AYM’den Can Dündar ve Erdem Gül için önemli Karar!

Anayasa Mahkemesi Can Dündar ve Erdem Gül hakkında flaş bir karar verdi. Mahkeme Dündar ve Gül’e hak ihlali yapıldığına hükmetti. Bu kararın ardından Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül gece saatlerinde tahliye oldu.


Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül 92 gündür tutukluydu.

 

Dündar ve Gül Mit tırları soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. Tutuklanma gerekçeleri ise Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan, MİT TIR’larının Suriye’ye silah ve mühimmat taşıdığı iddiası ile ilgili haberler görüntülerdi.

3 aydan fazla süredir Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan gazeteciler, hak ihlali olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Dündar ve Gül’ün bu başvurusunu görüşen AYM, hak ihlali olduğuna karar verdi.

 

Can Dündar ve Erdem Gül’ün yaptıkları bireysel başvuruyu görüşen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, raportörün ‘Hak ihlali yapıldığı’ yönündeki raporunu dikkate alarak, bu yönde karar verdi.

KARAR 3’E KARŞI 12 OYLA ALINDI

AYM, üyeleri kararı 3’e karşı 12 oyla yani oy çokluğu ile aldı. Yüksek mahkeme, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının ardından 14. Ağır ceza Mahkemesi gece saatlerinde Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tahliye edilmelerine karar verdi.

 

Can Dündar , Türk araştırmacı , gazeteci , televizyoncu ve belgesel yapımcısı .

Türkiye’nin yakın tarihimizde politikası ve popüler kültür konusunda hazırladığı belgeselleri ile tanınmış bir belgesel yapımcısıdır. Özellikle Sarı Zeybek belgeseli ilgi görmüştür.

Şubat 2015’te Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni olan Dündar , bu gazetede 29 Mayıs 2015 tarihinde kendi imzasıyla yayınlanan MİT Tırlarındaki silah haberiyle büyük yankı uyandırmış ve gazeteci bu haber nedeniyle suçlamasıyla tutuklanıp yargılanmıştır. Yargılama sonucunda casusluk ve hükümeti ortadan kaldırma suçlamalarından beraat eden Dündar, devletin gizli belgelerini elde edip yayınlamaktan ceza aldı. Davanın temyiz sürecinde tutuksuzluğu devam eden gazeteci, can güvenliği endişesiyle Almanya’ya gitti. Dündar, Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmenliğinden ayrılmış; aynı gazetede köşe yazarlığına devam edeceğini açıklamıştır. 31 Ekim 2016 tarihinde hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

  • Erdem Gül ve Can Dündar başvurusu. (Başvuru Numarası: 2015/18567). Karar Tarihi: 25/2/2016.  Başvurucular. : 1. Erdem GÜL . 2. Can DÜNDAR .
  • Ana Sayfa Türkiye AYM ’ den Can Dündar ve Erdem Gül için önemli Karar !  Karar 3’e karşı 12 oyla alındı. AYM , üyeleri kararı 3’e karşı 12 oyla yani oy çokluğu ile aldı.
  • İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM ’nin ‘ihlal’ kararının ardından, üç aydır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Can Dündar ile Erdem Gül ’ün tahliyesine karar verdi.
  • Erdem Gül de aynı suçtan suçlu bulunarak 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  14. Ağır Ceza Mahkemesi, Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararların tümünü "oy birliğiyle" aldı.
  • Anayasa Mahkemesi Can Dündar ve Erdem Gül hakkında hak ihlali kararı verdi.  AYM ’nin kararı ulaştı sonuçta. 3 hakim bir karar verecekler ve cezaevine gönderecekler.
  • 27 Kasım 2015'ten bu yana tutuklu olan Can Dündar ve Erdem Gül 'ün başvurusunu karara bağladı.  Dündar ve Gül 'ün avukatları, AYM 'nin kısa kararıyla birlikte İstanbul 14.
  • Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül   “basın hürriyeti” haklarının ihlal edildiğine karar verdi.  AYM ' den Can Dündar ve Erdem Gül için hak ihlali kararı .
  • Anayasa Mahkemesi( AYM ) Can Dündar ve Erdem Gül için "hak ihlali var kararı " verdi. Bu karar sonrası Can Dündar ve Erdem Gül için tahliye yolu açılmış oldu.
  • Karar 3'e karşı 12 oyla alındı. AYM , Can Dündar ve Erdem Gül ’ün bireysel başvurusunu görüşmek için toplandı.  Dündar ve gül için tahliye kararı .
  • AYM 'nin tutukluluk halleri için 'hak ihlali var' kararı sonrası İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül için tahliye kararı verdi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir