Beri Beri Hastalığı Nedir?

Beri beri hastalığı nedir? yeteri kadar (Bl) vitamini alamayanlarda görülen öldürücü bir hastalıktır. Sinir sistemi hastalığıdır. Beriberi hastalığı belli başlı üç şekilde görülür; çocuk beriberisi, yaş beriberi, kuru beriberi.


Tahıl tanelerinin kabuğunda, sütte, bazı sebzelerin köklerinde ve mayalarda bulunur. Sıcağa çok duyarlı bulunan (Bl) vitamini konserve yapımı sırasında yok olur. Bu yüzden gıdasını çoğunlukla konserve yiyecekle sağlayan uygar ülkelerde zaman zaman beriberi hastalığına rastlanır.

Vitaminlerin mevcudiyeti keşfedilinceye kadar, bu hastalığın nedeni bilinmiyor ve bu yüzden de hastalığa tutulanların çoğu kurtulamıyordu.

Beriberi hastalığının “polinevrit” ve “ödemli” olmak üzere iki şekli vardır. “Polinevrit” şeklinde, önce bacaklarda ağrılı bir halsizlik duyulur, hastalık tedavi edilmezse belden aşağıkısımda felç görülür. “Ödemli” şeklinde ise, kalp yetersizliği belirtileri ile birlikte, vücutta ödemler ve vücut sıvı keselerinde su toplanması görülür. Tedavide geç kalındığı taktirde vücutta dolaşım güçlüğü başlar ve hastalık ölümle sonuçlanır.

Beriberi tiyamin eksikliğine bağlı bir sinir sistemi hastalığıdır. Beriberi hastalığı belli başlı üç şekilde görülür; çocuk beriberisi, yaş beriberi, kuru beriberi.

Beriberi hastalığında beyin dokusu, şekerin varlığı halinde, yavaş gelişen bir işlemle oksijenden yararlanmaktadır. Karbonhidratların oksitlenmesindeki bu ağırlığı tiamin hızlandırır. Tiamin bütün canlı hücrelerde bir miktar bulunur. Bu nedenle hemen hemen bütün besinlerde vardır. Yağda eriyemediğinden tereyağından hayvansal ya da bitkisel yağlardan elde edilemez. Değirmenlerde gerek buğdayın, gerekse pirincin öğütülmesi tiaminin büyük çapta kaybolmasına yol açmaktadır. Beyaz buğday unundan yapılmış olan ekmek yenilmesi, batı ülkelerinde bile zaman zaman beriberi vakalarının görülmesine yol açmaktadır. Yapay tiamin çok ucuzdur; bazı ülkelerde değirmenciler beyaz una bu maddeyi katmak zorundadırlar. Normal bir hayat yaşayan bir erişkinin günde 1,3 mg kadar tiamin alması gerekir.

Islak ve kuru olmak üzere, başlıca iki tipi vardır. Islak tipte, kalp kası gevşemekte ve hastada zafiyet ve ödem ortaya çıkmaktadır. Kuru tipte ise, başlıca yıkım, organlara giden sinirlerde olup, hastada yürüme bozuklukları ortaya çıkar. Christiaan Eijkman cezaevinde bulunan mahkumları tedavi ederken avluda bulunan tavukların paralitik ve sinirsel bozuklar gösterdiklerini fark etti. Tavukların bir kısmını bütün, yani kabukları ayıklanmamış pirinçle, bir kısmını yalnız pirinç kabuğu ve embriyonu temizlenmiş pirinç ile besledi ve yaptığı deneyler sonrasında hastalığın B1 vitamini eksikliğinden ötürü oluştuğunu ilk kez fark eden kişi oldu. Beri-beri, B1 vitamini eksikliğine bağlıdır ve vitaminin kaynağı olan kabuk bölümü çıkarılmış pirinç yiyenlerde görülmesinden ötürü de Japonya gibi pirinç tüketimi yoğun olan ülkelerde görülme oranı daha fazladır. Ayrıca, aşırı içki içen ve gastriti olan kişilerde de, hem vitamin emilimi bozulmakta, hem de iştah kesildiğinden, gerekli vitamin alınamamaktadır.Beriberi hastalığı olan kişilerden görme bozuklukları ortaya çıkar ve saçları, kaşları, kirpikleri, tüyleri tamamen beyazlaşır.

Kan beyin bariyerinin zayıflaması büyük bir etkendir.

  • Beriberi hastalığı nedir ? İnsan vücudunun standart hergün alması gereken vitaminler vardır.  Beriberi Hastalığı bir sinir sistemi hastalığıdır .
  • Beriberi hastalığı belli başlı üç şekilde görülür; çocuk beriberisi, yaş beriberi , kuru beriberi .
  • Beri beri hastalığı nedir ? yeteri kadar (Bl) vitamini alamayanlarda görülen öldürücü bir hastalıktır .  Beriberi hastalığının “polinevrit” ve “ödemli” olmak üzere iki şekli vardır.
  • Ana Sayfa Blog Hastalıklar Beriberi Hastalığı : Nedir , Belirtileri.  Vitamin eksikliği olduğu halde buna da B1 takviyesi yapılmadığı halde kişi de Beriberi hastalığı görünür.
  • Bu tür gıdaların hiç tüketilmemesi veya çok az miktarda tüketilmesi de beriberi hastalığını tetikleyen önemli etkenler arasında yer alır. Beriberi hastalığının belirtileri.
  • Beriberi Hastalığı Nedir Beriberi hastalığı , vücutta B1 vitaminin eksikliğinde oluşan bir metabolizma hastalığıdır . Karbonhidrat metabolizmasında bulu.
  • Paylaş. Tweetle. Paylaş. E posta. Beriberi nedenleri, belirtileri ve tedavisi. Beriberi , tiamin (B1 vitamini) eksikliğinden kaynaklanan bir beslenme bozukluğudur.
  • Kabuksuz, parlak pirinç ve uyarılması beriberi hastalığı , tutmak ve insanların pirinç kabuğu (B1), vitamin ve mahrum bir sonucu olarak var olan. İnsanlarda Beriberi hastalığı iki şekli.
  • Beriberi Nedir, Hastalığı , Hakkında Bilgi . Beriberi tiyamin (B1 vitamini) eksikliğine bağlı bir sinir sistemi hastalığıdır .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir