Beyoğlu’da yangın dehşeti: 1 Bebek Öldü!

İstanbul Beyoğlu’nda hurda kağıt toplayan ailenin yaşadığı evde yangın çıktı. 15 aylık bir bebek hayatını kaybetti. Olayda ağır yaralanan bir kadın ve dumandan etkilenen 3 kişi de hastaneye kaldırıldı.

Yangın Sütlüce Mahallesi’nde saat 8.30 sıralarında, kömür sobasının devrilmesi ile çıktı. Evin bir bölümünde bulunan hurda kağıtlar bir anda tutuştu. Daireden yükselen çığlıklar sebebi ile komşular yardıma koştu. Hemen itfaiye, sağlık ekiplerine haber verdiler.
Binanın üçüncü katında yaşanan olaya itfaiye yangına merdiven aracı ile müdahale etti. Dumandan etkilen baba Hasan Taşyurt’un da aralarında bulunduğu üç kişi hastaneye kaldırıldı. Sağlık ekipleri evden daha sonra ağır yaralı bir kadını çıkardı. Bu arada evde 15 aylık bir bebeğin hayatını kaybettiği belirlendi.

 

Bir hayırseverin bağışladığı evde Hasan Taşyurt’un eşi, kardeşleri, gelini ve çocuklarının da bulunduğu toplam 10 kişinin yaşadığı tespit edildi.

Büyük Beyoğlu Yangını, 5 Haziran 1870’te yaşanan, Beyoğlu tarihinin en büyük yangını. Osmanlı İmparatorluğu ’nda yangın güvenliği ve yangın sigortası için bir başlangıç olmuş, Beyoğlu bugünkü şeklini bu yangından sonra almıştır.

Büyük Beyoğlu Yangını 5 Haziran 1870 Pazar günü öğleden bir saat sonra Feridiye Sokağı’nda Macar Riçini’nin kiracı olarak oturduğu evde çıktı, söndürme çalışmalarına karşın ahşap evler arasında çıktığı ve o gün hava çok rüzgarlı olduğundan değişik yönlerde beş-altı kola ayrılarak genişledi. Yangın Galatasaray ‘dan Cadde-i Kebir boyunca Taksim ‘e, aşağı kesimlerde de Tarlabaşı ‘na, Bülbül Deresi ‘ne, Sururi Mahallesi ‘ne, Aynalıçeşme ‘ye, İngiliz Sarayı yönüne, Kalyoncukulluğu ‘na yayıldı.

Çoğunluğunu konut ve ticaret yapılarının oluşturduğu kayıplar arasında otel, gazino, tiyatro ve elçilik binası gibi binalar vardı. Çok sayıda insan da yanarak ya da boğularak öldü. Beyoğlu Belediyesi Altıncı Daire’nin raporuna göre bu yangında 65 cadde ve 163 mahalle içeren toplam 8.000 bina yok oldu.

Büyük yangın, 1870’den itibaren Beyoğlu’nun Taksim-Galatasaray kesiminde geniş boş alanlar yaratmıştır. Yangından sonra yeniden yapılanma sürecinde, eskisine göre çok daha kaliteli taş ve döküm demir gibi iyi malzemeden daha sağlam binalar yapılmış, cepheleri oymalı ve heykelli bina tipleri Beyoğlu’nun hem ana caddesini hem ara sokaklarını süslemeye başlamıştır. İki üç katlı binalar yerine çok katlı apartmanlara geçilmiştir.

Büyük Beyoğlu Yangından sonra, Beyoğlu’ndaki elçilikler, yabancı misyonlar, Levantenler kendilerine yeni bir yerleşim alanları aramışlar, bir yandan Ayaspaşa – Gümüşsuyu çevresine, öte yandan Taksim’den Şişli ’ye doğru yönelmişler, Pangaltı , Harbiye ve Osmanbey civarında kagir iki-üç katlı binalar yaptırmışlardır. Matbaa-i Osmaniye ’yi kuran Osman Bey de, Harbiye ile Şişli arasında geniş bir arazi satın alarak bu arazide konak yaptırmıştır.

Büyük Beyoğlu Yangınıyla birlikte Osmanlı Devleti’nde düzenli itfaiye teşkilatı kurulmuş, sigortacılık yaygınlaşmıştır.

  • Ana Sayfa Türkiye Beyoğlu ’da yangın dehşeti : 1 Bebek Öldü !  Yangın Sütlüce Mahallesi’nde saat 8.30 sıralarında, kömür sobasının devrilmesi ile çıktı.
  • Kağıt toplayıcılarının kaldığı evde çıkan yangında 1 bebek öldü , 1 kişi ağır yaralandı. İstanbul güne yangın faciası ile uyandı.
  • Beyoğlu Sütlüce mahallesinde hurda kağıt toplayan ailenin yaşadığı evde yangın çıktı.
  • Beyoğlu ' nda yangın : 1 bebek öldü . Paylaş. Beyoğlu ’ nda hurda kağıt toplayan ailenin yaşadığı evde, sabah saatlerinde çıkan yangında , 15 aylık Milay Taşyurt hayatını kaybetti.
  • Beyoğlu ' nda hurda kağıt toplayan ailenin yaşadığı evde, sabah saatlerinde çıkan yangında , 15 aylık bir bebek hayatını kaybetti.
  • Beyoğlu ' nda hurda kağıt toplayan ailenin yaşadığı evde, sabah saatlerinde çıkan yangında , 15 aylık bir bebek hayatını kaybetti. DHA, 10 Şubat 2016 Çarşamba.
  • İSTANBUL Beyoğlu Sütlüce Mahallesi, Talip Paşa Sokak 28 numaradaki binanın 2. katında saat 8.30 sıralarında yangın çıktı.
  • Beyoğlu ' nda yangın : 1 bebek öldü . Beyoğlu ’ nda hurda kağıt toplayan ailenin yaşadığı evde, sabah saatlerinde çıkan yangında , 15 aylık bir bebek hayatını kaybetti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir