Bu Matematik Problemini Çözebilir Misiniz?

Eğer matematik problemini çözmeyi severim ve bulmaca ile aram iyi diyorsanız tam sizlik bir sorumuz var. Zeka soruları her zaman ilgi çekici olmuştur. Sizin için çözmeye çalışacağınız ve keyif alacağınız bir matematik sorusu hazırladık. Binlerce kişi bu küçük problemi çözmek için uğraştı. Yarısı kolayca çözdü. Peki bakalım siz çözebilecek misini? İşte cevabını istediğimiz soru;

CEVAP DİĞER SAYFADA… Ama önce biraz çözmek için uğraşın 🙂


Bu problemin iki olası çözümü vardır.

Çözüm 1:

1 + 4 = 5
5 + 2 + 5 = 12
12 + 3 + 6 = 21
21 + 8 + 11 = 40

Cevap ile sonraki satırdaki numaraları birbirine ekleyerek ilerleyin. Bu yöntemi takip ederseniz cevap 40


Çözüm 2. ise şu şekilde olacaktır:

Şimdi sayıları çarpmayı ve sonra toplamayı deneyin aşağıda gösterildiği gibi:

1 (4 × 1) = 5

2 + (5 x 2) = 12

12 + 3 ( 6 × 3) = 21

8 + (8 × 11) = 96

Cevabınız doğru. Bu bilmeceyi çözdük, cevap 40 veya 96.

Grigori Yakovlevich Perelman , Matematikte çözülemeyen en büyük problemlerden biri olan Poincaré sanısını çözen Rus matematikçi.

Yüz yıldır çözülemeyen ve dünyanın en büyük 7 probleminden biri sayılan Poincaré önermesini 2002 yılında çözen Rus matematikçi, çözümünün 4 yıl sonra 2006 yılında kabul görmesinden ve de bu fazla gecikmeye neden olan ABD’deki bazı meslektaşı matematikçilerden gerekli saygıyı görmediğiden onuru kırıldığı için 1 milyon dolar para ödülünü ve matematiğin Nobel’i olarak kabul edilen Fields Ödülü ‘nü reddetmiştir.

St. Petersburg’daki Steklov Enstitüsü ‘ndeki görevinden istifa ederek kayıplara karışan Perelman’ın, psikolojik olarak zor bir dönemde olduğu matematikle ilişkisini kestiği belirtiliyordu.

Perelman’ın, uzmanlar tarafından bile zor anlaşılan, Poincaré önermesine çözümü resmen 2006’da kabul edilmiştir. 2010’da düzenlenen bir yarışmada dünyanın en zor matematik problemlerinden birini çözdüğü için milenyum ödülü verilmiş, ödülü almayacağını açıklamıştır. En son 1 milyon doları alabileceğini, bunu matematik eğitiminin gelişimi için harcayabileceğini söylemiştir.

  • Bu Matematik Problemini Çözebilir Misiniz ? Haber Böylesi Yok . 03/05/2016. 308.  Sizin için çözmeye çalışacağınız ve keyif alacağınız bir matematik sorusu hazırladık.
  • 30. Paylaşım. Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş. Sosyal medyada sürekli karşımıza çıkan matematik problemlerine bir yenisini de biz ekleyelim dedik.
  • Bu matematik problemini çözebilir misiniz ? Cheryl'in doğum tarihi ne zaman?  ve 8 Nisan'da yapılan Singapur ve Asya Matematik Olimpiyatları'nda sorulduğu ortaya çıktı.
  • Bu Matematik Problemini Çözebilecek Misiniz ? “Sosyal medyada sürekli karşımıza çıkan matematik problemlerine bir yenisini de biz ekleyelim dedik.
  • Nijeryalı bir profesör, 156 yıldır birçok matematikçi tarafından çözülemeyen matematik problemini çözmeyi başardı.
  • Bu tip problemler matematik dersinde dikkate alınmamalıdırlar.
  • Uncategorized 19 Ocak 2017 22:19 13 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI. Arkasazlar şu yas Problemini cozebilir misiniz . Denklemi kuramadim ben.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir