Çocuklar Alışveriş Yaparken Kararları Ne Kadar Etkiliyor?

Alışveriş yaparken çocukların etkisi ne kadar? Çocuklarımızın hayatımıza etki tartışılmaz. Yaptığımız alışverişten, izlediğimiz diziye yani kısacası attığımız adıma kadar çocuklarımızı düşünerek davranıyoruz. Peki ürün satın alma anında verdiğimiz karara çocuğun etkisi ne kadar? İşte bu sorunun cevabı;

Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama şirketi 3-9 yaş arası çocuk sahibi 300 ebeveyn ile tek tek görüştü. Ve ailelerin yaptığı alışverişle alakalı olarak ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

“Çocukların Marka Farkındalığı ve Beğenisi Araştırması” sonuçlarına göre çocukların satın alma kararına etkisi incelendi.

Kategori bazlı olarak yapılan incelemede, çocukların en çok atıştırmalık, giyim ve süt kategorisinde tercih edecekleri markalara kendilerinin karar verildiği görülüyor. Bu durum yoğurt kategorisinde de oldukça yüksek. Fakat elektronik ve market alışverişlerinde ebeveyn etkisi devam etmekte.

İşte ürün satın alma anında verdiğimiz karara çocuğun etkisi;

Binali Yıldırım , Türk siyasetçi, AK Parti ‘nin üçüncü genel başkanı ve Türkiye’nin 27. başbakanı . Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı görevine Mayıs 2016’da başladı. Başbakanlık görevinden önce 2002–2013 ve 2015–2016 yılları arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görevlendirildi. Ayrıca 2014 ve 2015 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan ‘ın danışmanlığını yaptı.

Yıldırım, 2002 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti’nin İstanbul milletvekili seçilmeden önce 1994 ve 2000 yılları arasında İstanbul Deniz Otobüsleri ‘nde genel müdür olarak görev yaptı. Abdullah Gül tarafından kurulan 58. ve 59. hükûmetlerde ulaştırma bakanlığına getirilerek Marmaray ve Yüksek Hızlı Tren gibi birçok projeyi yönetti. 2004’teki Pamukova tren kazası sonrasında ağır eleştirilere maruz kaldı. 

2013’te hükûmetteki görevinden ayrılan Yıldırım, 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den İzmir’de belediye başkan adayı olsa da seçilemedi. Partisinde uygulanan üç dönem kuralından dolayı Haziran 2015 genel seçimlerine katılamadı ancak Kasım 2015’teki genel seçimlerde kuralın esnetilmesiyle tekrar meclise girdi ve 64. Hükûmet ‘te tekrar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak yer aldı. Ahmet Davutoğlu’nun istifası üzerine Mayıs 2016’da yapılan olağanüstü kongrede partisinin genel başkanı seçilerek 65. Hükûmeti ‘te başbakanlık görevine başladı. Başbakanlığının ilk aylarında ülkesinde bir darbe girişimi gerçekleşti.

2013’te Yıldırım, kamuoyunda 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları soruşturmasında ismi geçen bakanlar arasında yer aldı. Erdoğan’ın yakın bir destekçisi olması sebebiyle muhalefet tarafından “düşük profilli başbakan” olarak tanımlanmaktadır. Yıldırım, kendisinin hükûmetinin ilk hedefinin Türkiye’ye başkanlık sistemi getirmek ve yeni bir anayasa hazırlamak olduğunu belirtmiştir.

  • Araştırma şirketi Roy Morgan Research tarafından yapılan bir çalışmaya göre, alışverişte çocuklar en çok hangi atıştırmalıkların satın alınacağına karar veriyor.
  • Peki çocukları mağazada en fazla ne etkiler ?  ebeveynlerin karar ve alışkanlıkları kadar , çocukların alışveriş   bir katta, kendi paralarıyla alışveriş yapmayı hayal ediyor.
  • Çocuklarınız reklamlardan fazlasıyla etkilenir .  ve sınırlanmaya ne kadar gereksinim duyduğunu anlayabilirsiniz. •  programlarınızı alışveriş merkezlerine yapmayı bırakın.
  • Ana Sayfa » Okul Öncesi » Türkiye’de Çocuk Ailenin Kararlarını Etkiliyor .  bir o kadar da önemli bir araştırmaya imza attı.  kısa kollu yapan çocuklar tarafından dile getirildi.
  • Çağın babasıyla oyun alanındayken ben de 3 5 vitrin bakıp alışveriş yapıyorum .  Aynı manyetik alan çocuklar kadar büyükleri de etkiliyor .
  • Ebeveynlerinin boşanması her çocuğu farklı şekilde etkiler .  Mesleğinizle ilgili kararlar alacağınız bir dönem.  Sizi ne kadar çok sevdiğini unutmayın.
  • Alışverişte , çocuklarımızı yetiştirirken, kısacası sosyal  Her durum karşısında “Bir türlü karar veremiyorum.
  • Alışveriş .
  • Facebook paylaş. Twitter paylaş. Google+ paylaş. Yorum Yaz. 22.02.2013 Saat: 14:01.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir