Arefe Günü Yapılması Faziletli ve Çok Sevap Olan İbadetler

Arefe günü yapılması faziletli olan bazı ibadetler vardır. Arefe günü oruç tutmak ve Arefe günü 1000 tane İhlas suresi okumak İslam dininde önemli ve faziletli olan ibadetlerdendir. Haberimizin detayında Arefe günü orucunun faziletleri ve önemi, Arefe günü yapılması gereken ibadetler, Arefe günüyle ilgili hadis ve ayetleri bulacaksınız.

Zilhicce ayı; içerisinde Kurban Bayramı da bulunduğundan dinimizde büyük bir yeri vardır. Dolayısıyla Zilhicce ayında oruç tutmak çok önemlidir. Kur’ân-ı Kerim’de Fecr sûresinde “Ve on geceye yemin olsun.” ifadesinde kastedilen on gece, bazı kaynaklara göre Ramazan ayının son on günü veya Muharrem’in ilk on günü olarak belirtilse de genel görüş olarak , bu mübarek on günün Zilhicce ayının ilk on günü olduğu belirtilir.

Arefe günü orucunun fazileti ve hükmü nedir?

Resulullah (s.a.v.) buyurmuştur ki:

“Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu. (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur) sözüdür.” (Muvatta, Hacc 246)

Arefe gününün önemiyle ilgili Hadis ve Ayetler

Efendimiz (s.a.v.) buyurmuştur ki:

“Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allah’ın kıymet verdiği bir gündür.”

“Arefe günü tutulan oruç, bin günlük nafile oruca bedeldir.” (Tergîb ve Terhîb Trc, 2/460

Peygamber Efendimizin zevcesi Hafsa (r.a) diyor ki:

“Resulullah (sav) dört şeyi terk etmezdi: Aşure günü orucu, Zilhicce’nin on günü orucu, her ay üç gün orucu ve sabahın iki rekât sünneti.” (İbn Kayyım el-cevziye, Zadu’l-Meâd 2/651)

Ebu’d-Derda (r.a) Zilhicce ayının önemini şöyle anlatıyor:

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmalı, çok sadaka vermeli, çok dua ve istiğfar etmelidir. Çünkü Resulullah (sav):

“Bu on günün hayır ve bereketinden mahrum kalana yazıklar olsun.” buyurdu.

Zilhicce’nin ilk dokuz günü oruç tutanın, ömrü bereketli olur, malı çoğalır, çocuğu belâlardan korunur, günahları affedilir, iyiliklerine kat kat sevab verilir, ölüm anında ruhunu kolay teslim eder, kabri aydınlanır, Mizan’da sevabı ağır basar ve cennette yüksek derecelere kavuşur.”

Arefe Günü (Besmele ile) 1000 İhlas Okumanın Fazileti

İhlâs suresini okumak, Kur’an-ı Kerimin 1/3(üçte birini) okumaya denktir [Buhari].

“Arefe günü, [Besmele ile] 1000(bin) kere İhlâs okuyanın bütün günahları affolur ve her duası kabul olur.” [Ebu-ş-şeyh]

Arefe Günü Yapılması Faziletli ve Çok Sevap Olan İbadetler

Arife , herhangi bir dinî bayramdan önceki gün . Arife günü aslen hicrî kâmerî Zilhicce ayının 9. günüdür ve bu gün Kurban Bayramı ‘ndan önceki, terviye gününden sonraki gündür. Ancak zamanla Ramazan Bayramı için de kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra herhangi bir şeyden önceki gün anlamında da kullanılır.

Arefe Günü Yapılması Faziletli Ve Çok Sevap Olan İbadetler Özet Bilgiler

  • Ana Sayfa Yasam Arefe Günü Yapılması Faziletli ve Çok Sevap Olan İbadetler .  Arefe günü orucunun fazileti ve hükmü nedir? Resulullah (s.a.v.
  • “ Günlerin en faziletlisi arefe günüdür .  kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.”" Arefe günü tutulan oruç, bin gün tutulan nafile oruca bedeldir.
  • Cübbeli Ahmet Hoca Arefe Günü ve gecesi yapılacak ibadetler .  Dualarin en faziletlisi de arefe günü yapilan duadir.  bütün insanlarin sayisinin iki kati kadar sevap yazilir.
  • telaşların en yoğun olduğu bir gün olarak yaşanmaktadır.  bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.”  şöyle buyurmuştur: “Duanın faziletlisi , arefe günü yapılanıdır.
  • Hadis i şerifte buyuruldu ki: (Duânın faziletlisi , Arefe günü yapılanıdır.) [Beyhekî].  Hadis i şerifte buyuruluyor ki: ( Arefe gecesi ibadet eden, cehennemden azat olur .
  • “ Günlerin en faziletlisi arefe günüdür .  kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.”" Arefe günü tutulan oruç, bin gün tutulan nafile oruca bedeldir.
  • kadar sevap yazılır. ” arefe günü tutulan oruç, bin gün tutulan nafile oruca bedeldir.”  Arefe günü cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan daha faziletlidir ( Hac da iken).
  • Zilhicce ayının ilk 10 günü de çok faziletli olmakla beraber arefe gününün önemi ayrıdır.  Oysaki mümkünse arefe gününü ibadete ayırmak daha hayırlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir