Çiçek Balı ile Çam Balı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çam balı ile çiçek balı arasındaki farkın ya da farkların ne olduğu konusuna geçmeden önce Burambal ürün çeşitleri ve diğer hakiki ballar hakkında birkaç hususa değinmekte fayda var.

Burambal’da olduğu gibi diğer kaliteli bal markalarında da bal çeşitleri saymakla bitmez; çam balı, çiçek balı, akasya balı, kestane balı, kekik balı, ıhlamur balı, petek bal, petekli bal, çerezli bal ve daha niceleri… Peki, Buram Bal’daki gibi diğer gerçek bal markalarında da bal çeşitleri neden bu kadar çok, bal çeşitleri arasındaki farklar neler, hangi bal neye iyi geliyor bu ve buna benzer sorular gerçek bal sevenlerin, hakiki bal tüketenlerin ya da saf bala müptela olanların cevabını merak ettiği sorular arasındadır. Bu yazımızda Burambal’ın en çok tercih edilen ürünler kategorisinde yer alan Buram çiçek balı ile Buram çam balı arasındaki farklara değinmeye çalışacağız. İşte detaylar…

Çiçek Balı Mı? Çam Balı Mı? 

1

Çiçek balının özelliklerine baktığımız zaman; çiçek balı adından da anlaşılacağı üzere bal arılarının çiçekler üzerinden topladıkları besinlerle ürettiği bal çeşididir. Çiçek balı ülkemizde yoğunluklu olarak Doğu Anadolu, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yetiştirilmektedir. Çiçek balı diğer ballara göre daha tatlıdır ve kahvaltı sofralarında daha fazla tercih edilir. Gerçek ballar arasında en fazla tercih edilen baldır. Burambal’ında en çok tüketilen bal çeşitleri arasında üst sıralarında yer almaktadır. Hakiki bal markaları arasında da çiçek balı çok tercih edilen ballardandır. Çiçek balı kristalleşen bir özelliğe sahiptir ve sofralık bal çeşidi olarak bilinmektedir. Bu bal çeşidi çiçek özlerine göre değişebilen bir renge sahiptir.

2

Burambal çeşitlerinden bir diğeri olan çam balının özelliklerine baktığımız zaman; çam balı yine adından da anlaşılacağı üzere çam ağaçları yoluyla üretilen bir bal çeşididir. Çam balı, bal arılarının çiçek polenlerinden değil, Akdeniz iklimine özel birçok çam ağacı üzerinde yaşayan bir böcek türünün salgısı sayesinde ürettiği baldır. Bu bal dünyada Türkiye ve Yunanistan’da ağırlıklı olarak üretilmektedir. Çam balı acımsı bir tada sahiptir ve genelde sofralık değil şifa niyetli tüketilen bir baldır. Hakiki çam balının en önemli özelliklerinin başında bozulmadan ve donmadan yıllarca muhafaza edilebiliyor olması gelir. Çam balını çiçek balından ayıran özelliklerden birisi renginin çiçek ballarına göre daha koyu olmasıdır. Çam balının besin değeri çiçek balına göre biraz daha düşüktür ancak başta boğaz rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığın şifa kaynağıdır. Çam balını çiçek balından ayıran bir diğer özellik; kristalize olmamasıdır. Çam balı tıptan tutunda gıda sektörüne kadar birçok alanda doğal katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Hem gerçek çiçek balı hem de gerçek çam balını Burambal resmi internet sitesi www.burambal.com ‘dan satın alabilirsiniz.

Çiçek Balı ile Çam Balı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çam balı arıların çiçek poleninden değil, Akdeniz iklimine mahsus bazı çam ağacı türlerinin gövdesinde yaşayan bir aracı böceğin salgısını kullanarak ürettiği, müstesna bir baldır . Dünyada sadece Türkiye ve Yunanistan ‘da bulunur.

Çam balının üretilmesi için, çam pamuklu böceği , veya milimetrik boyutlarda olduğu için çam pamuklu biti olarak da adlandırılan, halk arasında basra böceği denilen bu böceğe ihtiyaç vardır. Bu böcek sadece kızılçam , karaçam ve Halep çamında yaşar. Zoolojide bu böcek afidler sınıflandırması içinde Marchalina hellenica olarak adlandırıldığı gibi Monophlebus hellecinus olarak da bilinmektedir.

Basra böceği çamın özsuyunu emerek beslenir, artan özsuyunu da tatlı bir madde halinde dışkılar. Basra böceğinin Temmuz ve Ekim ayları arasında salgıladığı bu sıvı arılar tarafından çok sevilmektedir. Böceğin bu şekerli artığı arılar tarafından toplanır. Bu şekerli maddeyi bulunduran ağaçlara halk arasında balsıra ağaçları denilir. Balsıra ağaçlarında böcekler ağaç gövdelerinin toprak seviyesindeki kısımlarında yumurtlar ve doğan yavrular ağaca ağır ağır ve çamın özsuyunu emerek tırmanırlar. Kışın sert geçtiği yıllarda öldüklerinden, arıcılar , böyle durumlarda, böceğin kışın içinde biriktiği mumu bol olduğu bölgelerden toplayarak kendi bölgelerine götürürler ve soğuktan korumak için üzerini çalı çırpı ile örterek bırakırlar. Bu işlem en geç kış mumunun sağlam kaldığı Nisan ayında yapılmalıdır. Aksi takdirde, böcekler yolculuğa dayanamaz ve Mayıs ayındaki üreme mevsimi tehlikeye atılmış olur.

Arıcıların arı kovanlarını çama bırakırken dikkat ettikleri bir başka husus, bu bölgede arıları fazla tutmamaktır. Zira balı böcek salgısından üreten arılar, çamda çok uzun süre bırakılırsa , çam ağaçlarında o sırada polen olmadığından, ana arı zamanla yumurtlamayı azaltır. Bu nedenle kovan zayıflar. Ana arının üretkenliğini muhafaza etmek için hazır polen kekleri verme uygulaması da yaygınlaşmaktadır. Öte yandan, çam balı üretilmek isteniyorsa, arının çamı terkedip çiçek polenlerine yönelmemesi için, çevrede fazla çiçek olmaması önemlidir.

Böcek Türkiye’de, Muğla , Aydın , İzmir , Balıkesir , Çanakkale , Antalya illerinin Ege sahil şeridi boyunca, iç bölgelerin ılıman kısımlarına biraz girecek şekilde yaşamaktadır.

Çam balının en önemli özelliği kıvamı bozulmadan veya donmadan yıllarca saklanabilmesidir. Bu nedenle pazarlaması da kolaydır. Rengi çiçek ballarının ekseriyetinden daha koyudur. Besin değeri biraz daha düşük olmakla birlikte, özellikle boğaz rahatsızlıklarına çok iyi gelir. Çam balı, kristalizasyona dayanıklılığı ve önleyici özelliği ile, tıpta ve gıda sektöründe çeşitli ürünlerde bir doğal katkı maddesi olarak geniş bir kullanım alanına, ve önemli ihracat potansiyeline sahip bir üründür.

çam balımı çiçek balımı daha faydalı, çam balının faydaları, çam balı fiyatları, süzme çam balı faydaları, çam balı zararları, çiçek balı faydaları, çiçek balı fiyatları, çam balı tadı

Çiçek Balı Ile Çam Balı Arasındaki Farklar Nelerdir? Özet Bilgiler

 • Trabzon’a Aynı Gün Çiçek Teslimatı Çiçeksepeti Güvencesiyle Kapınızda
 • Kolay Sipariş, Zarif Çiçek Tasarımı İnternetten Hızlı Çiçek Gönder!
 • Bu yazımızda Burambal’ ın en fazlaca tercih edilen ürünler kategorisinde yer edinen Buram çiçek balı ile Buram çam balı arasındaki farklara değinmeye çalışacağız.
 • Bu yazımızda Burambal’ ın en çok tercih edilen ürünler kategorisinde yer alan Buram çiçek balı ile Buram çam balı arasındaki farklara değinmeye çalışacağız. İşte detaylar…
 • Elde ediliş şekline göre ayrılan çam balı ile çiçek balının farkı nedir ?  Çam özlerinden oluşan çam balı bir nevi ağaç özü olduğu için çiçek balına göre daha dayanıklıdır.
 • Süzme bal ile petek bal arasındaki farklar nelerdir ? Bal sıcak içecekler ile kullanılabilir mi? Çam balı ile çiçek balının farkı nedir ?
 • Sıkça Sorulan Sorular Çam Balı İle Çiçek Balı Arasında Ne Fark Vardır?  Çam ballarının glikoz ve früktoz içeriği çiçek ballarına göre daha düşüktür.
 • Çam balı ise arıların sevmediği ağaçta bulunan yapışkan ve zor çikan bir bal türüdür.  Çam ballarının glikoz ve früktoz içeriği çiçek ballarına göre daha düşüktür.
 • bitmez; çam balı , çiçek balı , akasya balı , kestane balı , kekik balı , ıhlamur balı , petek bal  bal çeşitleri arasındaki farklar neler , hangi bal neye iyi geliyor bu ve buna benzer
 • uzun süre kristallenmez ve bu da uzun süre saklanabilmesi avantajını kazandırır. Çiçek balı çam balına göre daha tatlıdır.  Meyve ve sebze arasındaki fark nedir ?
 • Çam balı ; renk, tat ve aroma olarak çiçek balından farklı özellikler gösterir.  kristalleşme nedir?, balın faydaları, Çam balı ile çiçek balı arasındaki fark nedir ?, Gerçek bal
 • İlgili aramalar cam bali çam balı ile çiçek balı arasındaki fark
 • Gül,Orkide,Lilyum,Tüm Türkiye 2 Saatte Teslim İletişim bilgileri +90 (212) 4441163 24 saat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir