Çok bilgisayar oynamanın zararları

Çocuklar ders ve okul dışında uzun süre bilgisayar oynamaları durumunda bilgisayarın zararları konusunu inceleyerek korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bilgisayarın zararları ve korunma yolları:

Diğer insanlar ile iletişime geçmeden saatlerde bilgisayar başında duran, saatlerce oyun oynama veya internete girme gibi davanışlar içinde olan asosyal kişilere bilgisayar bağımlısı denir.

1.

Bilgisayar bağımlılığının etkileri sonucunda: Uyku düzensizliği, iş yerindeki başarı ve performansın düşmesi, randevulara gecikme, sosyal ilişkilerin zayıflaması, kaygı, tek başına vakit geçirme eğiliminin artması, aile ilişkilerinde bozulma vb. sorunlar tespit edilmiştir.

2.

Fiziksel olarak: Disk kayması, Boyun fıtığı, Bel fıtığı, Bilek, diz ve dirsek kireçlenmesi, Omuz ve boyun tutulması, baş, boyun ve sırt ağrıları, yorgunluk, sinirlilik ve göz yorgunluğu görülmektedir.

3.

Bilgisayar ekranları genç insanların gözünde perde oluşmasına yol açar; yani, gözün zamanından önce yaşlanmasını sağlar.

4.

Bilgisayar ekranı yüz derisinde döküntülere neden olmaktadır.

Bilgisayar ekranlarına maruz kalan kişilerde genel olarak bazı kanser türlerine neden olabileceği görülmüştür.

5.

Boyun kaslarında tutulma: Belli bir duruşta uzun süre kalmakla boyun kasları kasılır.

El Bileği Sendromu: Klavyeyi ve fareyi kullanırken yapılan küçük hareketlerde el bileğinden geçen median sinir sıkışır, yapısı bozulur ve işlevini yapamaz. Elde uyuşukluk ve ağrı, baş parmak hareketlerinde el sıkma gücünde azalma gözlenir

6.

Uyku saatleri azalır: Televizyon uyutur, internet kişilerin aktif katkısına ve ilgisine bağlı olduğundan uyanık tutar.

 

Bilgisayar virüsü, kullanıcının izni ya da bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini diğer dosyaların içerisinde gizlemeye çalışan aslında bir tür bilgisayar programıdır .

Terim genelde kötücül yazılım denilen geniş bir alanı ifade etmek için kullanılsa da, gerçek bir virüs aşağıda belirtilen iki görevi gerçekleştirmek durumundadır.

  • Kendini çoğaltmalı
  • Kendini çalıştırmalı

  • ÇOK BİLGİSAYAR OYNAMANIN ZARARLARI Bilgisayarın zararlarından kurtulma yolları. Bilgisayarın Zararları Nelerdir? (Zararlı Alışkanlıklar). Solucan bir virüs çeşididir.
  • Çocuklar ders ve okul dışında uzun süre bilgisayar oynamaları durumunda bilgisayarın zararları konusunu inceleyerek korunmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • İnsanlar internet üzerinden oyunlar oynayıp , alışveriş yapıp, faturalarını yatırabildiği gibi yine bilgisayar aracılığı ile çalışıp para  Bilgisayarın Çevreye ve İnsanlara Zararları .
  • Özellikle çocukların bilgisayar oyunlarını aşırı derecede oynaması psikolojik sorunlar yaşamalarına neden olabilir.  Bilgisayarın zararları kısaca şu başlıklar altında verilebilir.
  • Bilgisayarın sağlığa verdiği zarar . yozanga. 10 02 2008, 22:11 | #1.  Televizyon uyutur, bilgisayar , özellikle internet kişinin aktif katkısına ve ilgisine bağlı olduğundan uyanık tutar.
  • Bilgisayarlar çok farklı biçimlerde karşımıza çıkabilirler.  Bilgisayarların zararları . 1. Bağımlılık yapar. 2. Kötü insanlarlada tanışmaya olanak sağlar.
  • yaptığı araştırma, çocukların bilgisayar oyunu oynamalarının yararlı olabileceğini ortaya koydu.  kaybetme, oyun bagımlılık yaparmı, oyunun zararları , oyundakı yararlı şey.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir