ASELSAN’dan Yeni Bir İlk Daha!

ASELSAN tarafından geliştirilen ve Türk denizaltılarında derinlik ölçme sonarı olarak bilinen KULAÇ İskandil Sistemi ilk kez ihraç edildi. Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, bu yöndeki ihtiyacını ASELSAN tarafından üretilen derinlik ölçme sonarıyla karşılayacak.

Özellikle son zamanlarda bir çok yeni ilke imza atıp, son derece modern teknolojilerin milli olarak üretilmesine olanak sağlayan ASELSAN , ortaya çıkardıkları ürünleri ihraç ederek Türk ekonomisine de katkıda bulunuyor. ASELSAN bu yöndeki çalışmalarının bir ürünü olan Kulaç İskandil Sistemini Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ na ihraç ederek, su altı akustik sistemlerine yönelik ilk ihracatını yapmış olacak.

KULAÇ İskandil Sistemi’nin Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan “KRI Nanggala 402” denizaltısına montaj ve entegrasyon faaliyetleri ASELSAN tarafından gerçekleştirilecek.

KULAÇ SİSTEMİ NE İŞE YARIYOR ?

KULAÇ Sistemi, gemilerin ve denizaltıların güvenli yolculuğuna olanak sağlıyor. Sistem, suya gönderilen akustik sinyalin dipten ve su yüzeyinden yansımalarının dinlenmesi ve gönderme/alma zamanı arasındaki farkın ölçülmesiyle gemilerin ve denizaltıların derinliğini hassas olarak kullanıcıya bildirerek işliyor.
Yüksek hassasiyetle çalışan bu sistem, 1000 metre derinliğe kadar ölçüm yapabiliyor. Ayrıca yüksek kapasiteli kayıt imkanına da olanak sağlayan bu sistem, tek platformda birden fazla akustik sistemin eş zamanlı kullanımına da imkan veriyor.

Sivil kullanıma da uygun tasarlanan teknoloji Otomatik Aralık, Otomatik Faz ve Manüel olmak üzere üç adet farklı menzil belirleme moduna sahip. Sistem, çalışmaya ilişkin verilerin kaydedilmesi, bu verilerinin USB ile taşınabilir bir depolama cihazlarına aktarılabilmesi, yazıcı ile kayıtlı ve anlık ölçüm verilerinin çıktılarının alınması işlemlerine olanak sağlıyor.Kulaç Sistemi aynı zamanda kendini test tme özelliğine ve sisteme ait herhangi bir hata meydana geldiğinde, sorunun kaynağına ilişkin bilgi verebilecek bir cihaz içi test altyapısını barındırıyor.

Kulaç sistemi şu anda Tür deniz Kuvvetleri envanterindeki tüm denizaltılara entegre edilmiş olup 2013 yılından bu yana sorunsuz şekilde görevine devam ediyor. Sistemin önümüzdeki dönemde ADA Sınıfı Korvetler’ de ve Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nde de kullanılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir