Çin Tuzu nedir?

Çin tuzu; besinleri daha lezzetli hale getiren bu maddenin orijinal adı: monosodyum glutamattır . Özellikle Çin’de yiyeceklerin lezzetini arttırmak için kullanıldığından dolayı Çin Tuzu olarak ta anılmaktadır . Kısaltılmış adı MSG , kodu da E621 dir . Birçok besin maddesinde glutamik asit , glutamin gibi farklı isimlerle de karşımıza çıkmaktadır.  MSG tükrük salgısını arttırır ve gıdanın lezzet özelliklerini güçlendirir .

MSG nin keşfi 1865 li yıllara dayanır . Başta Çin ve Japonya olmak üzere Türkiye’de de hazır gıdaların üretiminde kullanılmaktadır .

Daha çok hangi gıdalara eklendiğine bakacak olursak en başta cipsler yer almaktadır. Arkasından hazır et suları , hazır çorbalar , işlenmiş  kırmızı et , tavuk ve balıklarda , renkli yoğurtlarda bulunmaktadır.

Özellikle lezzetlendirici olarak kullanıldığında bazı yan etkileri görülebilir. Baş ağrısı , göğüs ağrısı , yüzde kızarıklık , nefes darlığı , ödem  , terleme bunlardan birkaç tanesidir. Buna Çin Restoranı sendromu da denilmektedir.

Anne karnındaki dönemde de aşırı kullanımı bazı yan etkiler oluşturur . Sinir sisteminde , retinada , böbreklerde zararlı etkileri olabileceği gibi öğrenme ve bellek mekanizmalarında da sorun olabileceğini gösteren çalışmalar vardır .

MSG nin lezzet arttırıcı etkisinden dolayı besinler olması gereğinden fazla tüketilebilmektedir . Bu nedenle bazı çalışmalar obeziteye neden olabileceğini göstermektedir.

MSG üzerinde yapılan ve karşıt görüşlere sahip birçok çalışma vardır. Bu nedenle hala ciddi bir tartışma konusudur . Bilinen yan etkilerinden dolayı kullanımı mutlak çok sınırlı olmalıdır . Hipertansiyon ve böbrek hastalarının hiç kullanmamasını tavsiye edilir. Gelişme çağındaki çocuklara da mümkün olduğu kadar MSG içeren besinler verilmemelidir.

Türkiye’de üretilen ürünlerde kullanım miktarı Gıda Kodeksine uygun olsa da uzun vadede düzenli tüketim yan etkileri ortaya çıkarabilir. Bu nedenle de mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır .

Sağlıklı günler dileklerimle…

IUPAC adı

Sodyum 2-Aminopentandioat

Sodyum glutamat veya MSG olarak da bilinen monosodyum glutamat; doğal olarak en fazla ortaya çıkan esansiyel olmayan amino asitlerden biri olan glutamik asidin sodyum tuzudur . A.B.D. Gıda ve İlaç Dairesi MSG’yi Genellikle Güvenli Kabul Edilir olarak sınıflandırırken Avrupa Birliği de gıda katkı maddesi olarak sınıflandırmıştır. MSG’nin HS kodu 29224220 olup E numarası E621’dir. MSG glutamatı, diğer gıdalardaki umami tadınının aynısını vermektedir. Kimyasal olarak her ikisi de aynıdır. Endüstriyel gıda üreticileri, diğer tatların genel algısını dengelediği, harmanladığı ve birleştirdiği için MSG’yi aroma artırıcı olarak pazarlamakta ve kullanmaktadır. Monosodyum glutamatın ticari adları arasında AJI-NO-MOTO®, Vetsin ve Ac’cent bulunmaktadır.

  • Şimdilik yorum yapmak istemiyorum bir süre daha bu çin tuzu hakkında yazılmış ve yazılıp çizilenleri okuyup yeniden sizi bilgilendireceğim. Çin Tuzu Nedir .
  • Bir de çin tuzu vardır. Bu tuz diğerlerinden çok farklıdır. Bugün bu tuzun ne olduğunu öğrenelim. Çin tuzu nedir .
  • Çin Tuzu ve Zararları. Published 24 Nisan 201626 Temmuz 2016 by Taberani.  yazının sonunda Çin tuzu diye bilinen MSG diye bir şeyin zararlı olduğunu anladım sadece..
  • Çin tuzu hangi gıdaya katılırsa katılsın beyinde bu gıdalar çok lezzetli sanılmakta yedikce yeme hissi verir kişi bir türlü doymaz kısaca bağımlılık yapar desek yeridir.
  • (MSG) Monodosyum Glutamat ‘ Çin Tuzu ’ Nedir ? Kısa adı MSG olarak adlandırılan Monodosyum glutamat çin tuzu olarak adlandırılmaktadır.
  • ribonukleotidaz E635 Disodyum 5′ ribonukleotidaz E636 Maltol. Rozethaber " Çin Tuzu Nedir Hangi Ürünlerde Yiyeceklerde Nelerde Var Çin Tuzunun Zararları" Arşiv.
  • Çin Tuzu nedir ? Haber Deniz Şafak  Özellikle Çin ’de yiyeceklerin lezzetini arttırmak için kullanıldığından dolayı Çin Tuzu olarak ta anılmaktadır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir