Cilt Kuruluğu Nasıl Oluşur ve Nasıl Giderilir

Cildinin kuru bir yapıya sahip olmasından dolayı, birçok insan sık sık bu durumla karşı karşıya kalıyor. Her ne önerilirse önerilsin, en başta yapmanız gereken şey bir cildiye uzmanına danışmaktır. İşte cilt kuruluğu ile ilgili bilmeniz gereken şeyler

Ne kadar bu durumun orta yaşlı insanlarda göründüğünü bilsek te, cilt kuruluğuna erken yaşta kendimiz de neden oluyoruz. Biyolojik olarak orta yaşlı insanlarda cilt hücrelerinin yenilenme ortalaması düştüğünde kurulukla karşılaşıyor. Ama, enç kişilerin de, güneşte fazla durması, sık sık duş alması cilt kuruluğunu iyice artırıyor.

Cilt kuruluğuna birçok etken neden olabilir. Bunların başında, ellerimizin sıklıkla deterjanla aşır neşir olması, fazla sıcak suya maruz kalması, rüzgarda ellerimizi açık bir şekilde bırakmamız, yapay yağ ile yapılan her türlü hijyen malzemesiyle uğraşmamız, kuru soğuklarda ellerimizi nemlendirmememiz geliyor. Bunun dışında, bazı deri hastalıkları da cilt kuruluğunun ortaya çıkmasına neden oluyor.

Cildinizin kurumaya başladığını, ellerinizin soğuk havalarda renk değiştirmesinden anlayabilirsiniz. Cilt kuruluğu arttıkça, deriniz beyazlaşmaya, kurumaya, pütür pütür olmaya başlayacak. Bir zaman sonra da kaşınmalar meydana gelecek. Kaşınmanın sonucunda da cildiniz acı verecek şekilde deri dökmeye başlayacak.

Cilt kuruluğu en çok bacaklarımızda, kollarımızda ve ellerimizde görülür. En az ise yüzümüzde görülür. Duş aldıktan sonra bu bölgelerin kuruyacağını göreceksiniz. Bu yüzden hemen o bölgelere nemlendirici takviyede bulunmanız gerekir.

Vücudunuzda cilt kuruluğu gördüğünüz anda, hemen bir cildiye uzmanına danışmanız gerekir. Aksi halde bu durum ilerleyebilir, ve size acılı günler yaşatabilir. Cilt kuruluğunuz az ise, bunu el kremleri ve benzer kozmetik ürünlerle önleyebilirsiniz.

Kullanacağınız kozmetik ürünleri çok dikkatli seçmeniz gerekiyor. Fiyatı düşük diye alacağınız her kozmetik ürün, sizin cildinizde kalıcı hasara yok açabilir.

Cilt kuruluğuna yakalanmamak için; duş alırken fazla suyun altında durmayın, ph seviyesi yüksek ürünlere cildinizi temas ettirmeyin, deterjan gibi maddelere asla elinizle dokunmayın, dar giysiler yerine bol giysiler giyin, bunlar pamuklu olursa daha iyi olur, klimalı ortamlarda fazla durmayın.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir