Braket veya Diş Teli Kırılırsa Ne Yapılmalıdır?

Yemek yerken braketler kırılırsa ne yapmalıyım sorusu ortodontik tedavi gören herkesin aklına takılır. Braketlerin kırılmaması için ne yiyip ne yemeyeceğinize çok dikkat etmeniz gerekir. Braketleriniz kırılırsa veya diş teliniz kırılırsa yapmanız gerekenleri sizler için hazırladık.

Ortodonti; bireyin alt-üst çenede veya dişlerde bulunan çapraşıklıkların teşhisi beraberinde tedavisiyle de ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.Ortodonti bozukluklarının kökeninde kalıtımsal durumlar etkili olsa da, çevresel etkenler de atlanmamalıdır. Beslenme alışkanlıkları gibi kavramları da es geçmemeliyiz. Ortodonti bozukluklarının temeline indiğimizde; parmak emme alışkanlıkları, ağızdan solunum, biberon-emzik kullanımının uzun süreli olması gibi problemleri görebiliriz. Ortodonti tedavisi başından son evresine kadar son derece titizlik ve disiplin gösterilmesi gereken tedavi sürecidir.Bu yüzden braketler ve tel konusunda diş teli tedavisinde dikkat edilmelidir.

Braketler Kırılırsa Ne Yapmalıyım?

Kullandığınız braketler özel bir yapıştırıcı yardımı ile dişlerinizin ortasına yapıştırılır. Spor yaparken veya sert bir yemek yerken braketiniz yerinden çıkabilir. Genellikle bu durum diş fırçalarken ya da braket dişin ortasında olmadığı zaman fark edilir.

Braketinizi dişin ortasında olmadığını fark ettiğiniz an, bu problemi halledebilmek için ortodontistinizi görmeniz şarttır. Bazen kırılan braket tel üzerinde döner ve dudak ve yanak içinize batabilir. Cımbız vb bir alet yardımıyla braketinizi yine telin üzerinde döndürerek eski olduğu hale getirip yanağınıza ve dudağınıza batmasına engel olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir