Basketbol Nedir? Nasıl Oynanır?

Dünyanın gözde sporlarından biri de basketbol’dur. Özellikle son yıllarda NBA’in yanı sıra Avrupa basketbolunda da bariz bir yükselişi var. Peki basketbol nedir? Nasıl ve kaç kişi ile oynanır? Basketbol kuralları ve oyuna dair önemli detaylar;

Elle oynanan ve topu yüksekteki bir sepete sokmayı amaçlayan bir spor dalı. 1891 yılında ABD’de ortaya çıkmıştır. 1936 yılında Olimpiyat oyunlarına alınmıştır. Uzun yıllar boyunca basketbol, bir Amerikan oyunu olarak algılanmıştır. Ancak son yıllarda tüm dünyaya yayılmış ve tanınmıştır.

Basketbol, beşer kişiden oluşan iki takımdan oluşur. Her takımın 7 tane de yedek oyuncusu vardır. Basketbol sahası 25 m uzunluğunda 15 m genişliğindedir.
Basketbol potasının yüksekliği 3 m’dir. Potaya bağlı 46 cm çapında demir bir çember ve çemberde dibi açık bir ağ vardır. Oyunda amaç; topu oyun kuralları içinde çemberden içeri sokmaktır. Topa ayakla müdahale etmek, topu yerde zıplatmadan yürümek kurallara aykırıdır. Top çemberden içeri girince 2 sayı kazanılır. Oyuncuların birbirlerine kural dışı müdahaleleri faul ile cezalandırılır. Her oyuncunun 5 faul alma hakkı vardır. Oyuncu 5. faulden sonra oyun dışı kalır. Bir basketbol maçı 40 dakika sürer. 10′ar dakikalık 4 devre hâlinde oynanır. Devreler arasında oyunculara dinlenme süreleri verilir.

Türkiye’de basketbol ilk defa 1904 yılında Robert Kolejinde oynanmıştır. Ancak basketbolun yerleşmesi ve takımlar hâlinde oynanması 20 yıl kadar sonra başlamıştır. Basketbolda ilk millî maçımız Yunanistan’a karşı 24 Haziran 1936 yılında yapılmıştır. Takımımız bu maçı 49-12 kazanmıştır.

Basketbol, elle idare edilen bir topla oynanan popüler bir takım oyunu ve spor dalı. Profesyonel basketbolda beşer kişilik iki takım, yerden yüksekliği 3,05 metre olan ve pota adı verilen, yere paralel konumdaki bir çemberden topu geçirerek, rakibinden daha fazla sayı yapmak suretiyle, on ikişer, onar veya sekizer dakikalık dört periyottan oluşan maçı kazanmaya çalışır.

  • Faulün yapıldığı zamana, yere ve nasıl yapıldığına göre serbest atış hakkının ne kadar olduğu değişebilir.  Basketbol Nedir , Nasıl Oynanır , Kuralları Nelerdir? 18 Mayıs 2016.
  • Özellikle son yıllarda NBA’in yanı sıra Avrupa basketbolunda da bariz bir yükselişi var.
  • Basketbol Nedir ? Nasıl Oynanır ? Kuralları Nelerdir? Beden Eğitimi. 11 Ocak 2015.  Alan. Basketbol çoğunlukla kapalı salonda oynanır .
  • Basketbol Nasıl Oynanır ? Basketbol 28 m uzunluğunda ve 15 m genişliğinde sert zemine sahip (parke, beton veya sert toprak zemin olabilir) bir sahada oynanır .
  • Basketbol Nedir , Nasıl Oynanır ? Basketbolun Teknik Özellikleri ve Oyun Kuralları .  sonra dünyanın en sevilen, en çok oynanan , en rağbet gören sporudur basketbol .
  • Basketbol nedir ? Elle oynanan ve topu yüksekteki sepet biçimi bir ağa sokmak hedefini güden bir oyundur. 1891'de Amerikalılar tarafından bulunmuştur.
  • Basketbol Nasıl bir Spordur Kısa Bilgi  Normal oyun süresi berabere biterse, eşitlik bozulana kadar 5’er dakikalık uzatma devreleri oynanır .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir