Bireysel Emeklilik Mi? Keyifle Yaşlanmak Mı?

BES yani bireysel emeklilik sistemi, çalışma hayatı standartlarınızı emeklilik hayatında da devam ettirmeyi amaçlamaktadır. Devlet desteği olan emeklilik sistemi, bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. “Çalışma hayatınızda kazancınızın bir kısmını bireysel emeklilik için yatırıyor, emeklilikte keyifli bir yaşam sürüyorsunuz” 2004 yılında ilk ortaya çıktığında bankalar bireysel emekiliği böyle tarif etmişti. Günümüze geldiğimizde bireysel emekliliğe başvuranların sayısı 2 milyonu geçmiş durumda. Devlet katkı desteği olan emeklilik sistemine bir kesim ise hala şüphe ile bakmaktadır. Bir banka bana neden fazla para versin kesin bunda bir bit yeniği var düşüncesi bir çoklarının aklında. Bizde sizler için bir araştırma yaptık.

Bireysel emeklilik hakkında bilmeniz gereken 7 konu..

Bireysel Emeklilik Nedir?

bireysel-emeklilik

Gönüllülük esesına göre yapılan Bireysel emeklilik, bireylerin çalışma dönemlerinde yaptıkları tasarrufun, yatırıma dönüştürülmesiyle oluşan birikimindir. Bireysel emekliliğin amacı, emeklilik dönemlerinden yeniden bireye verilerek çalışma dönemlerindeki refahın devamını sağlamaktır.

Kimler Bireysel Emekliliğe Başvurabilir?

18

​Fiil ehliyetine sahip olan, 18 yaş üzerindeki her bir birey bireysel emekliliğe başvurabilir.

Bireysel Emekliliğe Nasıl Başvurulur?

basvuru

Bireysel emekliliğe başvurmak isteyenler, bankaların ve özel sigorta şirketlerinin bireysel emeklilik departmanlarına başvuru yapabilir. Başvuru öncesi tüm banka ve şirketlerin bireysel emeklilik kampanyalarını inceleyerek size daha uygun koşulları bulabilirsiniz. Bireysel emeklilik için başvuru yapmadan önce şirket size emekliliğe yönelik beklenti, gelir düzeyine ve yaşına uygun bir emeklilik planı teklifi sunulur. Bireysel emeklilikten vazgeçme durumunda onaydan sonra 60 gün hakkınız var. İptalden 10 iş günü sonunda da paranız iade edilir.

Bireysel Emeklilik Güvenli Mi?

bireysel-emeklilik-1

Bireysel emeklilik sistemi Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenir. Şirketin iflas etmesi durumunda birikimlerininz otomatik olarak Takasbank tarafından diğer bir şirkete aktarılır. Bireysel emeklilikteki birikimlerininiz haczedilemez. Fonların ve portföy yöneticilerinin faaliyetleri Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yılda en az bir kere denetimden geçer. Sıkı denetimlerden geçen Bireysel emeklilik şirketleri güvenilirlik konusunda çok hassas olmak zorundadır.

Bireysel Emeklilikte Ödeme ve Kesintiler

bireysel-emeklilik-2

Bireysel emeklilite ücret ödeme, Seçeceğiniz ürünlerde “asgari katkı payı” tutarıdır.Ödemelerin üst bir limiti yoktur. Kesintiler ise ilk 5 yıl giriş aidatı ve yönetim gider kesintileri toplamı, mevzuatta belirlenen koşullar dahilinde, her yıl için aylık brüt asgari ücretin %8,5 üst sınırındadır.

Devlet Katkı Payı Hakkında

devlet-katkisi

1 Ocak 2013 yılında itibaren devlet her bir bireysel emekliye Brüt Asgari Ücretinin %25’ini ödemektedir. Devlet katkı payını hak edenler, 18 yaşını doldurmuş, sistemde bulunan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kart sahipleri, ödeyeni işvereni olmayan katılımcılardır. Katkı payını hak ediş süresi ise, ilk üç yıl içinde sistemden çıkıldığı takdirde hak kazanılamamaktadır, üçüncü yılın sonunda %15’i, altıncı yılın sonunda %35’i, onuncu yılın sonunda %60’ı, emekliliğe hak kazanıldığı takdirde tamamı olarak verilir. Geçerlilik süresi, sistemde 3 yıldan fazla, 6 yıldan az bulunan katılımcılara 1 yıl, sistemde 6 yıldan fazla, 10 yıldan az bulunan katılımcılara 2 yıl, sistemde 10 yıldan fazla bulunan katılımcılara 3 yıl hak ediş süresi eklenmektedir.

Bireysel Emeklilik Hakkında Yararlanabileceğiniz T.C. Resmi İnternet Siteleri

internet

T.C. Hazine Müsteşarlığı Bireysel Emeklilik Sistemi; buraya tıklayınız..

T.C. Maliye Bakanlığı; buraya tıklayınız..