Çipli Kimlik Sayesinde E-Ticaret E-İmza İle Yapılacak

Çipli kimlikler geliyor. E-Ticaret E-İmza İle tanışıyor! Türkiye’nin e-dönüşüm süreci kapsamında nüfus cüzdanları yerine geçecek olan yeni çipli kimlik sistemi ile vatandaşlar kimliklerine elektronik imzalarını yükleyebilecek ve imza gerektiren işlemlerde kullanabilecekler.

Türkiye’de ilk e-imza 11 yıl önce üretildi ve çeşitli alanlarda kullanılmaya başlandı.

Çipli kimliklerin hayatımıza girmesi planlanıyor. Nüfus cüzdanı yerine geçecek olan çipli kimlikler ile e-ticaretlerinizde e-imza kullanabileceksiniz.

E-İmza ile günümüzde devletler vatandaşlara, şirketler de müşteri ve çalışanlarına daha iyi hizmet veriyor. Çipli kimlikler sayesinde de vatandaşlar arasında e-imza kullanımı çok daha fazla yaygınlaşacak.

Mobil imzalara ilişkin verileri içeren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2015 son çeyrek raporuna göre ise 2015 Aralık sonu itibarıyla 1.644.705’i elektronik imza ve 396.247’si mobil imza olmak üzere toplam 2.040.952 elektronik sertifika oluşturuldu. 2015 yıl sonunda bir önceki yıla göre elektronik sertifika sayısında toplamda yüzde 24 oranında artış gerçekleşti.

Sahteciliği önleyecek

E-imza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip ve elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiliyor. E-imza yerine de geçecek yeni kimliklerle kimlik doğrulaması yapabilecek ve bunun en önemli getirisi sahteciliğin önüne geçmesi olacak. Ayrıca e-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek. Yeni çipli kimliklerle vatandaşlar bankacılık, noter, okul, emniyet ve tapu işlemlerinin yanı sıra sağlık ve sigorta işlemlerinde de güvenli doğrulama işlemi yapabilecek. Her yere tek kart uygulamasını getiren yeni kimlikler kamu hizmetleri sırasında elektronik iş süreçlerindeki bürokrasiyi azaltacak. Bu hizmetlerde denetim çok daha kolay yapılacak ve usulsüzlüklerin önüne geçilecek.

10 yıl geçerli

10 yıl boyunca geçerli olacak yeni çipli kimlikler uzun vadede yeni kimlik sisteminin tüm ülkede yürürlüğe girmesi, nüfusun izlenerek buna paralel analizler ile iş olanaklarının yaratılması, güvenlik unsurlarının nüfusa göre genişletilmesi ve uluslararası arenada vatandaş kimlik tespitinin daha kolay yapılarak haklarının korunması gibi avantajlar sağlayacak. Türkiye’de her geçen gün artan e-imza uygulamasının artışı kamuya, özel sektöre ve vatandaşa önemli katma değerler sağlıyor. Bireyler tarafında kimlik doğrulama ve imza gerektiren süreçlerde büyük kolaylık sağlayan e-dönüşüm sürecinin temel uygulaması olan e-imza ile sektörün büyümesine katkı sağlayarak zaman ve operasyon verimliliği ile ekonomiye çok yönlü katkı sağlaması amaçlanıyor. Ülkemizde 2005 yılında e-imza kanununun yürürlüğe girmesiyle başlayan e-dönüşüm süreci içerisinde, 2018 yılı itibariyle e-devlet kullanıcı sayısının 30 milyon, hizmet kaleminin ise 3 bin olması hedefleniyor.

T.C Kimlik Kartı, İlk olarak Ekim 2008’de pilot il olarak belirlenen Bolu ‘da ve 2017 yılından itibaren bütün Türkiye’de dağıtımına başlanan, kişisel bilgilerin yer aldığı çipli kimlik kartıdır. T.C kimlik kartları kullanılmaya başlandığında başlangıçta yalnızca kimlik ve sağlık karnesi bilgileri yüklenmiştir fakat gelecekte kartlara sürücü belgesi bilgileri ve vergi numaraları ve pasaport bilgileri gibi veriler de yer alacaktır. Çipli teknolojiye sahip kimlik kartları Tübitak ‘ın Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir.

 • Gelişmiş kampanya modülleri, avantajlı fiyatlar ve 9 taksit imkanı.
 • E Ticaret E İmza İle tanışıyor!  Çipli kimlikler sayesinde de vatandaşlar arasında e imza kullanımı çok daha fazla yaygınlaşacak.  güvenli doğrulama işlemi yapabilecek .
 • Çipli Kimlik E Ticareti E İmza İle Tanıştırıyor. 14 Nisan 2016 Yorum yapın .  yanı sıra sağlık ve sigorta işlemlerinde de güvenli doğrulama işlemi yapabilecek .
 • × Giriş Yap .
 • Geçtiğimiz günlerde nüfus cüzdanları yerine geçecek çipli kimlik kartları projesinde sona gelindiği açıklandı.  50 milyon kişi için usulsüzlük devri e İmza ile kapanıyor.
 • Çipli kimlik herkesi e imza ile tanıştıracak. Ana Sayfa» Teknoloji.  ve tapu işlemlerinin yanı sıra sağlık ve sigorta işlemlerinde de güvenli doğrulama işlemi yapabilecek .
 • Türkiye’nin e dönüşüm süreci kapsamında uygulananyeni çipli kimlik sistemi ile vatandaşlar kimliklerine elektronik imzalarını yükleyebilecek ve imza gerektiren.
 • Çipli kimlik herkesi e imza ile tanıştıracak. Geri. Bir yorum yapın .  ve tapu işlemlerinin yanı sıra sağlık ve sigorta işlemlerinde de güvenli doğrulama işlemi yapabilecek .
 • Çipli kimlik ve e imza ile hız, güvenlik ve zaman tasarrufu sağlanacak.  tapu işlemlerinin yanı sıra sağlık ve sigorta işlemlerinde de güvenli doğrulama işlemi yapabilecek .
 • Çipli Kimlik Kartlarında e imza konacak ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ıslak imza devrini kapatarak elektronik imzalı uygulamaları başlattı.
 • e İmza ile kapanıyor Bununla birlikte yeni çipli kimlik sistemi ile vatandaşlar kimliklerine elektronik imzalarını yükleyebilecek ve imza gerektiren işlemlerde kullanabilecek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir