Boğaz Köprülerinden 2015’te Kaç Araç Geçti?

Marmaray açıldı. Köprülerden araç geçişi azaldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, 2015’te ilk kez boğaz köprülerinden geçen araç sayısında düşüş olduğunu söyledi.

Avrupa ve Asya’yı deniz altından birleştiren Marmaray, 2013’te hizmete girmişti. Aradan geçen sürede Marmaray’ı kullanan yolcu sayısı her geçen gün artıyor. Bu durum köprüden araçla geçiş sayısını da etkiledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray sayesinde Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprülerini kullanan araç sayılarında önemli düşüş olduğunu açıkladı.

Bakan Yıldırım, “Marmaray ile bugüne kadar yaklaşık 122 milyon yolcu taşıdık. Marmaray’ın etkisiyle 2015’te ilk kez boğaz köprülerinden geçen araç sayısında ciddi oranda azalma oldu” dedi.

2014’te boğaz köprülerinden 150 milyonun üzerinde araç geçti. 2015’te ise bu sayı 141 milyon civarında kaldı.

 

Boğaziçi Köprüsü, Birinci Köprü ya da resmi adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Karadeniz ile Marmara Denizini birbirine bağlayan İstanbul Boğazı üzerinde yer alan üç asma köprüden biridir. Köprünün ayakları Avrupa Yakası ‘nda Ortaköy , Anadolu Yakası ‘nda Beylerbeyi semtlerindedir.

İstanbul Boğazı üzerine yapılan ilk köprü olmasına atfen halk arasında Birinci Köprü olarak da adlandırılan Boğaziçi Köprüsü, daha sonra yapılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ‘yle birlikte kentin iki yakası arasında kara ulaşımını sağlar. 20 Şubat 1970 tarihinde yapımına başlanan köprü, 30 Ekim 1973 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti ‘nin kuruluşunun 50. yıldönümü şerefine devlet töreniyle hizmete açıldı. Yapımı tamamlandığında dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsüyken, 2012 yılı itibariyle yirmi birinci sırada bulunmaktadır.

26 Temmuz 2016’da Köprünün resmî adı, 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında köprüde hayatını kaybeden vatandaşların anısına 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilmiştir.

  • Ana Sayfa Yasam Boğaz Köprülerinden 2015 ’ te Kaç Araç Geçti ?  Bakanı Yıldırım, 2015 ’ te ilk kez boğaz köprülerinden geçen araç sayısında düşüş olduğunu söyledi.
  • Geçen yıl bu sayı 141 milyon civarında gerçekleşti. Marmaray'ın etkisiyle 2015 ' te ilk kez boğaz köprülerinden geçen araç sayısında düşüş yaşandı" diye konuştu.
  • Geçen yıl köprülerden 152 milyon araç geçti ! 14 01 2014.  Son gün 30 Nisan! boğaz içi köprüsünden günde kaç araba geçiyor Sonuçları.
  • Marmaray'ın da etkisiyle 2015 yılında boğaz köprülerinden geçen araç sayısında ilk kez düşüş yaşandı.
  • Geçen yıl köprülerden 152 milyon araç geçti .  Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl 152 milyon 400 bin taşıt, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden geçti .
  • Açılışı ile birlikte gündemden düşmeyen ve devletin araç garantisi verdiği Osmangazi Köprüsü ’nden günde kaç bin aracın geçtiği tartışma yarattı.
  • “Marmaray’ın etkisiyle 2015 ’ te ilk kez boğaz köprülerinden geçen araç sayısında düşüş yaşandı" dedi.  "2014’ te boğaz köprülerinden 150 milyonun üzerinde araç geçti .
  • 08.07.2016 09:25. Bayram'da köprüden kaç araç geçti !  Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu twitter hesabından köprüden kaç araç geçtiğini açıkladı.
  • UKOME Kararı gereğince geçmesi yasak olan araçların Boğaz Köprülerinden   b) 6. Sınıf HGS abonesi Motosikletler 1. Sınıf araç ücretinin %50’sini ödemektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir