Başarılı Bir İş görüşmesinin Püf Noktaları ve Anahtar Cümleler

Başarılı bir iş görüşmesinin püf noktaları ve anahtar cümleler neler? İş görüşmesi için yaptığınız mülakatın iyi geçmesi sizin elinizde. Dersinize iyi çalışır, başvurduğunuz firmayı iyi tanır ve püf noktaları da bilirseniz her şey çok kolay olabilir. Peki başarılı bir iş görüşmesi ve mülakat için altın kelimeler nelerdir? Görüşme sırasında özellikle nelere dikkat edilmelidir?


Mülakatınızın iyi geçmesinin en önemli şartı, o mülakata hazır olarak gitmektir. Mülakata gittiğiniz firma, başvurduğunuz iş pozisyonu ve firmanın genel politikası hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, o mülakata o kadar iyi hazırlanmışsınız demektir.

Mülakat sırasında ise kendinizi iyi ve rahat ifade etmelisiniz. İşte tam da bu noktada devreye püf noktalar ve anahtar kelimeler giriyor.

İşte bir iş görüşmesinin güzel geçmesine yardımcı olacak bazı cümleler:

Şirketinizi iyi tanıyorum

Şirketi iyi araştırdığınızı, şirket hakkında detaylı bilgi sahibi olduğunuzu gösterin. Bunun için şirketin web sitesinin yanında sosyal medya hesaplarını da mutlaka inceleyin. Verdiğiniz farklı cevapların içine bu bilgiyi ekleyebilirsiniz. Bu şekilde İnsan Kaynakları uzmanı firma ile gerçekten ilgilendiğinizi anlar, farkınızı hisseder.

Hayallerim var

Kariyeriniz ile ilgili hedefleri, geleceğe dair kafanızdaki planları karşı tarafa ifade etmeniz görüşmenin gidişatı açısından çok önemli. Bu durum söz konusu ilana tesadüfen başvurmadığınızı, kafanızda planlarınızın olduğunu, hayal kurduğunuzu gösteriyor. Dolayısıyla diğer adaylar içinde fark edilmemeniz mümkün değil.

Yeni şeyler öğrenmek istiyorum

Bütün firmalar, şirketler sürekli yeni şeyler öğrenmek isteyen çalışanları daha çok tercih ettiği kesin. Sizin de yeni şeyler öğrenme isteğinizi net olarak ifade etmenizde fayda var.

Motivasyonum yüksek, çünkü…

Motivasyonunuzun yüksek olduğunu ifade etmek ve bunu örneklerle desteklemek gerekiyor. Neden o işi istediğinizi ve hevesinizin kaynağını mutlaka üstüne basa basa belirtin.

Uyumlu çalışırım

Yeni çalışmaya başlayacağınız firmada ilk andan itibaren takımın bir parçası olacağınızı onlara net bir şekilde göstermenizde fayda var. Uyumlu çalışabilme becerinizden mutlaka bahsedin.

Şu yönünüz beni etkiliyor

Şirketin en çok hangi özelliğinden etkilendiğinizi mutlaka belirtin. Karşı tarafın hem gururunu okşayacak hem de ilginizi gösterecek. Tabii ki bu bilgiyi büyük bir iltifat havasında paylaşmamak önemli. Gerçekten ne hissettiğinizi iletirseniz daha olumlu bir geri bildirim alabilirsiniz.

Şirkete katkıda bulunmak istediğim noktalar şunlar…

Bir yöneticinin en çok hayalini kurduğu şey yepyeni fikirlerle gelen yeni ve istekli bir çalışan olsa gerek. Bu nedenle görüşmede mutlaka firma içinde neler yapmak istediğinizi, hangi boşlukları doldurmak, hangi sıkıntıları düzeltmek amacında olduğunuzu belirtin. Bu derece geniş bir perspektifle olaylara bakmanız karşı tarafı mutlaka etkileyecektir.

Projelerinizi takip ediyorum

Şirketin proje detaylarından bahsetmek karşı tarafa hevesinizi göstermek açısından çok güzel bir hamle. Şirketin halihazırda süren projeleri hakkında fikir sahibi olmak, çoğunluktan daha çok bilgi sahibi olduğunuzu gösteriyor. Böyle bir durumda 1-0 öne geçtiğinizi söyleyebiliriz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir