gündemde kalmıştı.

Bekir Topaloğlu Kimdir?

1936 senesinde Trabzon ilinin Çaykara ilçesinde doğdu. Merhum Dedesi Mehmet Hanefi Kutluoğlu’ndan hıfzını tamamladıktan sonra tecvid okuyup tashih-i huruf yaptı. Daha sonra ilk öğrenimiyle berabere dedesi tarafından Arapça ve dini ilimlere yöneldi. Bir sene dedesinin yanında müderris kalfalığı yaptıktan sonra iki yıl civarında Trabzon’un merkezine bağlı köylerden birinde imam-hatiplik görevini yerine getirdi.

1969 senesinde İstanbul’da bulunan Topaloğlu İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Öğrenciliği sırasında da fahri vaizlik yaptı. 1959-63 yılları arasında “İslâm’da Kadın” adlı eserini yazdı.

1983 senesinde Marmara Üniversitesi’ne bağlı İlahiyat Fakültesi’nde doktor unvanını alarak aynı sene içinde yardımcı doçent oldu. 1986 senesinde ise doçent olarak atandı. 2002 yılının Ekim ayında emekliliğine ayrılan Topaloğlu, telif ve redaksiyon görevlerini yerine getirmekteydi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir