Beyaz Deniz’in gizemli adası

Beyaz Deniz'in gizemli adası

Rusya’nın Kuzey Kutup Bölgesinde bulunan Beyaz Deniz, isminin tersine karanlık ve derin sularıyla gizemli bir dünya. Kola yarımadasının çevrelediği Beyaz Deniz içinde irili ufaklı bir çok ada bulunmaktadır. Tarih içinde manastırlara, balıkçılara ve maceraperestlere ev sahipliği yapan bu adalar; hem inanç kültürleri hem de tabiata meydan okuyanlar için iyi bir alternatif olarak tanımlanabilir.İnsanları oraya sürükleyen şey; yaşamın rastlantısallığı içinde ” doğrunun ve yanlışın olmadığı bir dünyayı” keşfetme arzusu olabilir.

Nasıl Gidilir?

Kola Yarımadasında bulunan Solovetsky Adası’na gidebilmek için en yakın uçak destinasyonu Murmanks. Fakat şayet İstanbul’dan gidecekseniz St. Petersburg güzergahından sonra tren (yaklaşık 20 saat) yolculuğu yapmanız tavsiye edilebilir. Ada’ya en yakın kara parçası olan Rabocheostrovsk’den 2-3 saat uzunluğunda bir gemi yolculuğu ( 25 Dolar ) yapmanız gerektiğini de unutmayın.

Nerede Kalınır?

Bu kadar uzak ve gizemli bir yerde kalacak yer bulmak sorun olur sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Öncelikle Ada’nın sahibi olan Manastır size 2 gün bedava konaklama olanağı sunuyor. Bunun haricinde bölgede 15 Euro’dan başlayan bir çok otel ve pansiyon imkanı mevcut. Ayrıca kalacak kişilerin her türlü ihtiyacını karşılayacak kamp alanları da mevcut.

Ada’da Ne Yapılır?

Solevetsky Adası, Otoriteler tarafından Rusya’da UNESCO tarafından koruma altına alınan en önemli mekanlardan biri olarak görülmektedir. Ada’da 6 ay gece ve 6 ay gündüz oluyor. Temmuz ayında yapacak olduğunuz bir  yolculuk, bedeniniz ve algılarınız için bir meydan okuma özelliği gösterebilir. Bu yüzden hiç kaybolmayan bir gündüzün içerisinde yolculuk yapmaya hazır olmalısınız.

Solovetsky Ada’sında ilk yerleşim 14. asıra dayanmaktadır. Burada Rahipler ve kesişler tarafından kurulan Manastır 20. asıra kadar önemli bir inanç merkezi olmuştur. 1920’li yıllarda Sovyet Liderler Ada’nın uzaklığı ve zor koşullarını göz önünde bulundurarak burayı özellikle siyasal suçluların sürgüne iletildiği bir hapishaneye dönüştürmüştür. 1990’lı yıllardaysa Manastır tekrar açılmış ve bölge dünyanın bir çok yerinden gelen gezginlere ev sahipliği yapmıştır. Ada’da bulunan Manastırın restorasyon çalışmaları 1965 senesinde başlamış olsa dahi hala devam etmektedir.

Ada, merkezinde bulunan Manastırın dışında bir çok farklı mimari esere sahip. Birçok yapı kapalı geçit sistemiyle birbirine bağlıdır. Bu kapalı geçit sistemleri içinde gizemli bir yolculuğa çıkmak için kesinlikle kendinize yerel bir dost bulmalısınız. Aksi taktirde Ada sizin için yalnızca turistik bir alana dönüşür. Ada’nın batı tarafında Beyaz Deniz ile yüzleşip kıyılarında ilginç taşlar toplayabilir, kendinizi derin sulara bırakabilirsiniz.

Ada’nın içinde yürüyüş yapabileceğiniz ormanlar ve bu ormanların arasında sizler için hazırlanmış istirahat etme alanlarını keşfedebilirsiniz. Ayrıca bisiklet kiralayarak etrafı gezmek ikinci bir alternatif.

Ne Yenir?

Ada’da birçok restoran bulunmaktadır. En önemli tavsiye tabii ki geyik eti. Ayrıca Manastırın bahçesinde satılan poğaçaları ve turtaları kesinlikle denemelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir