Beyinde Şiddetin Merkezi Neresi?

Bilim adamları fareler üzerinde çeşitli deneyler yapmaya devam ederken bu defa şiddetin merkeziyle ilgili çalışmalarını hat safhaya ulaştırdı. Uzmanların fareler üzerinde yaptığı araştırmalarda şiddete eğilimli merkeze minik cihaz yerleştirerek saldırganlığı kontrol etmeyi başardı.

Uzmanlar gün geçtikçe yaptıkları deneylerin meyvesini almayı başarıyor. Bu sefer New York Üniversitesi Tıp Fakültesi Nörobilim ve Psikiyatri Bölümü araştırmacıları fareler üzerinde yaptıkları deneylerde saldırganlığın önüne geçmeyi başardı. Beyindeki öfke merkezi yani şiddete meyilli merkezi yeni tasarlanan minik bir cihazın buraya yerleştirilmesiyle saldırganlığı durdurduklarını belirtti.

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi Nörobilim ve Psikiyatri Bölümü araştırmacıları kendinden daha zayıf olan fareler üzerinde incelemelere başladı. Saldırgan farelerin beyin dalgalarını incelemeye alan uzmanlar şiddet merkezine ulaştı. Bu merkezin endokrin sistemi ile beyindeki sinir sistemi arasındaki bağlantıyı sağlayan hipotalamus bölgesinde olduğunu kanıtladı ve bu bölgeye yoğunlaştılar.

Uzmanlar, öncelikle şiddete eğilim gösteren farelerin beynindeki bu merkeze ameliyatla cihaz yerleştirerek saldırgan davranışları kontrol altına almayı başardıklarını vurguladı. Beynin alt tarafında yer alan ve hormon sistemini de yöneten hipotalamus, vücut ısısının sabit tutulması, kan basıncının düzenlenmesi, bedendeki su dengesi ve uyku düzeninin sağlanmasında hayati önem taşıyor.

Araştırmacılar fareler üzerinde bu gibi deneylere devam edeceklerini tıpta her daim öğrenmeye ve yeniliklere açık keşifler olacağının altını çizdiler. Özellikle deneylerin neden fareler üzerine yapılıyor sorularına da net bir şekilde açıklık getiren uzmanlar, ‘ Fareler tıp dünyasında insana en yakın özellikte hayvanlar olmasının yanı sıra verdikleri mucizevi sonuçların insan hayatında derim niteliğindeki gelişmelere yol açtığı için seçiliyor’ ifadelerini kullandı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir