Beden Dilinde Hangi Hareket Ne Anlama Geliyor?

Beden ve vücut dilinde hangi hareket ve davranışın ne anlama geldiğini biliyor muydunuz? El ve yüz mimiklerinin duruş şekilleri düşüncelerinizi ve psikolojinizi yansıtır.

Kendinize güveniyor musunuz? Ve bu öz güveni çevrenize yansıtabiliyor musunuz? Bir fotoğraf bin kelimeye eştir derler. Şimdi kendinizi bir gözden geçirin dışarıdan bakınca nasıl sinyaller veriyorsunuz? İnsanlar içgüdüsel olarak hareketlerini okurlar. Kendileri farkında olmasa bile herkesin bir vücut dili kodu vardır. Biz de size vücut dili için bir rehber vermek istiyoruz. Başlangıç için çok işinize yarayacağını düşünmekteyiz. İşte karşınızda vücut dili ile kendinden emin görünmenin 10 yolu.

Ellerinizi Göğsünüzde Birleştirmeyin


İlk ipucumuz ellerimiz ile alakalı. Ellerinizi göğüste birleştirmek korumacı bir duruştur. Biz bunu üşüdüğümüzde, Gergin olduğumuzda veya gard aldığımızda yaparız. Gece kulüplerinin kapısındaki korumaları düşünün onlar sizde konuşma isteği uyandırıyor mu yoksa ürkmenize mi sebep oluyorlar? Cevabınızın çok kesin olduğuna eminiz o yüzden insanlara aynı mesajı göndermemek için ellerinizi göğsünüzde birleştirmekten vazgeçin.

Parmağınızı veya Tırnağınızı Yemeyin


Bu davranış kesinlikle karşınızdaki insana gergin olduğunuz sinyalini verecektir. Ellerimiz nasıl kullanacağımızı bilmiyorsak kesinlikle en büyük düşmanımız olur. Oturduğunuz zaman ise bacağınızı sürekli sallamaktan kaçının. Çünkü sırtını kaşıyan bir köpek gibi görünmek istemezsiniz.

Elinizi Cebinize Sokmaktan Kaçının


Öz güvenli görünmek istiyorsanız ellerinizi cebinize sokmaktan kaçınmalısınız. Çünkü genellikle rahat değilsek veya kendimizden emin değilsek elimizi cebimize sokarız. Belki gergin değilsinizdir ama ellerinizi cebinize koyduğunuz müddetçe insanlar sizi böyle görecektir.

Peki ellerimizi koyacak bir yer bulamıyorsak ne yapmalıyız? Öyle bir durumda elinizi belinize koymanız daha doğru olacaktır.

Gözlerinizi Kaçırmayın


Gözlerinizin seviyesini koruyabilmek vücut dili için en önemli ayrıntılardan biridir. Biriyle konuşurken göz teması kurmalısınız ve normal zamanda da sürekli yerlere bakmamalısınız. Her zaman göz hizanız yere paralel olmalıdır. Eğer sürekli yere bakarsanız bu insanlarla iletişim kurmaktan kaçındığınızı gösterir ve dikkatli olmasanız bu davranış sizde bir alışkanlık halini alacaktır. Çenenizi her daim yukarıda tutun ve karşıya bakın.

Omzunuzu Dik Tutun


Vücudunuzun pozisyonu vücut dili için çok önemlidir. Dik durmak ve omuzları dik tutmak başlangıçta sizin için zor olabilir. Kabul edelim ki hayatımızın büyük  bir kısmı televizyon ve bilgisayar başında oturarak geçiyor. Otururken de omuzlarımızı salmayı ve kambur durmayı alışkanlık haline getiriyoruz. Gün içinde kendinize sürekli dik durmanız gerektiğini hatırlatarak gün geçtikçe bu kabiliyeti kazanmalısınız. Ayna karşısında prova etmeniz sizin için faydalı olabilir.

Büyük adımlarla Yürüyün


Eğer vücut diliniz ile kendinden emin bir görüntü çizmek istiyorsanız büyük adımlarla yürümenizde fayda var. Büyük adımlar ile yürümek size bir amacı olan, bir yere yetişmesi gereken bir imaj çizecektir.

El Sıkışırken Dikkat Edin


İlk izlenim için el sıkışma çok önemlidir. Kendinden emin ve güvenli bir şekilde sıkı bir tekniğinizin olması gerekir. Karşınızdaki kişinin eline gevşek bir şekilde dokunmayacağınız gibi bunu bir yarışma olarak algılayıp o insanın elini ezmeye de çalışmayın. Hatta boşta kalan elinizle de karşınızdaki bileğine yakın bir yerden elinin üstüne dokunabilrisiniz. Bu el sıkışmanıza daha bir samimiyet ve sıcaklık getirecektir.

Düzgün Giyinin


İş arkadaşlarınızla dolu olan bir odaya girdiğinizi düşünün ve üstünüzde 4 günlük bir kıyafet var;  karışık saçlarınız ve uzamış sakalınız… Karşınızdaki insanlarda nasıl bir izlenim bırakırsınız? Bırakın kıyafetiniz, görünüşünüz ve kokunuz sizin için çalışsın; size karşı değil.

Memnuniyetinizi Belli Etmek İçin Temastan Kaçınmayın


Eğer bir iş arkadaşınız veya dostunuz takdir ettiğiniz bir şey yaptıysa omzuna yada sırtına ufak bir dokunuş yapmaya korkmayın. hiç kimse bundan rahatsız olmayacaktır. Tam aksine sizin onlara karşı olan takdirinizi ve saygınızı belli etmenizden memnun olacaktır.

Gülümseyin


Kendinden emin olan insanlar gülümser çünkü endişe edecekleri bir şey yoktur. Siz de karşınızdakilerin vücut dili ile karşınızdakilere böyle bir mesaj vermek istiyorsanız sıklıkla gülümsemelisiniz.

Sözsüz iletişim, konuşulan dilin dışında, jestler , mimikler ya da diğer dilsel olmayan işaretler aracılığıyla ifade edilen iletim biçimlerini kapsar. Günlük iletişimin önemli bir kısmı sözsüz iletişime dayanır. Sözsüz iletişimde bilginin iletimi kültüre bağlı değişiklikler gösterdiği gibi, cinsiyete bağlı olarak da değişebilir.

Temel olarak sözsüz iletişim iki kanala dayanır: Görülebilir kanal ve yarıdilsel kanal Sözlü iletişimin dayandığı sözsel kanalla birlikte bu üç kanala iletişim kanalları adı verilir.

  • Yani güç ve hâkimiyet bende anlamına gelir .  Bu hareket de kadınlarda hemen hemen hiç görülmez.  Kaynakça: Beden Dili Kursu. Yazar: Derya Talas.
  • Beden ve vücut dilinde hangi hareket ve davranışın ne anlama geldiğini biliyor muydunuz?  Kendileri farkında olmasa bile herkesin bir vücut dili kodu vardır.
  • Hâl böyle olunca ta Darwin’den başlayan bir vücut dilini anlama çabası gayet doğal.  Eminiz ki bu vücut dili hareketleri size de tanıdık gelecek .
  • Erkeklerin vücut dili çoğu şeyi anlatıyor. Yeter ki hangi beden hareketinin ne anlama   istediğiniz erkek mevzu bahis ise karşılıklı gülme krizleri yaşanacağı anlamına geliyor .
  • Beden Dilinde Hareketlerin Anlamları . 28 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 734 kez okundu.  Bir gözün kapalı olması da bilgi eksikliği anlamına gelir .
  • Baş Hareketleri Beden Dili .  Dumanı burnundan liflerken kafası aşağıdaysa bu o kişinin sinirli olduğu ve kızgın bir boğa gibi görünmeye çalıştığı anlamına gelir .
  • Bedenin hangi hareketi ne anlama gelir ? 21/11 23 Eyl 2015   18 Kas 2014 Eminiz ki bu vücut dili hareketleri size de tanıdık gelecek .
  • dönük ağız köşeleriyle birlikte şüpheli, saldırgan veya eleştirel bir tavır anlamına gelir .  Sonuç Yukarıda yazılanların yanı sıra beden diliyle ilgili birçok hareket bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir