Çin’den Ülkemize 15 Milyar Dolarlık Yatırım Teklifi Geldi!

Türkiye’de Yumurtalık bölgesinde termik santral yapımına yatırım yapan Çinliler rüzgara 2 milyar dolar, termik santrale 3 milyar dolar ve güneşe de 10 milyar dolarlık yatırım teklifinde bulunduğu açıklandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Berat Akbayrak geçtiğimiz günlerde nükleer baş konu olmak üzere enerji konusunda farklı temaslarda bulunmak amacıyla ziyaret ettiği Çin’den büyük bir yatırım teklifi aldıklarını açıkladı. Çinlilerin toplamda 15 milyar dolarlık yatırımla güneş, rüzgar ve termik santral için teklif sunduklarını belirtti.

Teklifi gerçekleştiren şirket ise Türkler’in kurduğu ve sonradan çoğunluk hissesinin Çinlilere geçtiği bilinen EMBA Elektrik Üretim olduğu ifade edildi. Çinli Shangai Electric temsilcileri ise, Türkiye pazarına girmek adına 1 seneyi aşan süredir farklı şirketlerle görüşülüp Aytaç sucuklarının üreticisi Aytaç Gıda’nın kuruculuğunu yapan Mete Bülgün’ün kurmuş olduğu EMBA Elektrik Üretim’in hisselerinin çoğunluğunu almıştı. Bu ortaklığın ise 2013 senesinde imzalandığı vurgulayan Genel Müdür Bülgün ‘ Şirketin ilk yatırımı Yumurtalık’a 1320 megavatlık termik santral kurmak oldu. 1.7 milyar dolarlık bu yatırım için şu ana kadar Çin’den ülkemize 800 milyon dolarlık kaynak girişi oldu” sözlerine yer verdi. Bülgün, devam eden yatırımları hakkında da şu bilgileri aktardı: “Çinli büyük ortağımızın 600 megavata kadar ulaşacak rüzgar santralı yatırım planı var. Buna ayrılacak kaynak 2 milyar doları bulur. Konya Karapınar’daki kömür havzasıyla da ilgileniyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Karapınar’da yeni oluşturulacak Enerji İhtisas Bölgesi’ni de hatırlatan Mete Bülgün “21 Ocak 2016’da bir iyi niyet mektubu sunduk ve alanın tümünü istedik. Bize verilse, 10 milyar dolara 3 bin megavatlık güneş tarlası oluşturabiliriz” dedi. Mete Bülgün, bu şirketin diğer bir önerisini de şöyle ifade etti: “Ambarlı’da devlete ait doğalgaz çevrim santralının bulunduğu alanda yer var. Orada 2 bin megavatlık termik santral kurmak için de teklifte bulunduk. Bunun da yatırım değeri 2.5-3 milyar doları bulur.” söyleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir