Çalıştığınız iş Yerinden Beklentiniz Nedir?

İş ararken ya da bir iş yerinden beklentiniz nedir? Sizin için bir iş yerinde öncelikler nelerdir? Dünya genelinde iş arayan kişilerle yapılan bir araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. İş yerinden neler bekledikleri sorulan adayların en büyük beklentisi ne oldu? İşte iş vereni ve iş arayanları ilgilendiren o araştırmanın sonuçları…

Günümüz şartları iş verenleri çalıştırdıkları kişilerin yerine empati yapmaya zorluyor. İşverenler artık olaylara çalışanlarının gözünden bakıyorlar. Özellikle çalışanın beklentilerine cevap verebilmek ve verimliliği yükseltmek için bu çok önemli. Totaljobs adlı iş arama sitesi yaptığı ankette bu konu ile ilgili önemli noktaları ortaya çıkardı.

İşte adayların iş yaşamından beklentileri:

 

1. Maaş (%66)
2. Kariyer gelişimi (%31)
3. Yan haklar/faydalar (%29)
4. Ofis kültürü (%26)
5. Lokasyon (%26)
6. Esnek çalışma saatleri (%24)
7. İş/hayat dengesi (%23)
8. İş tanımı (%21)
9. İşveren markası (%15)
10. Kurum içi eğitim (%14)
11. İş güvenliği (%12)
12. Fark yaratmak (%10)
13. Etik değerler (%3)

İşverenler duruma nasıl bakıyor?

İşverenler sonuçlardan memnun. Aynı ankete göre işverenlerin yüzde 66’sı esnek çalışma saatlerini uygulamaya koymayı planlıyor, yüzde 74’ü part-time çalışma ile ilgili planları olduğunu belirtiyor, yüzde 65’i ise en azından bir gün de olsa evden çalışma fikrine sıcak bakıyor. Anketin detaylarına göre durumun bu kadar olumlu olmasının bazı önemli nedenleri var. İşverenler için esnek çalışma uygulaması, maaş zammı ya da promosyon ve prim gibi uygulamaların aksine masrafsız bir iyileştirme.

 

Dünyada hızla önemi artan ve uygulamaları çoğalan esnek çalışma ülkemizde de artık gündemde. Pek çok şirket özellikle çalışan annelerle ilgili politikalarında bu uygulamayı çoktan başlattı. Fakat yine de genel olarak gelişmelerin daha geriden ve tedirgin takip edildiği de bir gerçek.

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi Vikipedi’ye hoş geldiniz.


Vikipedi projesinin, 2003’te hayata geçen Türkçe koludur. Kurulduğu günden itibaren , internetin en geniş kaynak sitesi olma yönünde ilerlemektedir. Vikipedi, içeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan açık kodlu, özgür, kâr amacı gütmeyen ücretsiz bir ansiklopedidir. Bu site viki teknolojisini kullanır, yani dünya üzerinde internete bağlı bilgisayarı olan herhangi bir kişi, -çok az sayıdaki korumalı sayfa dışındaki- tüm sayfalarda ekleme, çıkartma, düzenleme yapabilir. Yapılması gereken tek şey sayfanın üstünde bulunan “Değiştir” veya “Kaynağı değiştir” düğmelerinden birine basmaktır. Bu düğmeler, sayfayı değiştirmenizi ya da sayfaya ekleme yapmanızı sağlar.

Türkçe Vikipedi, diğer tüm dillerdeki Vikipedilerle birlikte, kâr amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı ‘nın tescilli markasıdır. Vakfa ait Vikipedi’ye kardeş projeler de mevcuttur. Vikipedi’de ve kardeş projelerde, cesur olup sayfalara katkıda bulunmanız teşvik edilmekte ve istenmektedir. Siz de bilginizi bu ortaklaşa çalışma ortamında paylaşın.

Her maddede bulunan bağlantılar sizi diğer ilgili maddelere ve ek bilgilere yönlendirecektir. Vikipedi’nin yazı düzenleme kurallarına uygun olmak ve kabul edilebilir bir standartta olmak kaydıyla, bilgi eklemeniz, referans vermeniz, alıntılar eklemeniz memnuniyetle karşılanacaktır. Bilgi eklerken ya da sayfayı geliştirirken yanlışlıkla Vikipedi’yi bozacağınızdan korkmanıza gerek yoktur, çünkü diğer Vikipedistler hemen size tavsiyede bulunacaklar veya gerekiyorsa bariz hataları düzelteceklerdir. Ayrıca, Vikipedi Ansiklopedi Yazılımı “MediaWiki”, editör kaynaklı hataların kolayca geri alınabilmesini sağlayacak şekilde özenle tasarlanmıştır.

Vikipedi, esas olarak herkesin katkıda bulunabileceği sürekli genişleyen bir site olduğu için, nitelik olarak basılı başvuru kaynaklarından önemli şekilde ayrılır. Özellikle eski maddelerin daha anlaşılır ve dengeli olmasına karşın yenileri eksik, hatalı, ansiklopedik olmayan bilgilerle veya katkıda bulunmuş olan kişinin öznel yargılarıyla oluşturulmuş olabilir. Kullanıcılar, doğru bilgiye ulaşmak ve hatalı bilgilerin farkına varmak için bunu göz önünde bulundurmalıdırlar. Öte yandan, Vikipedi dinamiktir ve sürekli günceldir. İçeriğinin hazırlanması ve güncellenmesi sadece dakikalar veya saatler alır. Bütün bu hazırlama ve güncelleme işlemleri basılı ansiklopedilerde olduğu gibi aylar, hatta yıllar sürmez.

Eğer henüz yapmadıysanız, sizin birkaç dakikanızı ayırarak Vikipedi nedir, ne değildir sayfasını okumaya davet ediyoruz. Böylece Vikipedi’yi nasıl kullanacağınızı veya katkıda bulunacağınızı öğrenebilirsiniz. Ana konularla ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar!

Ayrıca bakınız: Vikipedi:Hoş geldiniz

Vikipedi ile ilgili daha kapsamlı bilgi edinebileceğiniz Vikipedi maddesi.
Yardım ile ilgili sayfaların ve iletişim yollarının bulunduğu içindekiler sayfası.
Site hakkında duyurular için duyurular sayfası.

  • İş yerinden beklentiniz nedir ? Nis 29,2016 Çiğdem Çalık 12.  verebilmek, verimli ve sürdürülebilir bir çalışma kültürü açısından işverenin odaklandığı konular arasında yer alır.
  • Özellikle çalışanın iş yerinden beklentilerine cevap verebilmek, verimli ve sürdürülebilir bir çalışma kültürü açısından işverenin odaklandığı konular arasında yer alır.
  • İş yerinden neler bekledikleri sorulan adayların en büyük beklentisi ne oldu?  Özellikle çalışanın beklentilerine cevap verebilmek ve verimliliği yükseltmek için bu çok önemli.
  • Bir iş yerinden öncelikli beklentiniz nedir ? Favori yanıtları bir çırpıda sayalım: İyi bir gelir. Kariyer olanaklarının olması. Huzurlu çalışma ortamı.
  • İş veren güvenebileceği bir adayla çalışmak ister.
  • Bir iş yerinden öncelikli beklentiniz nedir ? Favori yanıtları bir çırpıda sayalım: İyi bir gelir. Kariyer olanaklarının olması. Huzurlu çalışma ortamı.
  • Bazı iş görüşmelerinin en başında maaş beklentinizin ne olduğu ile ilgili sorular sorabilirler.  Ayrıca maaş beklentiniz nedir ? soruları mülakatın ayrılmaz bir parçasıdır.
  • Geçici Personel, Taşeron Firma ve Diğer İşçiler 399 sayılı KHK'ya Göre Çalışanlar 4B'li Sözleşmeli.  bir işten beklentileriniz nelerdir .
  • Bir iş yerinden öncelikli beklentiniz nedir ? Favori yanıtları bir çırpıda sayalım: İyi bir gelir. Kariyer olanaklarının olması. Huzurlu çalışma ortamı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir