Çocukları Gripten Korumanın En Etkili Yolları Nelerdir?

Kış aylarının en çok görülen hastalığı grip. Özellikle annelerin çocuklarını korumak için bin bir çeşit yol denediği grip hastalığı, basit bir hastalık gibi görülse de çocuklarda biraz ağır geçiyor. Ateş, uykusuzluk, kusmaya yol açan gribin çocuk üzerindeki en büyük etkisi ise kilo kaybı. Bizde sizler için bir araştırma yaptık. Gribin nedenleri? Gribin belirtileri nelerdir?

Çocuğunuzu gripten korumanın en etkili yolları…

 

Grip

Genellikle soğuk algınlığı ile oluşan, influenza adı verilen bir virüsün sebep olduğu, mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip kişiler ve toplumlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahipdir. Basit gibi görülsede gribin çaresi hala bulunamamıştır.

Gribe Karşı Çocuklarımızı Koruma Yolları

Çocuklarımızın bu sıkıntılı hastalığa yakalanmasını önlemenin en etkili yolları ise;
* Hasta kişilerin çocuğunuz yaklaşmasına izin vermeyin,
* Çocuklarınızı tuvalet sonrasında ve yemek öncesi ve sonrasında ellerini mutlaka yıkamasını teşvik edin. Eğer okula gidiyorsa okul dönüşü mutlaka elini ve yüzünü yıkaması konusunda çocuğunuzu uyarın.
* Özellikle kış gibi virüsün en çok bulaşacağı dönemlerde bardak, çatal, bıçak gibi ağıza alınan eşyaları aile arasında paylaştırın ve herkesin kendine ait yemek yeme gerecinin olmasına dikkat edin.
* Hasta çocuğunuzu okula veya kreşe göndermeyin. Böylece hem çocuğunuzun evde istirahat ederek astalığı geçirmesini sağlarsınız, hemde hastalığın diğer çocuklara bulaşmasını önlersiniz.
* Çocuğunuza Öksürme ve hapşırma sırasında ağzını ve burnunu kağıt mendil ile kapatmayı, o sırada mendil yoksa kapatma için el yerine kolunu kullanmayı öğretin.
* 6 aylıktan büyük çocuklara grip aşısı yaptırılmaktadır. Ancak bu ailenin vereceği bir karardır.

Grip Belirtileri

Grip hastalığına yakalanan çocuklarda belirtiler; Yüksek ateş, Kas, eklem ağrısı, Emmeme/iştahsızlık, İshal, Huzursuzluk, Burun akıntısı, Göz yaşarması, Titreme, Kusma olarak görülür.

 

Tedavi

Gribin en önemli tedavisi bol sıvı alımı ve yatak istirahatidir. Ateş bu rahatsızlıktaki en önemli sorundur. Eğer çocuğunuzda ateş başlamışsa mutlaka doktora başvurmanız önerilir. Yada doktor kontrolünde Ateş düşürücüler kullanılabilir, aspirin kullanılmamalıdır. Hastalığın ilk 48 saatinde 1 yaş üstü çocuklarda antiviral tedaviler doktor kontrolü ile başlanabilir.3-4 günden uzun süren ateş, ateşsiz geçen dönemin ardından ateşin tekrar ortaya çıkması durumu, çocuğunuzun bakteriyel enfeksiyona yakalanmış olabileceği anlamına gelir. Orta kulak enfeksiyonu, sinüzit, zatürre en sık gözlenen enfeksiyonlardır. Bu durumda doktorunuzun önerisi ile çocuğunuza antibiyotik verebilirsiniz. Grip seyri sırasında kusma, ishal ve mide bulantısı gibi belirtiler çocuklarda daha fazla görülmektedir. Bu belirtiler çok fazla olduğunda hastanede çocuğunuza sıvı desteği yapılması gerekebilir.

NOT: Yukarıdaki bilgiler, öneri amaçlıdır. Lütfen doktorlarınıza danışınız..

Grip, influenza veya enflüanza, viral bir hastalıktır. Sağlıklı insanlarda ortalama bir haftada geçmesine rağmen; vücut direncini düşüren kronik hastalığı olan kişilerde ve yaşlılarda pnömoni , meningoensefalit , gibi ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilir. Bu tür risk grubundaki kişilere “yüksek risk grubundaki kişiler” denir.

Grip virüsü Orthomyxoviridae familyasına mensup örtülü bir RNA virüsüdür. Virüsteki nükleik asit 8 tane negatif anlamlı RNA’dan oluşur. RNA’nın kopyalanmasında hata oranı yüksek olduğu için, virüs genomu sürekli değişim halindedir. Ayrıca, aynı hücreyi birden fazla virüsün enfekte etmesi durumunda viral RNA parçaları birbirleriyle karışıp yeni genetik kombinezonlar oluşturabilirler. Bu nedenlerden dolayı vücudun bir grip türüne karşı kazandığı bağışıklık ertesi yıl ortaya çıkan yeni bir salgına karşı genelde etkisiz olur.

  • Çocuğunuzu gripten korumanın en etkili yolları … Grip . Genellikle soğuk algınlığı ile oluşan, influenza adı verilen bir virüsün  Gribe Karşı Çocuklarımızı Koruma Yolları .
  • Havaların iyice soğumasıyla birlikte grip vakalarında da patlama oldu.  Gripten korunmanın en etkili yolunun grip aşısı olduğunu vurgulayan Uzm.
  • vücudunuza göz, burun veya ağız yoluyla girerler.  Çocukların oyuncaklarını periyodik olarak yıkayın.  GRİP İÇİN EN ETKİLİ YÖNTEM, grip soğuk algınlığına karşı koruma .
  • Uzmanlar gripten korunmanın en etkili yolu grip aşısı olduğunu vurguluyor.  Grip aşısı için geç kalmadınız! Gripte , öncelikli ve en önemli korunma yolu aşılanmak.
  • Gripten korunmanın en etkili yolunun grip aşısı olduğunu vurgulayan Türkiye İş Bankası iştiraki Levent Tıp Merkezi ve İçerenköy Hastanesi Uzm.
  • korumanın yolları , Kışın soğuk havaların etkisiyle bebek ve çocuklar salgın ha.
  • Gripten korunmanın en etkili yolunun grip aşısı olduğunu vurgulayan Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Levent Tıp Merkezi ve Bayındır İçerenköy Hastanesi Uzm.
  • Grip olmadan aşı olmak gerçekten çok etkili bir yöntem.  arasındaki çocuklara soğuk su banyosu yapmak uygun olur.
  • Gripten korunmanın en etkili yolunun grip aşısı olduğunu vurgulayan Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Levent Tıp Merkezi ve Bayındır İçerenköy Hastanesi Uzm.
  • birlikte grip vakalarında da patlama oldu. Gripten korunmanın en etkili yolu grip aşısı.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir