Beyincik Sarkması Hakkında Bilinmeyenler!

Son günlerde sık rastlanan hastalıklardan beyincik sarkması nedir ? En çok kimlerde görülür ? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır ? şeklinde sorulara cevap veren Medicana International İstanbul Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Hidayet Akdemir’ in beyincik sarkması hakkında verdiği bilgi haberimizde…

BEYİNCİK SARKMASI NEDİR ?

Dr. Hidayet Akdemir, Beyinciğe ait “tonsil” adı verilen kısımların omurga kanalına doğru yer değiştirmesine Arnold-Chiary malformasyonu (ACM) adı verildiğini anlattı. Beyinciğin omurilik kanalına sarkmasından kaynaklı hem beyincik, hem de üst omuriliğin (beyin sapı) kanalda sıkışması sebebiyle beyinciğin ve omuriliğin sıkışmasına ait bulgular ve ikisinin de ortasından geçen kanalın tıkanmasına ait belirtiler geliştiğini söyledi. Bu tıkanmalar arasında en dikkat edilmesi gerekenin de kanalın tıkanması olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Hidayet Akdemir: ‘Tip 1 beyincik sarkmasının genellikle gençlik çağında daha sık görülüyor ve bu tip anomalinin ana özelllliği beyincikteki tonsillalarının foramen magnum altında servikal omurilik kanalı içerisine sarkmasıdır. ‘ dedi.

BEYİNCİK SARKMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

” Beyincik sarkmasının en sık şikayetlerinin, özellikle aralıklı artan kafa içi basıncı sonrası baş, ense, boyun ve omuz ağrılarının olduğu görülmektedir.” diyen Akdemir, belirtilerle ilgili açıklamalarına devam etti. “Baş ağrısı özellikle geceleri uykudan uyandıracak tarzdadır. Baş ağrısı genellikle bulantı bazen de kusma ile birlikte görülebilir. Baş ağrısını ense bölgesindeki bazen omuzlara doğru yayılan ağrıları ve sertlikle takip eder.
Ayrıca omuz, bel veya bacak ağrıları görülür bu ağrılar yansıyan tarzda değildir. Ense, omuzlar ve kollardaki ağrı ve basınç veya baskı hissi en sık şikayetlerdir.’ sözlerine yer verdi. Akdemir, çocukluk ve adelosan denilen çağda ilerleyici skolyozların yüzde 30 unda Tip 1 beyincik sarkmasının birlikte bulunabileceğini söyledi.

BEYİNCİK SARKMASI TEDAVİSİ VAR MIDIR ?
Prof. Dr. H. AKDEMİR ,ülkemizde genellikle erken teşhis edilen bu anomali hakkında şunları ekledi: “Malesef bu anomalinin cerrahi işlem dışında tedavisi yoktur. Tedavide ana soru bu anomali şikayet veriyor mu yoksa vermiyor mu bu sorunun cevabı çok önemlidir. Cerrahi tedavinin amacı, kranio-servikal bölgede bozulan nöral yapıları rahatlatmak ve BOS dolanımını düzeltmek için arka çukur kemik yapıları restore etmektir. Beyincik sarkması tip 1 cerrahi tedavisinde uygulananan ameliyat teknikleri; suboksipital kraniektomi, araknoid yapışıklıkların giderilmesi, tonsillar rezeksion ve duraplastidir.” Dedi.

ERKEN TEŞHİS YAPILAMAYAN HASTALAR

Hastalığın ilk belirtileri dikkat çekici olmasından dolayı genellikle erken teşhis edilebilir olmasının müjdesini veren Akdemir, hastaların fonksiyon kaybı yaşamadan normal hayatlarına devam edebileceğini belirtti. Bir nedenle tedavisi geciken ve ilerleyen olgularda ise ciddi yürüme bozukluğunun olabileceğini, elin ince becerilerinde kayıp ve yutma bozukluğu gibi ağır nörolojik tabloların ortaya çıkabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir