Bu Bakteri Dişlerin Çürümesini Azaltıyor!

Amerika Birleşik Devletleri’nde uzmanların araştırmaları neticesinde dişlere zarar veren bakterilerin etkisini azaltan bakteri türü keşfedildi. Dişlerin çürümesini hızlandıran asit miktarına etki eden bu bakteri türü ve ayrıntılı bilgi haberimizin detayında..

Amerikalı bilim adamları, diş çürümelerine sebep olan bakterilerin etkisini hafifleten yeni bir bakteri türü bulduğunu söyledi. “Applied and Environmental Microbiology” dergisinde yer alan makaleye göre, bu konuyu inceleyen araştırmacılar “Streptococcus” adı verilen bakterinin türü olan ve “A12” adı verilen bakterinin, ağızda diğer bakteriler tarafından üretilen ve diş çürümesine sebep olan asit miktarını aza indirgediğini fark etti. Keşfedilen bu bakterinin, çürüklerinin oluşumunda en önemli etkenlerden olan amino asit arjinini parçaladığı açıklandı. Yapılan bu araştırma ekibinde yer alan Robert Burne, yaptığı açıklamada, “A12” bakterisinin diş çürüklerine karşı önleyici tedavi olarak kullanılabileceğinin altını çizdi.

“Arjinini parçalayabilen bu doğal bakteriden probiyotik bir formül üretilebilir” sözlerini sarfeden Robert Burne, risk altındaki kişilerin “A12” bakterilerinden yapılan hapları düzenli bir şekilde kullanarak çürüklerden korunabileceğini ifade etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2012 verilerine bakıldığında, dünya genelinde okul çağındaki çocukların yüzde 60 ila 90’ının, erişkinlerin ise hemen hemen yüzde 100’ünün dişlerinde çürük bulunduğunu da söylemeden geçmedi.

Robert Burne, diş eti çürümeleri için hastaları daha dikkatli olmaları konusunda uyarırken yiyecek ve içecek seçiminde de düzenli olmaktan yana olduğunu vurguladı. Özellikle çocuk yaşlarda başlayan hastalıklar konusunda asıl işin ebeveynlere düşeceğini ifade etti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir