Araçlardaki klimalar için dikkat etmeniz gereken 5 nokta!

Araçlardaki klimalar için dikkat etmeniz gereken 5 nokta!

Yaz mevsiminde araba kullanırken ısınan havanın etkilerini küçümsememek gerekiyor. Uzmanlara göre 35 derecelik bir kabin sıcaklığı sürücünün tepki süresini 25 derecedeki tepki süresine kıyasla % 20 oranında yavaşlatıyor; bu da kanda yüzde 0,5 oranında alkol varken araba kullanmakla aynı etkiyi yaratıyor. Bundan dolayı sürücü kabininin serin ve havadar olması önemli.

Her bir modelin kendi soğutma sistemini geliştirmek üç sene sürüyor. Bu süre zarfında havalandırma kanallarının ve menfezlerinin geometrisi 3D olarak analiz ediliyor ve otomobilin içerisinde havanın dolaşım yönünü saptamak için sanal ortamda simülasyonlar uygulanıyor. Yine de insanlar klimaları kullanırken hata yapabiliyor.En çok yapılan hataların bir listesini ve klimanın nasıl daha verimli bir şekilde kullanılabileceğine ilişkin bazı ipuçlarını bulabilirsiniz:

KLİMAYI HEMEN EN YÜKSEK GÜÇTE ÇALIŞTIRMAYIN

Yaz aylarında açıkta park edilmiş bir otomobilin kabin sıcaklığı 60 dereceye kadar çıkabiliyor. Birkaç kolay adımda bu sıcaklığı yaklaşık yarım saat içinde 25 dereceye kadar düşürmek mümkün. En sık yapılan hatalardan biri klimayı en yüksek güçte çalıştırmak. Teknik mühendislerin ilk önerisi “Klimayı açmadan önce bir dakika için kapıları ve camları açmak. Bu basit işlem sayesinde “içerdeki sıcaklığı doğal yolla düşürebilirsiniz.” Havalandırdıktan sonra otomobilinize binebilir, kapılarınızı kapatıp klimanızı açabilirsiniz.

HAVA DEVRİDAİMİ MODUNU AÇIK BIRAKMAYIN

En sık yapılan hatalardan bir öteki. Çünkü bu mod açık kaldığında “camlar buğulanıyor.” Uzmanlar bunun yerine Otomatik modu etkin hale getirerek “hava akışının daha kontrollü ve verimli bir şekilde sağlanabileceğini” vurguluyor.

SABAH HAVA SERİN OLSA DA KLİMAYI ÇALIŞTIRIN


Dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak yaz aylarında bazı sabahlar serin olabiliyor. Yine de “ısıyı yüksek bir dereceye ayarlayacak da olsanız klimayı açarak” dışardaki hava yavaş yavaş ısınmaya başladığında camların buğulanmasını önleyebilirsiniz.

HAVALANDIRMA MENFEZLERİNİ DOĞRU YÖNE DOĞRULTMAK

Yazın yolcuların en fazla kullandığı iki cümle, “Klimayı biraz daha açar mısın? Hiç soğuk gelmiyor” oluyor.Uzmanlara  göre pek çok zaman “sorun sıcaklıktan değil, otomobilin içerisindeki hava akışının yönünden kaynaklanıyor.” Hava akışının araba içinde eşit bir şekilde dağılmasını sağlamak için “menfezler doğrudan insanların yüzüne değil, yukarı doğrultulmalı.” Bu sayede “hava otomobilin içerisinde dolaşım sağlıyor ve her bir yolcuya eşit oranda temas ediyor.”

DÜZENLİ BAKIM YAPTIRIN

Nasıl ki motor yağına, tekerleklere ve fren hidrolik yağına bakım yapılması gerekiyorsa, otomobillerde bulunan klima sistemlerinin de belirli bir bakıma ihtiyacı oluyor. Uzmanlar “düşük hava akışını ve kötü hava kalitesini engellemek için” her 15.000 kilometrede bir polen filtresinin değiştirilmesini tavsiye ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir