Birim Küp Nedir? Birim Küp Hakkında Bilgi

Matematikte kullanılan birim küp nedir öğrenmek ve birim küp hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız makalemizin ayrıntıları size yardımcı olacaktır. Birim küp nerelerde kullanılır ve ne işe yarar ve birim küplerle hacim hesabı nasıl yapılır ve örnek soru çözümleri konularını da bulabilirsiniz.Ayrıca üç boyutlu şekillerin birim küplerle hacmi nasıl hesaplanır onu da öğreneceksiniz.

Birim küp;kenarları 1 birim olan küp. Birim küp, hacim ölçüsü birimi olarak kullanılır. Birim küp br3 şeklinde gösterilir.Bir cismin hacmi ölçülürken; o cismin içine kaç tane birim küp yerleştirilebileceği hesaplanır. Cismin içine yerleştirilebilen birim küp miktarı, o cismin hacmini verir.

Birim Küplerle Hacim Hesabı

CİSİMLERİN HACİMLERİ

Cisimler 3 boyutlu oldukları için hacimleri vardır. Bu boyutlar en boy ve yüksekliktir. Bir cismin hacmi o cismin içini dolduran birim küplerin sayısına eşittir. Hacim “V” harfi ile gösterilir.

KÜPÜN HACMİ:

Yukarıda bir kenarı 3 cm olan bir küpün tabanına hacmi 1 santimetreküp olan birim küplerden    3 x 3 = 9 tane yerleştirilmiştir. Küpün yüksekliği de 3 cm olduğundan, tabana yerleşmiş olan 9 küpten yukarıya doğru 3 sıra daha konulur. Böylece küpün tamamına;           3 x 9 = 27 küp yerleştirilmiş olur. Yani bir küpün hacmi 3 kenarının çarpımına eşittir. Diğer anlamda küpün hacmi taban alanı ile yüksekliğinin çarpımıdır.

Sonuç: V=a.a.a=a3

DİKDÖRTGENLER PRİZMASININ HACMİ:

Yukarıda verilen dikdörtgenler prizmasının tabanına hacmi 1 santimetreküp olan küplerden      4 x 2 = 8 tane yerleştirilmiştir. Prizmanın yüksekliği 3 cm olduğundan şeklin tamamına            3 x 8 = 24 küp yerleşir.Prizmanın hacmine V dersek;

V=4 x 2 x 3 =24 cm3 olur.

KARE PRİZMANIN HACMİ:

Yukarıdaki kare prizmanın tabanına hacmi 1 santimetreküp olan birim küplerden 3 x 3 = 9 tane yerleştirilmiştir. Prizmanın yüksekliği 4 cm olduğundan prizmanın tamamına 4 x 9 = 36 tane küp yerleşir. Taban kenarının uzunluğu a ve yüksekliği h olan bir kare prizmanın hacmine V dersek;
Örnek:

6.sinif-geometrik-cisimler-60

Dikdörtgenler prizması şeklindeki bir deponun hacmi 7000 m3’tür. Deponun taban ayrıtları boyutları 10 m ve 20 m olduğuna göre yüksekliği kaç m’dir?

6.sinif-geometrik-cisimler-61

Çözüm: Deponun yüksekliği h olsun. H = 10.20.h olduğuna göre 7000 = 200.h ve h = 35 m olur. Deponun yüksekliği 35 m’dir.
Yanıt D

Örnek:

6.sinif-geometrik-cisimler-64

Yukarıdaki 2 parçadan oluşan cismin hacmi kaç cm3’tür?

6.sinif-geometrik-cisimler-65

Çözüm:

Üstteki parçanın hacmi
H = 5 . 3 . 4 = 60 cm3’tür.
Alttaki parçanın hacmi
H = 12 . 5 . 4 = 240 cm3’tür.
O halde cismin toplam hacmi
240 + 60 = 300 cm3’tür.
Yanıt C

Birim Küp Nedir? Birim Küp Hakkında Bilgi

Lüks, 1 metre yarıçaplı bir kürenin merkezinde bulunan, 1 candela şiddetindeki ışık kaynağının 1 metrekarelik küre yüzeyinde oluşturduğu aydınlanma şiddetidir. Buna göre, 1 candela şiddetindeki bir ışık kaynağı “d” yarıçaplı bir kürenin merkezinde ise, küre yüzeyine düşen toplam ışık akısı “Ø = 4 pi.I” olarak bulunur.

Birim Küp Nedir? Birim Küp Hakkında Bilgi Özet Bilgiler

  • Matematikte kullanılan birim küp nedir öğrenmek ve birim küp hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız makalemizin ayrıntıları size yardımcı olacaktır.
  • birim küp nedir ne demektir nerelerde kullanılır ihtiyacım olan bilgiler bunlar.  Bir cismin hacmi ölçülürken, o cismin içine kaç tane birim küp yerleştirilebileceği hesaplanır.
  • Öğrencilerin grup içerisinde birbirlerine ödevlerinde yardımcı oldukları, bilgi paylaşımı yaparak yeni arkadaşlar edindikleri sosyal eğitim portalıdır.
  • Birim Küp Hakkında Kısa Bilgi . Matematik Geometri Terimi Olarak Birim Küp : Bir ayrıtının uzunluğu 1 birim olan küpün hacmi.
  • 2. Würfeladj. kubik . 3. würfelförmig. Küp hakkında bilgiler .  Küpün toplam 6 yüzü, 12 ayrıtı vardır. Bir kenarı birim uzunluktaki küp , hacim birimi olarak kullanılır.
  • Bu yazımızda sizlere küp hakkında bilgiler vereceğiz. Küp , üç boyutlu, alanları birbirine eşit altı karenin dik açılarla birleşmesinden oluşan 6 yüzlü bir geometrik şekildir.
  • Bir ayrıtının uzunluğu a birim olan bir küpün hacmi a küp birim küptür .  Bu canlandırmada hacim ve hacmin ölçülmesi ile ilgili anlatımı bulabilirsiniz.
  • Küp Hakkında Bilgi . Eylül 18, 2014 Yorum Yap.  KÜP NEDİR ? Gerçekliği temsil etmek için kullandığımız modellerin hepsinin sürekli bir karakteri yoktur.
  • Küp ile ilgili kısa ve temel bilgilerin yer aldığı sayfamız.  «Kesme» de denir . Birbirine dik 6 yüzü vardır, bu yüzeylerin her biri kare (dördül)dir.
  • Kenarları 1 birim olan küp .  Birim küp br3 şeklinde gösterilir. Bir cismin hacmi ölçülürken, o cismin içine kaç tane birim küp yerleştirilebileceği hesaplanır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir