Çince Türkçe Harfler

Dünyanın en çok konuşulan dili Çince. Peki Türkçe harfler Çin alfabesine göre nasıl yazılıyor? İşte Çin alfabesi ve Türkçe harfler;

Çin’de resmi rakamlara göre bir milyardan fazla kişi yaşıyor. Ülkede binlerce farklı dil konuşuluyor. Ama tümünün birleşiminde ana dil Çince. Ve Çince dünya’da en çok konuşulan dildir.

Dünyadaki her beş kişiden birinin anadili olarak konuştuğu Çince, tamamen ayrı birer dil olarak kabul edilebilecek kadar farklı “dilcik”lerden oluşmuştur. Bu yüzden Çincenin bir dil değil, bir dil ailesi olduğu iddia edilir.

Çince, dünyanın en çok konuşulan dili olduğundan Birleşmiş Milletler’in aynı zamanda resmî dillerinden biridir.

İsminizi Çince Harflerle Yazılışını merak ediyorsanız aşağıdaki Çince Türkçe harfler ile yazabilirsiniz.
Türkçe harflerin Çince karşılığı:
* A- ka
* B- tu
* C- mi
* D- te
* E-ku
* F- lu
* G- ji
* H- ri
* I- ki
* J- zu
* K- me
*L- ta
* M- rin
* N- to
* O-mo
* P- no
* Q- ke
* R-shi
* S- ari
* T-chi
* U- do
* V- ru
* W-mei
* X-na
* Y- fu
* Z- zi

Çince Türkçe Harfler

Çin yazı karakterleri , günümüzde Çince , Japonca ve Korecenin yazılmasında kullanılan simgesel grafikler ya da logogramlardır. Bunlara Mandarin Çincesinde hànzì, Japoncada kanji , Korecede hanja ya da hanmun, Vietnamcada ise hán tự ya da chữ nho adı verilir.

Çin yazısının ilk örnekleri Çin ‘in Shang Hanedanlığı döneminde, yaklaşık MÖ 1600 yıllarına ait Fal Yazıtlarıdır . Çin karakteri daha sonra Çin dışında Doğu ve Güney Asya’da Kore , Vietnam ve Japonya ‘da kullanılmaya başlanmıştır. 20. yüzyılda Kuzey Kore ve Vietnam , Çin karakterini kullanmayı tamamıyla bırakmışlardır. Bugün Güney Kore ve Japonya ‘da ise bu ülkeler kendi yazım sistemlerini geliştirmiş olmalarına karşın Çin karakteri hâlâ kısmen kullanılmaktadır.

Çin yazı karakterleri, alfabeden farklı olarak ses belirtmek için kullanılmaz; bir tür resim yazısından türemiştir. Bu nedenle farklı dillerde değişik seslerle okunabilir; ancak anlam değişmez. Bu sayede Çincenin yüzlerce farklı lehçesini konuşan Çinliler için tarih boyunca iletişimi kolaylaştıran bir araç olmuştur. Söz dizimi olarak Çinceden tamamen farklı dilleri konuşan Japonlar ve Koreliler ise temel dilbilgisi kurallarını öğrendikten sonra Çince Budist yazmalar gibi belgeleri okuyabilmişlerdir. Bu yönüyle Çin karakteri Uzakdoğu ‘da kültürel alışverişin temel taşıdır.

Çin’de 1956 yılından sonra Basitleştirilmiş Karakterler kullanılmaya başlanmıştır. Buna karşılık Tayvan , Hong Kong ve Macau ‘da hâlen Geleneksel Karakterler kullanılmaktadır.

Çince Türkçe Harfler Özet Bilgiler

 • İlk olarak Çince 'de harf yok.  Yorumu gönderen: tengri, 07.12.2010, 13:02 (UTC): turkceden daha basıt oldugu kesın.
 • Türkçe 'de en çok kullanılan harfler .  msn çince nickler ve harfler çince nickler çince sayılar ve okunuşları. 0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
 • Peki Türkçe harfler Çin alfabesine göre nasıl yazılıyor?  İsminizi Çince Harflerle Yazılışını merak ediyorsanız aşağıdaki Çince Türkçe harfler ile yazabilirsiniz.
 • Çince yazıyla öncelikle Yüksek Çince anlatılmaktadır.
 • Bu madde günlük dilde kullanılan Çince hakkındadır. Çin 'de konuşulan Sinitik diller hakkında bilgi almak için bu maddeye bakınız.
 • İsmini Japonca Yaz Bakalım :d Harfler İçerde… A ka B tu C mi D te E ku F lu G ji H ri I ki J zu K me L ta M rin N to O mo P hayır Q ke R shi S ari T chi U  çince harfler .
 • Çİnce TÜrkÇe Harfler . 23 Ağustos 2008. 111460 Okunma.  Benzer Konular Çİnce TÜrkÇe Harfler . ICE AGE 4 Türkçe Altyazılı Fragman by HacKLess :D.
 • TÜRKÇE KURSU.  Nehir kelimesinin Çince karakterine baktığımızda da kollardan beslenen bir nehri resmettiğini görüyoruz.

Çince Türkçe Harfler” için bir yorum

 • 24/01/2017 tarihinde, saat 15:48
  Permalink

  Çince Türkçe Harfler
  Selam siteniz cidden hoşuma gitti, google + da paylaştım.
  Somer Kavuzlu

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir