Çanakkale Savaşı Hakkında Hiç Duymadıklarınız

 

Çanakkale savaşında, Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş takımlarından toplam 30 futbolcu şehit düşmüştür.

İngiliz donanmasının başındaki komutan, bölgeye girince karşılaştığı direnç sonucu önce kriz geçirmiş sonra akli dengesini yitirmiştir. Bunun nedeni kendisinden yüzde yüz emin bir şekilde bölgeye girmesidir.

Bölgede metre kareye tam olarak 6 bin mermi düşmüştür.

400 bin kişiyle bölgeye ayak basan düşman askerleri, 300 bin kayıp vermiştir.

Çanakkale müzelerini gezenler görmüştür. Birbirine çarpmış olan onlarca mermi bulunmuştur.

Kiminle savaşacaklarını bilmeden bölgeye getrilen birçok Afrikalı askerin cesedinde Kur’an bulunmuştur.

Savaşın sonucunda, Anadolu’daki her 3 evin birinden şehit çıkmıştır.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi o yıl hiç mezun verememiştir.

Savaş esnasında, askerlerin yediği yiyecekler neredeyse yok denecek kadar azdır.

Savaştan sonra, Atatürk’e Anafartalar Kahramanı ünvanı verilmiştir.

 

Çanakkale Savaşı Hakkında Hiç Duymadıklarınız

Britanya İmparatorluğu

 • Birleşik Krallık
 • Avustralya
 • Yeni Zelanda
 • Britanya Hindistanı
 • Newfoundland

Fransa

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası ‘nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul ‘u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya ‘yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul′u zaptetmek suretiyle Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’nı seçmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara ve deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

Osmanlı İmparatorluğu, Almanya’nın Rusya’ya savaş ilan ettiğı 1 Ağustos 1914’ün hemen ertesi günü, Almanya ile bir ittifak antlaşması imzalamıştır. Bu antlaşma, imparatorluğun eninde sonunda Almanya’nın ana gücünü oluşturduğu İttifak Devletleri safında fiilen savaşa gireceği anlamına gelmektedir. Enver Paşa , fiilen savaşa girmeyi, seferberliğin tamamlanmamış olması ve Çanakkale Boğazı savunmasının tamamlanmaması gibi gerekçelerle ertelemeye çalışmıştır. Ancak Almanya, bir an önce savaşa fiilen girilmesi için baskılarını sürdürmüştür. Bu baskılar, Akdeniz’de Britanya donanması önünden çekilen Goeben ve Breslau savaş gemilerinin İstanbul’a gelmesiyle bir oldu bittiye getirilmişti. Daha sonra Osmanlı Donanması’na bağlı bir grup gemiyle Karadeniz’e açılan bu gemiler 27 Ekim 1914 tarihinde Rus limanlarını bombalayınca Rusya, Osmanlı İmparatorluğu’na savaş ilan etmiştir.

Birleşik Krallık Donanma Bakanı Winston Churchill , 1914 yılı Eylül ayında Çanakkale Boğazı’nın donanmayla geçilerek İstanbul’un işgalini öngören bir planı Başbakan Herbert Asquith ‘e vermiştir. Plan, çeşitli evrelerden geçerek uygulamaya kondu ve Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanmanın Boğaz’a geniş çaplı saldırıları 1915 Şubat ayında başlatıldı. En güçlü saldırı ise 18 Mart 1915 günü uygulamaya konuldu. Ancak Birleşik Donanma ağır kayıplara uğradı ve deniz harekatından vazgeçmek zorunda kalındı.

Deniz harekatıyla İstanbul’a ulaşılamayacağı anlaşılınca bir kara harekatıyla Çanakkale Boğazı’ndaki Osmanlı sahil topçu bataryalarını ele geçirmek planı gündeme getirilmiştir. Bu plan çerçevesinde hazırlanan Britanya ve Fransa kuvvetleri 25 Nisan 1915 şafağında Gelibolu Yarımadası ‘nın güneyinde beş noktada karaya çıkarılmıştır. Britanya ve Fransa çıkarma kuvvetleri her ne kadar Seddülbahir ve Arıburnu sahillerinde köprübaşları oluşturmayı başardılarsa da Osmanlı kuvvetlerinin inatçı savunmaları ve zaman zaman giriştikleri karşı taarruzlar sonucunda Gelibolu Yarımadası’nı işgalde başarılı olamadılar. Bunun üzerine sahildeki kuvvetler takviye edilmek için Arıburnu’nun kuzeyinde Suvla Koyu ‘na 6 Ağustos 1915 tarihinde yeni kuvvetlerle bir üçüncü çıkarma yapılmıştır. Ancak 9 Ağustos’ta Kurmay Albay Mustafa Kemal ‘in Birinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen karşı taarruzunda İngiliz Komutanlığı ihtiyat tümenini ateş hattına sürerek sahilde tutunmayı ancak başarabilmiştir. Mustafa Kemal ertesi gün Kocaçimentepe – Conk Bayırı hattında yeni bir karşı taarruz gerçekleştirmişti, bu hattaki Anzak birliklerini de geri atmıştır. Britanya ve Anzak kuvvetlerinin İkinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen genel taarruzları ise Osmanlı savunmasını aşamamıştır. Tüm bu gelişmelerin sonrasında İngiliz, Anzak ve Fransız kuvvetleri Gelibolu Yarımadasını 1915 yılı Aralık ayı içinde tahliye etmiştir.

çanakkale savaşı tarihi, çanakkale savaşı hakkında bilgi, çanakkale savaşı 1915, çanakkale savaşı nedenleri, çanakkale savaşı kısaca, çanakkale savaşı sonuçları, çanakkale savaşı seyit onbaşı, çanakkale savaşı ile ilgili yazı

Çanakkale Savaşı Hakkında Hiç Duymadıklarınız Özet Bilgiler

 • Çanakkale savaşı hakkında duymadıklarınız . Harflerin Nağmesi Bi Çay.  Çanakkale savaşı 1.dünya savaşı çanakkale geçilmez çanak
 • Ana Sayfa Kültür Sanat Çanakkale Savaşı Hakkında Hiç Duymadıklarınız . Çanakkale Savaşı Hakkında Hiç Duymadıklarınız . Haber Boylesi Yok . 30/12/2016.
 • Çanakkale Savaşı Hakkında Hiç Duymadıklarınız . Çanakkale savaşında , Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş takımlarından toplam 30 futbolcu şehit düşmüştür.
 • İşte bu olaylardan bazıları: Padişahın “Cihad” ilanını duyan ve Avustralya’da yaşayan iki zenci Müslüman, Türklerle savaşa   Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgiler Yıl 1915.
 • Seyit kemiklerinin çatırdadığını duyar gibi oldu. Gözlerinin önünden şimşekler geçtiğini zannetti.  Çanakkale savaşlarını bir dostluk savaşı gibi takdim eden ve o günkü
 • Giriş Yap Facebook ile Giriş. Hiç Görmediğiniz 18 Fotoğraf ile Çanakkale Savaşı .  18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 100. yıldönümünde şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.
 • Gelen Aramalar: çanakkale savaşı hakkında başlık, ÇANAKKALE SAVAŞI İLKLERİ, çanakkale savaşında çanakkale geçilmedi daha sonra nasıl geçildı.
 • İngiltere ve Fransa'nın savaş araç ve gereçleri ile diğer sanayi ürünleri yardımına gerek duyuyordu .  Bu savaşlar Çanakkale kara savaşlarının son çarpışmaları oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir