Cemal Süreya’nın Kaleminden Aşk

 

Okyanusta ölmez de insan, gider bir kaşık sevdada boğulur…

Annesinden dayak yediği halde, yine anne diye ağlayan bie çocuktur aşk.

Mutlu oImanın yoIunu, karşıdakini mutlu etmek sanıyorduk. Yanıldık! Çünkü ne kadar mutlu ettiysek, o kadar yalnız kaldık…

 

Ne ikna edici bir intihar biçimidir; şimdi seninle göz göze geImek…

 

Sana seni seviyorum dediğim kadar, Anneme peki anneciğim deseydim; Hazırdı cennetteki yerim…

 

Güzelsin sevgiIim. Ama çok yakından…

 

İkinci bir parıltı var senin bakışlarında.Keşke yalnız bunun için sevseydim seni…

 

Oyuncağın kırıldı diye üzülme çocuk… Büyüyünce kaIbin paramparça oIacak.

 

Cevap veriyorum zamanIa herşey geçer diyen akıllılara; “Geçen tek şey zamandır, anayan, anlatsın anlamayanlara…

Keşke şöyle yapsaydım belki severdi deme. O senin için ne yaptı da sevdin sanki ? Akıl işi değil, gönül sevdimi gerisi bahane.

 

Cemal Süreya’nın Kaleminden Aşk

Cemal Süreya , Türk şair ve yazar . Asıl adı Cemalettin Seber’dir.

Cemal Süreya’nın Kaleminden Aşk Özet Bilgiler

  • Cemal Süreya ’ nın edebiyatımızın özel kalemlerinden seçtiği aşk şiirlerinden oluşan “100 Aşk Şiiri” İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.
  • Cemal Süreya ' nın Kaleminden Aşk . Okyanusta ölmez de insan, gider bir kaşık sevdada boğulur… Annesinden dayak yediği halde, yine anne diye ağlayan bie çocuktur aşk .
  • Cemal Süreya 'dan Yahya Kemal Beyatlı'ya, Ahmet Hamdi Tanpınar'dan Nazım Hikmet'e kadar Türk Edebiyatı' nın unutulmaz şairlerinin  Aşk konularında şanslı birisiniz.
  • Cemal Süreya . Biliyorum sana giden.  Tek yanlı aşk kişiyi nasıl aptallaştırıyor Nasıl unutmuşum senin bir başkasını sevdiğini.
  • Bir röportajında aşkı “aynı masada mektuplaşmak” olarak tanımlar.  Acıların adını, ağustos koymalılar. Üvercinka, Cemal Süreya ’ nın 58 yıllık hayatında, bir giz olarak kalır.
  • Cemal Süreya ' nın en sevilen aşk şiirlerini okuyabilirsiniz.  Sözler isimli yazımızda da Cemal Süreya şiirlerine yer vermiştik.  Sevdiğimiz Şairlerin Kaleminden 20 Hüzün Şiiri.
  • Cemal Süreya usta kalemiyle yazdığı unutulmaz dizelerinin yanına bir de üçgen suratlı kaplumbağa dediği İlhan Berk'i anlatmış
  • Bir Şiirin Hikayesi: " Cemal Süreya /Üvercinka Aşk engel tanıdı". Cemal Süreya ' nın belki de en önemli ve en güzel şiiridir bu şiir.
  • Cemal Süreya ’ nın edebiyatımızın özel kalemlerinden seçtiği aşk şiirleri, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı. Kitapta bulunan 100 şiirin hemen hepsi 1923'ten
  • Cemal Süreya ’dan aşka dair güzel bir söz. Aşktın sen, gidişinden bildim seni..  Cemal Süreya ’ nın kısa aşk sözleri. Bilirsin sigarayı da kalem tuttuğum gibi tutarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir