Çayların Piri: Seylan Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Seylan Çayı (Ceylon) ya da “Ceylon Tea nedir?” sorusuna verebileceğimiz en basit yanıt; “eski adı Seylan (Ceylon) olan Sri Lanka’da yetişen çay” şeklinde olacaktır. Hindistan’ın güney kısmında yer alan bir ada ülkesi olan Sri Lanka’ın eşsiz bitki örtüsünde yetişen ve yüksek dağların eteklerinde toplanan bu çay dünyaca meşhurdur.  Goran Tee’nin de çaylarının tamamının üretildiği yer olan Sri Lanka çayın başkenti olarak bilinmektedir ve Goran Tee çaylarının tamamını Seylan çayı oluşturmaktadır. İşte, başta Avrupa olmak üzere dünyanın severek tükettiği Ceylon tea hakkında bilmeniz gerekenler:

Seylan Çayı Diğer Çaylardan Farklı Kılan Özellikler

1

Kaliteli çay deyince hemen herkesin aklına damak tatlarına göre farklı özellikler gelmektedir. Kimisi çayın kokusuyla kaliteyi bağdaştırır, kimisi tadı, kimisiyse yoğun kıvamı ve aromasına göre çaya bir kalite biçer. Yetiştirilme şekli, iklim koşulları ve harmanlama yöntemleriyle çayda kalite için aradığınız ne varsa Seylan çayında bulabilirsiniz. Seylan çayını Türk çaylarıyla kıyasladığımızda aradaki farklar oldukça belirgindir. Öncelikli olarak Ceylon çayının yaprakları Türk çaylarına nazaran daha iridir. Bu irilik sayesinde Seylan çayı ya da bir başka ifadeyle Ceylon tee daha hızlı ve yoğun bir şekilde dem tutar.

Seylan çayı Türk çaylarına nazaran daha yavaş yetişir. İklim ve coğrafi özellikleri nedeniyle yavaş yetişen Seylan çayı daha yoğun bir kıvama ve lezzete sahiptir.

2

Seylan çayını diğer siyah çaylardan ayıran bir diğer özellik toplanma şeklindeki farklılıktır. Diğer çayların tamamına yakını bir makas yardımıyla toplanırken Seylan çayı elle toplanan bir çaydır. Bu özelliği Seylan çayının doğallığının ve kalitesinin muhafaza edilmesine imkan tanır. Seylan çayının farklı kılan bir diğer özellik Avrupa Çay Teknik Komitesi (European Tea Technical Committee) tarafından “en az tarım ilacı kalıntısı bulunan çay” olarak kabul edilmesidir. Tescilli bir çay olan Ceylon tee’nin bu özelliği Avrupalıların yıllardır neden Goran Tee tükettiğinin de cevabını bizlere vermektedir.

Seylan Çayı Çeşitleri

Çayın nerede üretildiği kalitesini ve lezzetini büyük oranda etkilemektedir. Seylan çayı “camellia sinensis” isimli aynı bitki türünden üretilmesine rağmen, yetiştirildiği bölgelere göre farklı aramolara sahip olabilmektedir. Farklı bölgelerde yetişmesi Seylan çayının üç farklı çeşidinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Seylan çayı özellikle yetiştirildiği yükseklik seviyesine göre üçe ayrılmaktadır:

 1. Alçak bölgelerde yetiştirilen Seylan çayı: Pahatharata
 2. Orta yükseklikteki bölgelerde yetiştirilen Seylan çayı: Medarata
 3. İç kesimlerdeki yüksek alanlarda yetiştirilen Seylan çayı: Udarata

Seylan çayının bu çeşitlerinden en lezzetlisi iç kesimlerdeki yüksek bölgelerde yetiştirilen Seylan çayı yani “Udarata”dır. Bu yazımızda Goran Tee’nin de çaylarının üretildiği yer olan Sri Lanka çayı yani bilinen adıyla Seylan veya Ceylon çayı hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Seylan çayının eşsiz lezzetini tatmak istiyorsanız https://mevlanacay.de adresinden online olarak sipariş verebilirsiniz.

Çayların Piri: Seylan Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çay, işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen bir içecek türüdür. Çay çalısının bilimsel ismi Camellia sinensis tir. Çay, çalının yapraklarının fermantasyonu , ısıtılması, kurutulması ve bazen diğer meyve veya bitkilerle karıştırılması sonucu hazırlanır. Türkiye’de çay, sadece Gürcistan sınırından başlayan ve Fatsa ‘ya kadar uzanan alan içerisinde yetiştirilebilmektedir.

Türkiye’de yaygın olarak çay, Doğu Karadeniz bölgesinden toplanan çay yapraklarından yapılan kırmızı renkteki içecek için kullanılır.

Çayları birçok kritere göre sınıflara ayırmak münkün olmakla beraber; üç temel çay çeşidi vardır. Bunlar, siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır. Bunların dışında, yetiştiği bahçe, yaprak boyutu, işleme yöntemi, fermantasyon yöntemlerine göre de sınıflara ayırmak mümkündür. “Bitki çayı” terimi meyve ve bitkilerin işlenmesi ile elde edilen içecekleri kapsar. Kuşburnu gibi bitki çaylarında gerçekte çay yaprakları yoktur. Bazı bitkilerin aromaları çaylara eklenerek meyve ve bitki aromalı çaylar elde edilmektedir.

Bir çay çalısı.

Medyayı oynat

Çay; tein , kafein , teofilin ve antioksidanlar için doğal bir kaynaktır. İçinde bulunan mineraller nedeniyle kemik ve diş sağlığına faydalıdır. Ancak neredeyse hiç karbonhidrat , protein ve yağ içermez, Şeker ya da diğer katkılarla tatlandırılır.

Dünyada en önde gelen çay üretici ülkeleri şunlardır: Hindistan , Sri Lanka , Çin , Türkiye , Kenya , Endonezya , Malawi ve Vietnam .

Çayların Piri: Seylan Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Özet Bilgiler

 • İşte, başta Avrupa olmak üzere dünyanın severek tükettiği Ceylon tea hakkında bilmeniz gerekenler   Seylan Çayı Diğer Çaylardan Farklı Kılan Özellikler.
 • İşte, başta Avrupa olmak üzere dünyanın severek tükettiği Ceylon tea hakkında bilmeniz gerekenler : Seylan Çayı Diğer Çaylardan Farklı Kılan Özellikler.
 • da sonunun geleceği söylenen o müthiş canlı yani bal arıları hakkında bilmeniz gereken 8 harika bilgi  Çayların Piri : Seylan Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler .
 • Hakkında : Çay . Çayların Piri : Seylan Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler .  gözükse de aslında çay tutkunları için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur .
 • Seylan Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler . H2 tag. Number of links.  Seylan Çayı Diğer Çaylardan Farklı Kılan Özellikler, Seylan Çayı Çeşitleri, Text italic.
 • İşte çay alırken, demlerken ve içerken bilmemiz gereken bilgiler.  English Breakfast: Güne iyi bir başlangıç için, Hindistan ve Seylan ’ın güçlü çaylarından bir harman.
 • Etiket: seylan . 28 Kasım 2012.  Çay demlerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz?  Ki bu çaylara aslında ceylon veya seylan çayı deniliyor.
 • Ancak her Seylan çayı birbirinin aynı kalitede değil ve Seylan çayı olarak satılan bazı çaylar Nepal veya Hindistan’da üretilmiş olabiliyor.

Seylan Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler . 10.10.2016 Çayların Piri: Seylan Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler . Gurme. Aşure Yaparken Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Püf Nokta. HENÜZ YORUM YOK. Kaçırmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir