Bu Uyarılara Göz Atmadan Araç Kiralamayın!

Araç kiralarken dikkat edin! Keyifli bir seyahat ve tatil geçirmek istiyorsanız araç kiralarken mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Hasar tespiti yapmak, anlaşma maddelerini gözden geçirmek gibi. İşte yolculuğunuzun keyifli geçmesini sağlayacak altın kurallar;

Yaz aylarının gelmesi ile bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de araç kiralama sektörü hareketleniyor. Okulların tatil olmasıyla özellikle Haziran-Eylül aylarında kiralık araçların doluluk oranı yüzde 90’ın üzerine çıkıyor. Elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz gereken hususlar;

Firma araştırın


Ucuz fiyatlara aldanmayın. Bildiğiniz ve güvenilir rent a car firmalarını tercih edin.

Küçük araç kiralayın


Küçük araç kiralamak her zaman daha avantajlıdır. Özellikle fiyat farkı açısından küçük araç tercihi isabetli olacaktır. Hem kullanması kolay oluyor. Hem de yakıt tüketimi daha az olur.

Yakıt durumunu kontrol edin


Araç kiralarken depoyu full alırsanız teslime derken de full teslim etmeniz gerekir. Yakıt göstergesi hangi çizgideyse başlangıçta buna dikkat edin ve araç tesliminde aynı çizgiye kadar yakıt doldurarak iade edin.  Çünkü eğer aracı teslim ederken fazla yakıtla dönerseniz bunun ücreti size ödenmez.

Sigortayı ihmal etmeyin


Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise aracın sigorta kapsamında olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Gerekirse bir kaç liralık ekstra ücreti ödeyin. Ve kiraladığınız süre boyunca kafanız rahat olsun.

Sözleşmeye dikkat edin


Araç kiralamak kolay ama detaylar bazen kafa karıştırabiliyor. Sürüş esnasında ya da teslim zamanı bir sorunla yaşamamak için imzaladığınız sözleşmenin detaylarına iyice bakın. Sözleşmeyi imzalamadan önce de merak ettiğiniz her şeyi sorun.

Kişi sayısına uygun araç kiralayın


Özellikle uzun yolculuklar için bu kural oldukça önemli. Aman bi şey olmaz 2 kişi de şuraya sıkışır demeyin. Ve yolcu sayısı kadar koltuk ve bagaj alanı olmasına dikakt edin. Ve aracı kişi sayısına göre kiralayın.

Erken rezervasyon ve bilgilendirme


Erken rezervasyon yapmanız araç ücretinin daha ucuz olması anlamına gelir. Ama internetten veya telefondan rezervasyon yaptırdığınızda yolculuk bilgilerini uçuş saatlerini doğru olarak vermelisiniz. Araç firmasının sizi karşılaması daha kolay olacaktır. Olası bir rötar durumunda da ona göre bir plan yapılacaktır.

Hasar tespitine dikkat edin


Firmalar, araç tesliminde olası bir zararı bulmak için inceleme yapıyor. Ancak eğer dikkatli olunmazsa, önceden meydana gelen bir hasarı siz karşılamak durumunda kalabiliyorsunuz. Bu nedenle ön kiralama sürecinde ve aracı teslim alırken tüm hasar tespitlerini not ettirmek oldukça önemli. Bu en iyi koruma şekillerinden biri olarak biliniyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir